تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مشخصات و ویژگی های محصولات پلی وود از دید مصرف کننده
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
کامپوزیت های پلاستیک چوب مواد ترکیبی حقیقی بوده و ویژگیهای تمام مواد ترکیبی را دارا می باشد. آنها سختی و قدرت را از ویژگیهای چوب و پلاستیک گرفته اند اما تراکم آنها غالباً بالاتر از آن دو است. ویژگی این مواد بطور مستقیم از ساختار آنها گرفته می شود یعنی آنها ترکیبی درونی از عناصر چوب و پلاستیک هستند. پلاستیک بطور مؤثر سطح روی چوب را بعنوان یک لایه نازک می پوشاند. مقاومت بالای این کامپوزیت در برابر رطوبت ( 7% در صد آب جذب می کند که در مقایسه با چوب درخت کاج که 2/17 در صد آب جذب می کند ، بسیار نا چیز است ) نتیجه مستقیم ساختار آن است. رطوبت تنها می تواند در بخشهای رو باز چوب جذب شده و امکان انتقال به محدوده پلاستیک را ندارد. در نتیجه این کامپوزیت(wpc) نسبت به رطوبت بسیار مقاوم بوده و از هجوم قارچ ها و حشـرات نیز در امان است.

ویژگیهای  wpc را می تـوان با تغییر گونه های چوب یا پلاستیک با نیازهای محصول منطبق ساخت که این امر خود یکی از مهمترین ویژگیهای این محصول بشمار می آید. فرآورده های ساخته شده ازPE نسبت به PVC ارزانتر بوده و در برابر گرما مقاوم تر هستند اما رنگ کردن فرآورده های PVC و پرداخت بعدی آن راحت تر است. با افزودن رنگ دانه ها و  پایدار سازنده های UV به مواد خامWPC   ( بعنوان مواد افزودنی )،  می توان قبل از مرحله اکستروژن ویژگیهای خاص را برای آن بوجود می آورد.

بر اساس تجربیات بدست آمده ترکیبات WPC  ها همانند فرآوردهای چوبی نسبت به آتش واکنش مشابه یا نسبتاً بهتری دارد. این مواد از نظر اینکه تا چه حدقابل اشتعال بوده و تا چه مدت در مقابل آتش مقاوم است مورد آزمایش قرار می گیرند. اکثر آزمایشات برروی این مواد در آمریکا و با استفاده از استانداردهای ASTM صورت گرفته است. البته این استانداردها را نمی توان بطورمستقیم به استانداردهای مرتبط در انگلستان و اروپا ارتباط داد. بطور کلی وجود پلاستیک بعنوان یک  قانون کلی به مشتعل شدن اجزاء چوبی WPC   کمک می کند. بسیاری از پلاستیک ها از جمله pp اشتعال پذیری بالایی داشته و به سرعت آتش را پخش می کنند از این رو بکارگیری آنها در WPC   آنها را نیز اشتعال پذیر می نماید. WPC ها در آزمایشات اشتعال پذیری نتایج خوبی از خود برجای گذاردند که کاملاً همانند نتایج کسب  شده در مورد چوب با همان تراکم است. WPC همچنین در زمینه میزان پخش آتش مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت که این بار نتایج بهتری نسبت به چوب با تراکم یکسان داشت. همچنین این کامپــوزیتها این قابلیت را دارند که با افزودن عوامـل عقب اندازنده آتش و دود به مواد خـام آنها قبل از فر آوری از اشتعال پذیری آنها کاست .

یکی دیگر از ویژگیهای بارز کامپوزیت پلاستیک چوب سازگاری با محیط زیست است. فشار محیط زیست در مورد بازیافت و افزایش دوام بر صنعت هر روزه در حال افزایش است. افزایش طول عمر و دوام مواد ساختمانی همچون چوب از ضروریات است. برای استفاده کنندگان فرآورده های پلاستیکی کاهش وابستگی به مواد پتروشیمیایی یک ضرورت است چرا که هزینه مواد خام آنها بطور دائم و چرخه ای در حال افزایش است و مصرف کنندگان فرآورده های چوبی نیز باید کار آمدی منابع را افزایش داده و ضایعات مواد خامی را که بطور اجتناب نا پذیر بوجود می آید دوباره مورد بازیافت قرار دهند. این کامپوزیت ها در مقایسه با فرآوری سنتی چوب بیش از 40 درصد بر میزان کار آیی آن می افزایند.

  این مواد دارای فوائد دیگری نیز برای محیط زیست هستند که عبارتند از:

- دارای ضایعات نا چیزی بوده و همان ضایعات اندک نیز قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند.

این کامپوزیت ها دارای هیچ گونه گاز فرمالدئید یا ترکیبات آلی ناپایدار نمی باشند.

این مواد قابل بازیافت بوده و پس از اتمام دوره کارایی شان باز هم می توانند بکار گرفته شوند.

- ضایعات اینگونه مواد خطرناک نبوده و می توان آنها را با استفاده از روشهای استاندارد تخلیه نمود.

از جمله سایر خواص و ویژگیهایی که این کامپوزیت و  محصولات  حاصل از آن دارند می توان به دوام، سختی، انبساط خطی مناسب، اشاره نمود که در این قسمت به تشریح این خواص خواهیم پرداخت.                                                           

استحکام و دوام:

کامپوزیتهای تولید شده چوب پلاستیک عوامل چوبی را درون منافذ پلاستیک قرار می دهند. قالبهای درونی پلاستیک از چوب در برابر محیط محافظت می نمایند. بنابرین، مراقبتهای لازم باید صورت گیرد تا از دوام و ثبات پلاستیک و از عاری بودن آن از نور ماورای بنفش و سایر عوامل محیطی اطمینان حاصل شود. اگر عوامل چوبی به دقت کپسوله نشوند و این عوامل مد نظر قرار نگیرند،رطوبت می تواند باعث باد کردن آن و فساد قارچی شود. که این کامپوزیت با وجود پلاستیک در مواد مصرفی آن از این نقص مستثنی می باشد و از استحکام و دوام مطلوبی برخوردار می باشد.

 انبساط خطی:

پلاستیک در دماهای گونان دچار کشیدگی و انبساط می شود. در حالیکه چوب در رطوبتهای مختلف دچار انبساط می گردد. افزودن چوب به پلاستیک انبساط خطی را تا 50 درصد و بیشتر کاهش می دهد. کاهش انبساط خطی حرارتی موضوعی مهم می باشد بویژه هنگامیکه کامپوزیتهای چوب پلاستیک تغییرات اندکی را در برابر رطوبت از خود نشان می دهند چرا که پلاستیک بعنوان یک محافظ، رطوبت را از چوب دور می نماید.

سختی:

افزودن چوب به پلاستیک می تواند آنها را برای مصارف ساختمانی و کاربردهایی که نیاز به استحکام و سختی دارند،سخت نماید. افزودن فیبر چوب به منفذهای پلاستیک می تواند آن را دوبار و گاهی سه بار سخت تر نماید. حتی باوجود این تغییرات، بیشتر فیبرهای چوب پلاستیک از خاصیت کشسانی کمتر از نصف خاصیت ارتجاعی چوب برخوردارند. اختلاف میان خاصیت ارتجاعی  ( Modulus Of Elasticity )فیبر چوب پلاستیک و چوب در دماهای بالا آشکار می شود.

خاصیت ارتجاعی پلاستیک بطور قابل ملاحظه ای با افزایش حرارت، کاهش می یابد. افزایش حجم فیبر موجود موجب کاهش میزان سختی می شود، در حالیکه کاهش سختی باید هنگامیکه کامپوزیتهای چوب پلاستیک برای مصارف در دماهای متفاوت استفاده می شوند مد نظر قرار گیرند.

از آنجائیکه کامپوزیتهای چوب پلاستیک (WPC)  ترکیبی از فیبرها و مواد پلاستیکی و مواد افزودنی هستند لذا می توان بسته به نوع کاربرد محصول، خواص مد نظر مصرف کننده از قبیل مقاومت در برابر آتش، اصطکاک، عایق صوت بودن، استحکام و سختی مناسب و ... را در آن لحاظ نمود که این امر خود از برتری ها و ویژگیهای خوب این محصول بشمار می آید.

کامپوزیتهای چوب پلاستیک به روش اکسستروژن و با قالبهای متفاوت به شکل نهایی تبدیل  می شود. این کامپوزیتها محصولات چوبی هستند که نیازی به فرآوری بعدی ندارند.همانطور که قبلاً  نیز  اشاره  شد آنها در برابر شرایط  جوی ، رطوبت و  قارچ ها  مقاوم  هستند از این رو براحتی می توان از آنها  در خارج از منزل که الوارهای پرداخت نشده کارایی ندارد ، استفاده نمود و از این نظر بسیار مناسب هستند. همچنین این محصولات دارای خواص پلاستیکی هستند که از نظر محیط زیستی و عملکرد بسیار ممتاز هستند. این کامپوزیت ها دارای فوائد و ویژگیهای متعددی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- مواد ترکیبی واقعی بوده که بهترین ویژگیهای چوب و پلاستیک را با هم در هم می آمیزند.

- از مواد اولیه ( خام ) کم هزینه و زیادی ( تنوع ) بهره می برند.

- پس از استفاده براحتی قابل بازیافت هستند و ضایعات چوب و پلاستیکهای بازیافتی آن نیز با ارزش بوده و قابل استفاده می باشند.

- دارای قیمت ها ی رقابتی بوده و توانایی رقابت با مواد سنتی همچون الوار،MDF و PVC را دارا می باشند.

- روش تولید آن ایده آل بوده و با استفاده از روشهای سنتی فرآوری چوب به آسانی تولید و ساخته می شوند.

- سختی و خشکی مطلوب و مقاومت در برابر تأثیرات بیرونی.

- پایداری ابعادی ( حداقل تغییر شکل زیر فشار بار ).

- مقاومت در برابر فرسودگی و. خوردگی.

- ویژگیهای گرمایی عالی.

- جذب رطوبت بسیار کم.

- خودرنگ بوده و همچنین قابل رنگ کردن مجدد نیز می باشد.

- عمر مفید طولانی و هزینه نگهداری پایین حتی در شرایط آب و هوایی نا مساعد.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392
زهرا زارعی
دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 11:45 ق.ظ
سلام چطوری؟ وبلاگ خیلی خوبی داری از این سری مطالب خیلی خوشم میاد . خوشحال میشم با هم تبادل لینک داشته باشیم . به منم سر بزن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
دنیای پلیمر