تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - موارد کاربرد محصولات پلی وود
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
این محصول به دلیل خواص و ویژگیهایی که دارد در زمینه کاربرد بسیار متنوع و گسترده می باشد چرا که از این کامپوزیت محصولات بسیار متنوعی را می توان تولید نمود. محصولات تولیدی از این کامپوزیتها مورد مصرف بخشهای مختلفی از قبیل ساختمان سازی ، خودرو سازی ( وسایل تزئینی داخلی )، دکوراسیون، راه آهن، کشتی سازی (عرشه ) و ... می باشد.

 کاربرد کنونی این کامپوزیتها بیشتر به مواردی همچون تزئین کردن، روکش کاری و چهار چوبها و قالبهای پنجره باز می گردد. بازار محصولات کامپوزیت چوب پلاستیک در آمریکا در 5 سال اخیر به 100 درصد رسیده است و باز هم با پدید آمدن کاربردهای جدید در حال افزایش است. از این محصول می توان برای محصولاتی استفاده نمود که بطور سنتی از الوار و PVC – U ساخته  می شدند که عبارتند از :
چهارچوب ها، پروفیل و اجزاء در و پنجره، قرنیزها، نرده ها، قفسه بندی، عرشه کشتی ها، باراندازهای بندر، روکش کاری عمودی و افقی خارجی، تابلوی مغازه ها، داخل قایقها، تراورس های ریل راه آهن، مبلمان اداری، کابینت و پیشخوان آشپزخانه و ... .

از کامپوزیتهای فیبر چوب پلاستیک همچنین برای استعمال در خارج ساختمان نیز بهره می گیرند. دو نوع محصول فروخته شده از این کامپوزیت، یکی توسط شرکت تکنولوژیهای بازیافت محیطی و (AERT) دیگری توسط شرکت شیمیایی موبیل که شامل تقریبـاً 50 تا 55 در صد فیبر چوب و مابقی تشکیل شده از پلی اتیلن است، وجود دارد.

 هر دوی این شرکتها اظهار می دارند که محصولاتشان در برابر شرایط محیطی با دوام هستند. این محصولات برای ساختارهای زیر بنایی مناسب نیستند. در عوض این محصولات بعنوان تخته های سطوح کف (DecK) و پشت، تیرکهای حصار، میزهای پیک نیک، کفپوشهای صنعتی و مانند اینها مورد استفاده قرار می گیرند.

موارد مصرف این کامپوزیتها در کشورهای صنعتی پیشرفته بگونه ای است که در اکثر صنایع کاربرد دارند. بطور مثال از این کامپوزیتها در ساخت سفالهای سقفی، اسکله دریایی، ملزومات اداری، ابزار آلات، قالبها، الوارهای سقفی و سایر محصولات استفاده می کنند.

همچنین بسیاری از تولیدکنندگان در و پنجره بطور جدی به کامپوزیتهای چوب پلاستیک بعنوان یک جایگزین برای چوب می نگرند. قطع درختان بعنوان ماده رایج برای ساخت در و پنجره های چوبی بطور فزاینده، نگران کننده می باشد. چرا که قطع این درختان، جهت بریدن چوب و چسباندن آن کنار هم می باشد.

 سپس مواد به هم چسبیده خرد شده و به قطعات صحیحی تکه می شوند تا در سر هم کردن در و پنجره مورد استفاده قرار گیرند. این مراحل هزینه ها و ضایعات چوب را افزایش می دهند. اما نخستین پروفیل وارد شده ( از جنس کامپوزیت ) در این زمینه الوارهایی بودند که بصورت پروفیلهای استاندارد همانند چوب مورد استفاده قرار می گرفتند. تولید این مواد با ضایعات کمتری نسبت به چوب همراه است زیرا تراشه های آنها را می توان بطور مستقیم بازیافت کرد و به محصول تبدیل نمود.

یک نمونه از این فرآیند توسط شرکت استراندکس انجام پذیرفت. ویژگی این سیستم استفاده از تکنولوژی پلاستیک برای ساخت کامپوزیتهای با تراکم بالای چوب ( 70 درصد ) و تحمل بار001/0+ در اینچ بود. پروفیلهای تولید شده با این میزان حمل می توانستند بطور مستقیم در روکشهای فلزی مورد استفاده قرار گیرند. محصول این شرکت قابلیت رنگ آمیزی نیز داشت.

همانطور که اشاره شد موارد مصرف از این کامپوزیتها بسیار گسترده و متنوع می باشد اما به نظر می رسد کاربرد بارز این محصول در تخته های کف(DecK) ( جهت مصرف در کف ساختمان، اسکله های دریایی، استخرها و ...، کابینت آشپزخانه )الوار، مبلمان اداری و پروفیلهای در و پنجره می باشد. که البته مصارف ساختمانی عمده بازار مصرفی این محصول را تشکیل می دهد.

 قیمت محصول

با در نظر گرفتن تنوع و گستردگی محصولات تولیدی از جنس پلی وود اساساً در نظر گرفتن یک قیمت برای محصولات میسر نمی باشد، زیرا  قیمت با توجه به تنوع، به پارامترهای مختلفی نیز از قبیل نوع و طرح، ابعاد، نوع مواد اولیه مصرفی، کشور تولید کننده و ... بستگی دارد. بنابراین قیمت دکهای تولیدی با در نظر پارامترهای مذکور بسیار متفاوت می باشد. از طرفی نیز جهت مقایسه قیمت محصولات به ناچار باید یک قیمت متوسط به ازای هر کیلوگرم در دست داشت تا بتوان مقایسه قابل قبولی ارائه نمود.

 

الگوی مصرف

کشورهای توسعه یافته علاوه بر شناخت کافی از ویژگیهای این کامپوزیت سعی در جایگزین کردن آن در اغلب صنایع ( با توجه به نوع کاربرد ) خود دارند.که این امر باعث گردیده روز به روز بر روند رو به رشد مصرف آن در این کشورها افزوده شود.

در کشورهای توسعه یافته استفاده از کامپوزیتهای چوبی در ساختمان برای سالهای متمادی صورت می گرفته است.این رشد با رقابتی شدن مواد ساختمانی غیر چوبی و چوبی تغییر یافت.تکنیکهای ساختمان سازی برای این مواد ، ناگزیر به گسترش قوانین و روشهای ساختمانی موجود بودند.در حال حاضر استفاده از پروفیل های چوبی پرشده با ترمو پلاستیک برای سطوح کف و اجزاء در و پنجره شروع شده است و همچنان که این مواد رایج تر می شوند روشهای ساختمانی نیز بهبود می یابند.

تولیدکنندگان همیشه به دنبال راه های موثرتری برای ساخت محصولات با دوام بوده اند.تولید کنندگان پلاستیک راهی را پیشنهاد می کنند که در آن کالا به شکلی خاص وبا کمترین مواد زاید تولید می شود بنابر این بیشتر پلاستیکها از سختی و مقاومت کافی برای مصارف ساختمانی برخوردار نبوده و نیازمند تقویت بیشتر با مواد بادوام تر هستند.تقویت پلاستیک بوسیله فیبر شیشه و مواد کانی مختلفی صورت می پذیرد.

بدین ترتیب الگوی مصرف کامپوزیتهاای چوب پلاستیک رفته رفته از مسایل تزیینی و دکوری به سمت استفاده در مصارف ساختمانی (به عنوان یک محصول با دوام ) سوق پیدا کرد که این امر همه و همه مربوط به حمایتهای کشورهای پیشرفته از این صنعت نوپا می باشد.

این کامپوزیتها دوره جدیدی از توسعه و پیشرفت مواد را ارئه داده اند که با ترکیب نو وکهنه فرصت جالب توجهی را در اختیار مصرف کننده نهایی قرار میدهند.میزان مواد توسعه یافته مطلوب و قابل توجه بوده و پیشرفت آن نیز سریع است.مواد جدید کامپوزیت چوب پلاستیک دستـه وسیـعی از گونه های پلیمـری ، بتونه ها و فیبر ها را در بر می گیرد . مواد این کا مپوزیت باکاهش هزینه ها و افزایش میزان تولید ، مزایای فراوانی را برای مصرف کننده نهایی در بر دارد.هر چقدر میزان تراشه های چوب بیشتر باشد ، قیمت مواد خام پایین تر و سختی مواد خام بیشتر می شود. کاهش هزینه ها می تواند در حقیقت موجب افزایش عملکرد باشد .

بطور کلی کشور های صنعتی با تغییر الگوی مصرف خود از فراورده های چوبی به سمت این کامپوزیت سعی در حفظ منابع طبیعی خود (جنگل) دارند چرا که این مواد همانطور که قبلا نیز اشاره شد به صورت ترکیبی از مواد پلاستیکی و چوبی می باشد و با توجه به نوع کاربرد و مصرف آن در صنایع مختلف ، می توان محصولی مناسب وبا کیفیت تولید نمود . لذا به نظر می رسد تغییر این الگوی مصرف از کشور های صنعتی به کشورمان ، از یک سو سبب رشد و توسعه کشور ( به خصوص ساختمان سازی ) و از سوی دیگر موجب حفظ منابع طبیعی و حیاتی مملکت گردد.

 

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392
زهرا زارعی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
دنیای پلیمر