تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مطالب بهمن 1391
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

دانشمندان چینی بازوهای روبوتیکی ساخته‌اند که توانشان را از نور مرئی می‌گیرند و هیچ عضو الکترونیکی ندارند. توسعه سریع ربات‌ها در ۵۰ سال اخیر تغییرات زیادی را در صنعت، کشاورزی و بسیاری زمینه‌های مرتبط ایجاد کرده است. اکثر وسیله‌های روبوتیک، از میکرو ماشین‌ها و سیستم‌های متحرک شبیه عضله ساخته شده‌اند و به منبع انرژی الکتریکی و اجزای سازنده فلزی، مثل سیم‌ها و الکترود‌ها نیاز دارند که آنها را غیر قابل انعطاف و زیست ناسازگار می‌کند. Yanla Yu و همکارانش در دانشگاه Fudan در شانگ‌های، یک بازوی پلاستیکی روبوتیک ساخته‌اند که توانایی برداشتن و حرکت دادن اشیا کوچک بدون اتصال فیزیکی یا الکتریکی را دارد. توان همه اعضا از منبع نور مرئی بدست می‌آید و نور، محرک انقباض بازوهای روبات است و هیچ فلزی در آن استفاده نشده است.

قسمت‌های فعال ربات، از نوارهای دو لایه از جنس دو ماده پلیمری متفاوت ساخته شده‌اند. یکی از آنها پلیمر شبکه‌ای بلور مایع خاص (CLCP) است و دیگری یک پلی اتان غیر فعال است. CLCP یک نوع خاص از پلیمر فعال الکتریکی است که به ماهیچه‌های مصنوعی مربوط می‌شود. با تابش نور آبی، ماده CLCP بر خلاف تک لایه ساکن پلی اتان غیر فعال، منقبض می‌شود و سبب حرکت خمشی می‌گردد. این خم شدن کاملاً برگشت پذیر بوده و به بازو اجازه می‌دهد از وسط مثل یک زانو خم شود و مثل یک دست در انتها چنگ بزند.

این میکروروبات‌ها می‌توانند اشیائی ده برابر وزن کل اجزا بازوها را بلند کنند و نیرو به ازای واحد سطحی که ایجاد می‌کنند (۳۰۰KPa) با مقدار تولید شده آن توسط ماهیچه‌های انسان (۳۲۰KPa) قابل مقایسه است. چون انرژی نورانی، فراوان، بی خطر، تجدید پذیر و پاکیزه است، پتانسیل خوبی برای جایگزین شدن بجای انرژی الکتریکی دارد. Yu می‌گوید: تحقیق ما روی چگونگی تبدیل مستقیم انرژی نورانی به کار مکانیکی تمرکز دارد. او معتقد است که این نوع روبات‌ها می‌توانند در تولیدی‌های کوچک استفاده شود. اکنون روبات هایی وجود دارند که اجزای میکروالکترونیک را جابجا و نصب می‌کنند و به طور گسترده در خطوط مونتاژ به کار برده می‌شوند وYu برای این ربات‌ها چنین آینده‌ای را انتظار دارد. او می‌گوید: شاید روزی با طلوع آفتاب، میکروربات‌های متحرک با نور، به طور منظم کار کنند و به جابجایی قطعات در صنعت و در زندگی روزانه ما مشغول شوند.

بازوی روبوتیک که می تواند اشیا را جابجا کند، بر اساس پلیمرهای فعال الکتریکی ساخته شده است.

Patrick Mather، متخصص مواد پلیمری عامل دار در انستیتو Syracuse Biomaterials می‌گوید: “این کار هم در طراحی ماده که بجای نور UV توسط نور مرئی فعال می‌شود، و هم در طراحی وسیله با ساختار دوبلوره (bimorph)، منحصر به فرد است. او می‌گوید: “در واقع زمینه پلیمرهای هوشمند در حال دگرگونی و تغییر از فاز مطالعاتی به سمت محصولات متنوع و پژوهش‌های بیشتر بر پایه‌ی دستگاه است و پلت فرم پیش بینی شده توسط Yu سر مشقی برای روبات‌های با کاربرد‌های اینچنین خواهد بود.”

جزئیات این پژوهش در مجله Soft Matter به چاپ رسیده است

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 30 بهمن 1391
آتوسا سامانیان

پلی یورتان از ترکیب شیمیایی دو کامپوننت اولیه به همراه یک عامل خارجی با دمای جوش بسیار پایین (مانند CO2 یا پنتان) بوجود می آید. کامپوننت های اولیه در فاز مایع بوده و از مونورهایی از گروه ایزوسانات و گروه هیدروکسیل (با اتم فعال هیدروژن) یا پلی یول تشکیل شده اند. هنگامی که کاموپوننت ها با هم ترکیب می شوند، کفی را تولید می کنند که به سرعت حجیم شده و پس از مدتی سفت و صلب می گردد.

ROH + R'NCO ROC(O)N(H)R'

دو کامپوننت اصلی مستقیما با هم واکنش شیمیایی داده و یک ماتریس پلیمری از جنس پلی یورتان تشکیل میدهند. حرارت آزاد شده از واکنش کامپوننت ها، عامل خارجی را تبخیر می کند که بخار حبس شده آن باعث می شود ماتریس پلیمری به شکل فوم درآید.

polyurethane productionادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 28 بهمن 1391
زهرا زارعی
از دلایل حضور شرکت BASF این نمایشگاه می توان به مواردی از جمله معرفی انواع رنگ های سفارشی جامد، مایع و پودری شكل و تاثیر آن بر جذابیت بسته بندی ها و انتخاب مستربچ هایی با كاربردهای ویژه توسط مهندسان پلاستیك این شركت اشاره كرد. در نمایشگاه بین المللی صنعت پلاستیك Fakuma 2008 (18-14 اكتبر در شهر فردریچ شافن- آلمان) شركت BASF محصولات و خدمات خود را بطور گسترده ای در زمینه های مختلف به عرصه نمایش میگذارد، كه در این نمایشگاه تمركز شركت بر رنگ های سفارشی، افزودنی ها، تركیبات و مستربچ هایی با ویژگیهای خاص، آماده سازی و تهیه مواد جامد، مایع و پودری، که با در نظر گرفتن سفارش مشتری مورد توجه واقع شده، در این نمایشگاه بازدیدكنندگان میتوانند بطور گسترده ای به راه حل ها و استانداردهای جدید دسترسی داشته باشند كه رنگ آمیزی ترکیبات پلی كربنات ها نمونه ای از این موارد بشمار میرود. محلول های رنگی BASF راه حل های جامعی جهت رنگ آمیزی قطعات معرفی كرده و مزیت برجسته ی این محصولات حصول اطمینان از شفافیت بالای محصول نهایی و پراكندگی فوق العاده ی اجزاء رنگ درآمیزه می باشد، همچنین این ترکیبات در قالب مستربچ به صورت گرانول یا پودر نیز موجود بوده و درصورتیكه مصرف كننده خواهان رسیدن به درصد بالایی از مقاومت در برابر UV یا خواص حرارتی مطلوب باشد، BASF راه حل های ویژه ای را برای این منظور پیشنهاد میكند كه از آن جمله میتوان به محصولاتی مانند دسته ای از افزودنی ها بر پایه ی Uvinul® جهت رسیدن به حداكثر پایداری نوری و Lumogen® IR 1050 با خواص مقاومت حرارتی مطلوب اشاره کرد، در صورتیكه محافظت از عوامل، عناصر و اجزاء حساس مانند پروتئین ها و رنگ دهنده ها مد نظر باشد، BASF افزودنی های خاصی جهت تولید ظروف PET با خواص ویژه پیشنهاد كرده است، همچنین افزودنی هایی بر پایه یUvinul® S-Pack به طرز مطلوبی دارای خواص مقاومت در برابر UV بوده و از زرد رنگ شدن پلاستیك های قرار گرفته در معرض این تشعشعات جلوگیری میكنند. شركت BASF رنگ آمیزی با كیفیت بالا را برای مهندسان پلاستیك توسط محصولاتی مانندUltramid® (PA) و Ultradur® (PBT) و Ultraform® (POM) آسان كرده كه برطرف كننده نیازهای مشتریان بوده و به طرز مطلوبی با مستربچ های Sicopas® و Sicoversal® X مطابقت دارند، این مستربچ ها همچنین برای كاربردهایی نظیر تأخیر اندازهای شعله می توانند بكار روند. از ابتدای سال 2008 شعب این شرکت در اروپا تلاش خود را برای فعالیت و همكاری روز افزون با مشتریان افزایش داده و با تمركز بر شش بخش از بازار قطعات و بسته بندی های مربوط به صنایع ساختمان، تزئینات منزل، اتومبیل، الیاف، ورزش و تفریحات، BASF موقعیت خود را بعنوان یك تولید كننده مستربچ های سفارشی و ویژه برای مقاصد خاص در بازارهای جهانی تثبیت كرده است .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 27 بهمن 1391
زهرا زارعی

کاربری عایق های پلی یورتان

- عایق سرد، مناسب برای کانال های هوا و سیستم های خنک کننده

- مناسب برای عایق کاری سیستم های کرایوجنیک

- مناسب برای ساندویچ پنل ها

- مناسب برای عایق کاری مخازن بزرگ و خطوط لوله بسیار حجیم

- مناسب برای عایق کاری شکل های پیچیده و یا مکان هایی که دسترسی به آنها مشکل است

- مناسب برای ساپورت های تحت فشار زیر لوله ها

- قابلیت بازیافت عایق های پلی یورتان و استفاده مجدد از آنها در عایق کاری

مزایای عایق های پلی یورتان

- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین، مناسب برای عایق کاری حرارتی

- بسیار مناسب برای مصارف صنعتی

- مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی

- مقاومت بالا در برابر اسیدها، حلال ها و رطوبت

- مقاومت بالا در برابر آلودگی های میکروبی، قارچی و بیولوژیکی

- قابلیت تغییر دانسیته از 30kg/m3 تا 700kg/m3

- قابلیت تزریق و قالب گیری، مناسب برای عایق کاری شکل های پیچیده، حجیم یا دور از دسترس

معایب عایق های پلی یورتان

- نیاز به ضخامت ها و قطرهای بیشتر برای عایق کاری (نسبت به عایق های سرد دیگر چون الاستومری)

- در صورتی که نیاز به پلی یورتان تزریقی باشد، اپراتور کارآزموده و تجهیزات مخصوص الزامی است

- اگر دمای کاری از محدوده دمای مجاز بالاتر برود، مقاومت حرارتی پلی یورتان به شدت پایین می آید

- قابلیت شعله ور شدن دارد و در صورت آتش سوزی و شعله ور شدن، گازهای سمی تولید می کند

- گردزا – بلوک ها و اشکال از پیش ساخته عایق های پلی یورتان، گردزا هستند و تولید غبار می کنند

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 26 بهمن 1391
زهرا زارعی

فکر می کنید یک دوچرخه مسابقه ای (یا به قول معروف کورسی) چه قدر باید وزن داشته باشد؟ یک دوچرخه کوهستان چطور؟ خب، فریم دوچرخه کوهستان Delta 7 Arantix در کنار زیبایی خارق العاده اش، تنها ۱۴۲۰ گرم وزن دارد! این دوچرخه از لوله های مشبک شبیه تار عنکبوت از جنس فیبر کربن و کولار ساخته شده که چنین سازه و طراحی با نام تجاری IsoTruss عرضه می شود.به نظر می رسد که به این راحتی ها نتوانید بدنه دوچرخه ای محکمتر و سبک تر از این را در جایی بیابید. نکته جالب درباره این دوچرخه که در کشور آمریکا ساخته می شود، دست ساز بودن آن است و اینکه قرار است تنها ۲۰۰ عدد از آن تولید گردد. سفارش دهندگان می توانند تنها به سفارش بدنه بپردازند و یا اینکه بقیه تجهیزات را هم با مارک SRAM یا Shimano همراه بدنه درخواست دهند.

و البته در خصوص قیمت این دوچرخه متعلق به فیلم های علمی تخیلی، هنوز چیزی گفته نشده است. هرچند نباید انتظار کمتر از یک عدد چند رقمی هم برای چنین اعجوبه ای داشت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 25 بهمن 1391
زهرا زارعی

استاندارد: ASTM C1029

polyurethane

عایق های پلی اورتان، که با اختصار PUR شناخته می شوند، از جمله عایق های سلولی بسته و صلب بوده و از جمله عایق های سرد محسوب می شود. پلی یورتان در اسلب های پیش ساخته موجود بوده و یا می­توان در محل عایق کاری به صورت فله ای تزریق شده و یا اسپری شود. در صورتی که پلی اورتان اسپری شود (Spray applied Polyurethane Foam – SPF) نیاز به تجهیزات خاص بوده و حضور نیروی کارآزموده برای حصول بهترین نتیجه الزامی است. از SPF بیشتر در خطوط انتقال مایعات، تانک ها و مخازن، مراکز نگهداری سرد و سردخانه­ها، خنک کننده ها و فریزرها استفاده می شود. یکی از کاربردهای اصلی پلی یورتان، عایق مورد استفاده در ساندویچ پنل ها است.

پلی یورتان، علاوه بر مصارف عایق کاری، مصارف متنوع و مختلف زیادی در صنعت دارد. مثلا از پلی یورتان در ساخت المان های ضدسایش (مثلا غلتک های ضدسایش)، ساپورت ها و المان هایی که تخت نیروهای فشاری هستند، قطعات پلاستیکی صلب، چرخ، و غیره استفاده می شود. پلی یورتان هایی در بخش های مختلف از آنها استفاده می شود، در چگالی و درصد ترکیب شیمیایی با هم متفاوت هستند. عایق های پلی یورتان(PUR) ، بسیار با عایق های پلی ایزوسیانورات (PIR) مشابهند و خواص و ترکیب شیمیایی تقریبا یکسانی دارند.

عایق های پلی یورتان، در شکل های پیش ساخته تخته ای، لوله ای و نیم لوله ای در بازار موجود هستند. همچنین پلی یورتان را می توان در محل تزریق یا اسپری کرد.

استاندارد ASTM C1029 تحت عنوان عایق حرارتی پلی اورتان سلولی اسپری شده، مباحث مربوط به انواع، خواص فیزیکی و کاربردهای این ماده به عنوان عایق حرارتی را در دامنه -300C الی 1070C را پوشش می دهد.

همچنین، استاندارد فوق الزامات مقاومت حرارتی برای 1 اینچ، استحکام فشاری، قابلیت عبور بخار، مقدار جذب آب، استحکام کششی، پاسخ به فرسایش حرارتی و رطوبتی و مقدار سلول های بسته را مورد بحث قرار می دهد.

چگالی پلی یورتان بسیار متنوع است و بسته به نوع نیاز و کاربری محصول، تغییر می کند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 24 بهمن 1391
زهرا زارعی
این ماجرا در سال 1936 میلادی در اسپانیا روی داده است.فدریكو گارسیا لوركا( fedricu garcia lorca ) شاعر ونویسنده پر آوازه اسپانیا از معدود انسانهایی بود كه در نوشته های خود به چگونگی مرگش نیز اشاره داشته بود.مثلا در شعر تن حاضر كه در سال 1935 یك سال قبل از مرگ سروده شده است میگوید: گور من كجاست؟ كفن را كه می چروكاند؟ دروغ است هر چه میگوید!

فدریكو انسانی خونگرم و مخالف با تمامی سیاست بازی های آن عصر بود تنها دلایلی كه از بازداشت واعدام او در دسترس میباشد این است كه فردی خودخواه و كج اندیش به نام آلونسو (alonso)یكی از اعضای جنبش فالانژ به صورت خود سرانه و از روی كینه شخصی اقدام به توقیف او نمود و بدون هیچ محاكمه ای نیز او را به قتل رساند.
بعد ها یكی از هم سلولی های لوركا شخصی به نام مورلا لینچ(morla lynch)از طریق مطبوعات اعلام كرد كه فدریكو یك روز قبل از مرگ به او گفته بود من از مرگ وحشت دارم نه از عواقبش بلكه از این حالت خوفناك كه با خودم ودا میكنم. احساس مهیب اینكه در عزیمت و رفتنم. همچنین او اعلام كه لوركا از 54 ساعت قبل موضوع وچگونگی اعدام خویش را میدانست و سایر زندانیان از این پیشگویی او در شگفت مانده بودند در سحرگاهان 20 اوت 1936 دو نفر از نگهبانان فالانژ به همراهی آلونسو لركا را از زندان ویزنار(viznar)خارج نموده و جهت كشتن به بیابانهای كولونیا(colonia)انتقال دادند.
مردی بسیار عجیب که در هیچ قبری جای نگرفت (+عکس) www.taknaz.ir

طبق تعریف یكی از نگهبانانی كه در حمل لوركا شركت داشت و بعدا هم از طرف مردم به محاكمه كشیده شد در طول راه فدریكو مرتبا میپرسید كه حد اقل جرم او را قبل از مرگش به او بگویند آن نگهبان میگفت او به قدری شجاعانه بر خورد میكرد كه ما در كشتن او به تردید افتاده بودیم.آلونسو كه متوجه تاثیر گفته های او در ما شد فوراً لركا را بر روی تپه ای برد و ما صدای شلیك دو تیر پی درپی را شنیدیم او فریاد زد به هیچ چیز دیگر ایمان ندارم جز خدا و مادرم...!! آن سه دژخیم لوركا را در گوری بینام ونشان دفن نمودند برای رفع هر گونه شكی اتوموبیل سواری خود را بر روی قبر او نگاه داشته و پس از باز كردن هر چهار چرخ ماشین زمانی كه بدنه اتومبیل كاملاً بر روی گور فدریكو قرار گرفت آن را آتش زدند.

مادرلوركا میگفت نزدیكی های صبح روز 20 اوت ناگهان از خواب بیدار شدم .حس عجیبی داشتم فكر میكردم كه كودكی از سینه ام شیر میخورد .این نحوهُ شیر خوردن را كاملا می شناختم,تنها فدریكوی كوچولو چنین میتوانست سینه هایم را بمكد... صدایش در گوشم زنگ میزد مادر دوستت دارم با هزاران تقلا مجدداً خوابیدم. موقعی كه بیدار شدم بستر خود را از گریه خیس و نمناك یافتم.

به گزارش تکناز پس از محاكمه آلونسو همدستانش مردم به سوی بیابانهای كولونیا هجوم برده و اتوموبیل را پیدا كردند آنرا جابجا كردند قبر لوركا را شكافتند... غیر از دو گلوله شلیك شده و مقداری خون گرم چیز دیگری درون گور وجود نداشت خون به گرمی چسبناك و گرم بود كه گویی چند دقیقه از ریختن آن نمیگذشت و هنوز هم بوی باروت از گلوله ها به مشام میرسید.

موقعی كه مردم بهت زده پی به این معجزه بردند به سراغ مادر فدریكو رفتند و موضوع را به او گفتند مادر داغ دیده با چهره ای اندوهگین و چشمانی گریان به مردم گفت مدت هاست كه از این موضوع خبردارم... خود فدریكو آمد و تمامی حقایق را به من گفت او الان در جای راحتی زندگی میكند بهتر است كه تا به ابد نیز همانجا بماند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 23 بهمن 1391
زهرا زارعی


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 22 بهمن 1391
زهرا زارعی

دانشمندان آمریکایی نانوماده جدیدی را توسعه دادند که قادر است جریانهای الکتریکی را هدایت کند و در ساخت رایانه ای که بتواند مدارات خود را تغییر دهد استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دانشگاه نورث وسترن معتقدند که این نانوماده جدید می تواند منجر به ساخت رایانه ای شود که قادر است سیم کشی داخلی خود را نوسازی کند و به دستگاه کاملا متفاوتی تبدیل شود.

از آنجا که دستگاههای الکترونیکی روز به روز درحال کوچک شدن هستند، دانشمندان در تلاشند از موادی برای ساخت مدارات آنها استفاده کنند که تحت تاثیر پدیده های مکانیک کوانتومی قرار داشته باشند.

در این راستا، دانشمندان نورث وسترن مواد الکترونیکی را به روشی نوسازی کردند که بتوانند خود را برای انجام عملکردهای محاسباتی متفاوت در زمانهای مختلف به طور مرتب سازماندهی کنند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: “این فناوری جدید استفاده از مسیر جریانهای متفاوت مداوم را از طریق یک ماده امکانپذیر می کند. این دقیقاً مشابه این است که بخواهیم مسیر جریان یک رودخانه را برای آبرسانی به مناطق دیگر تغییر دهیم. به این ترتیب، جریان الکترونها می تواند از طریق این نانو ماده در جهتهای مختلف حرکت کند. همچنین می توانیم به طور همزمان جریانهای متعددی را داشته باشیم که در جهتهای مخالف هم حرکت می کنند.”

در این ماده جدید، جنبه های مختلف سیلیکون و چند پلیمر برای ساخت گروه جدید از مواد الکترونیکی ترکیب شده است.

براساس گزارش Nature Nanotechnology، این گروه جدید از مواد، “نانوذرات با پایه الکترونیکی” نام دارد.

این دانشمندان اظهار داشتند: “علاوه بر ساخت یک پل سه بعدی میان فناوریهای موجود، ویژگی برگشت پذیری این ماده جدید می تواند برای ساخت رایانه ای که خود را دوباره سیم کشی کرده و مدارات خود را با عملکردها و نیازهای جدید سازگار می کند بسیار کاربردی باشد.”

این ماده هیبریدی ترکیبی از ذراتی است که به صورت الکتریکی هادی جریان الکتریسیته هستند. هر ۵ نانومتر از طول این ذرات با یک ماده شیمیایی ویژه دارای بار مثبت پوشیده شده است. این ذرات توسط دریایی از اتمهای دارای بار منفی احاطه شده اند که بارهای مثبت روی روکش ذرات را خنثی می کنند. با استفاده از یک بار الکتریکی از طریق این ماده، بارهای منفی می توانند جابجا شوند و خود را دوباره شکل دهند اما ذرات مثبت نمی توانند جابجا شوند. این نانوماده می تواند در ساخت دیودها و یا ترانزیستورهای برپایه مدارات چند بعدی به کار رود.

با اعمال پالس های الکتریکی به نانوماده، دریایی از یون های کوچک با بار منفی (نقاط آبی) می توانند بین نانوذرات بزرگ تر با بار مثبت (نقاط قرمز) که در محلشان ثابت شده اند حرکت کنند. محل های با غلظت های بیش تر یون ها، از رسانایی بالاتری برخوردارند. بنابراین با کنترل نحوه توزیع یون ها، می توان کنترل نمود که چگونه جریان بین الکترودها جاری شود.

با اعمال پالس های الکتریکی به نانوماده، دریایی از یون های کوچک با بار منفی (نقاط آبی) می توانند بین نانوذرات بزرگ تر با بار مثبت (نقاط قرمز) که در محلشان ثابت شده اند حرکت کنند. محل های با غلظت های بیش تر یون ها، از رسانایی بالاتری برخوردارند. بنابراین با کنترل نحوه توزیع یون ها، می توان کنترل نمود که چگونه جریان بین الکترودها جاری شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 21 بهمن 1391
آتوسا سامانیان
خلاصه
امروزه نیاز فراوان صنایع، نسل جدید دانش موادی، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مواد لیزری را به گونه‌ای به پیش می‌برد که بتوان یک فرآیند سرعت بالای ایجاد دائمی اثر لیزری را جای‌گزین چاپ‌های جوهری مرسوم نمود. این مقاله روش‌شناسی انواع راه‌حل‌های جدید موجود برای دستیابی به نشانه‌گذاری رنگی روی پلاستیک‌ها را ارائه می‌دهد که شامل:
۱) دانش موادی نشانه‌گذاری لیزری
۲) عملیات قالب‌گیری اصلی
۳) فناوری نرم‌افزاری لیزری
۴) ترکیبی از سامانه‌های فوق
می‌باشد.
اولین نوع رنگدانه‌های لیزری که توانست تأییدیه سازمان دارویی و غذایی ایالات متحده امریکا (FDA) برای استفاده در فرآیندهای لیزری را بدست آورد، در کنار روش‌های پرسرعت نشانه‌گذاری متن‌های الفبایی و عددی، گرافیکی و کدهای ایمنی محصول، در این بخش معرفی شده‌اند.


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 19 بهمن 1391
زهرا زارعی

افزودنی‌های پلیمر یک نوع از افزودنی‌های شیمیایی بتن می‌باشند، این مواد برای تصحیح خواص فرآورده‌های پلیمری به کار می‌رود.این مواد عبارتند از:

 • نرم کننده‌ها: نرم‌کننده‌ها (به انگلیسی: plasticizer)‏ افزودنی‌هایی هستند که انعطاف پذیری ماده‌ای را که به آن افزوده می‌شود را افزایش می‌دهد. این مواد علاوه بر صنعت پلیمر در بتون و سیمان نیز کاربرد دارد. نرم کننده‌های پلاستیک‌ها معمولاً از دستهٔ فتالات‌ها هستند که انعطاف پذیری و دوام پلاستیک را افزایش می‌دهند. عملکرد این مواد به این صورت است که با قرار گرفتن بین مولکولهای مواد پلیمری فضاهای خالی را افزایش داده وموجب پایین آمدن دمای ذوب کریستالی (به انگلیسی: glass transition temperature)‏ و در نتیجه نرم تر شدن پلیمر می‌شود.
 • پایدار کننده‌ها
 • رنگدانه‌ها: رنگدانه‌ها (به انگلیسی: pigment)‏ موادی هستند که برای رنگ کردن و دادن خاصیت رنگی به پلیمر استفاده می‌شود و شامل رنگدانه‌های آلی و معدنی می‌شود.
  • رنگدانه‌های معدنی (به انگلیسی: Inorganic pigments)‏: رنگدانه‌های غیرآلی، نمک‌های فلزی و اکسیدها هستند. این عوامل رنگ زا می‌توانند یک لایه از یک جسم پلاستیکی را با رفتار قابل پیش بینی رنگی کنند. اکثر این عوامل رنگ زا دارای ذراتی با ابعاد میانگین بین ۰/۲ تا ۱/۰ میکرون هستند. تولید کنندگان، رنگ‌های مرغوب را با زدودن ذرات بالاتر از ۵ میکرون، تولید می‌کنند. رنگدانه‌های غیرآلی به جز چند استثناء، مواد خام ارزان قیمت هستند که. به خاطر دوام نسبتاً پایین این رنگ‌ها، این رنگدانه‌ها همیشه بهترین کیفیت را ندارند.
  • رنگدانه‌های آلی (به انگلیسی: organic pigments)‏ : رنگدانه‌های آلی، گسترهٔ وسیعی از لحاظ پیچیدگی ساختاری دارند. که ساختار این مواد می‌تواند به سادگی کربن سیاه و یا به پیچیدگی ساختار چهارتایی رنگدانه‌های فتالوسیانین (به انگلیسی: phthalocyanine)‏ باشد. استفاده از رنگدانه‌های آلی در آلیاژها و آمیخته‌های پلیمری به سرعت در حال افزایش است که این افزایش نتیجه‌ای از دیدگاه کاهش مصرف فلزات سنگین است.به طورنمونه، دوام رنگدانه‌های آلی ۱۰ - ۲۰ بار بیشتر از رنگ‌های غیرآلی مورد مقایسه‌است و این به خاطر این است که رنگ‌های آلی ذرات کوچکتری نسبت به رنگ‌های غیرآلی دارند.[۳][۴]
 • پر کننده‌ها
 • عوامل ضد سکون
 • عوامل ضد اکسایش
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 18 بهمن 1391
زهرا زارعی

پژوهشگران انگلیسی و بلژیکی نشان دادند که مولکول‌های ساخت بشر می‌توانند مشابه با ماشین‌های مولکولی طبیعی نیروهایی تولید کرده و به شیمیدان‌ها در طراحی ماشین‌های مولکول‌های مصنوعی برای انجام کارهای هدفمند کمک کنند. این پژوهشگران توانستند کاری را که توسط یک مولکول منفرد ساخت بشر انجام می‌شود، اندازه‌گیری کنند.

دانشمندان ماشین‌های مولکولی زیادی برای خود ساخته‌اند که کارهای مفیدی مانند حرکت دادن قطرات مایع به سمت بالا یا چرخاندن اشیاء ریزمقیاس انجام می‌دهند. ولی همه این ماشین‌های سنتزی مجبور هستند که به ‌طور جمعی – حتی ممکن است در گروه‌های چند میلیاردی یا بیشتر – کار کنند.

اکنون «دیوید لی» از دانشگاه «ادینبورگ» و «آنه سوفیه دوونز» از دانشگاه «لیژ» و همکارانشان، برنامه‌ریزی کرده‌اند که بتوانند از مولکول‌های منفرد ساخت بشر، کار استخراج کنند. این مولکول یک روتاکسن است که از یک حلقه مولکولی با محور بلندی که حول آن می‌چرخد، تشکیل شده است. این حلقه می‌تواند در طول درازای محور حرکت کند، ولی ترجیح می‌دهد که در یک انتها که می‌تواند تشکیل چندین پیوند هیدرژنی با محور داشته باشد، بایستد.

ساختار مولکول روتاکسان

ساختار مولکول روتاکسان

این گروه، محور این ماشین مولکولی را به یک سطح طلا لنگراندازی و یک زنجیره پلیمری فرفری را به حلقه آن متصل کرد. آنها نوک میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) را که قادر به اندازه‌گیری نیروهای کوچک از طریق انحراف یک تیرک است، به انتهای دیگر این زنجیره پلیمری وصل کردند. همین‌که آنها نوک AFM را بکشند، ابتدا پلیمر باز می‌شود و سپس حلقه را از پیوندهای هیدرژنی دور کرده، به انتهای دیگر اهرم می‌کشد. با این حال، همین که این پژوهشگران کشیدن نوک AFM را متوقف می‌کردند، حلقه می‌توانست به خاطر افت و خیزهای گرمایی تصادفی حرکت کرده و بتدریج خود را به سمت جایگاه ترجیحی حرکت دهد.

یک روتاکسان می‌تواند نیروی 30pN وارد کند

یک روتاکسان می‌تواند نیروی ۳۰pN وارد کند

این گروه بعد از اندازه‌گیری تعدادی از چرخه‌های فشار و رها توانست یک تقریب از نیروی تولید شده توسط مولکول روتاکسان بدست آورد (۳۰pN) که نشانگر یک کار مکانیکی در حدود ۱ تا ۶kcal/mol است. کینزین و میوسین نیروهایی در بازه ۶۰-۵ پیکونیوتون تولید می‌کنند.

این پژوهشگران، جزئیات نتایج کار تحقیقاتی خود را تحت عنوان «یک مولکول کوچک سنتزی منفرد که نیرویی برای جابه‌جایی یک بار تولید می‌کند» در مجله‌ی «Nature Nanotechnology» منتشر کرده‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 16 بهمن 1391
آتوسا سامانیان

آمیختن بسپارها، یکی از روش‌های متداول و پر بازده برای دستیابی به مواد جدید با ویژگی‌های مناسب است. این روش، معمولاً اقتصادی‌تر از توسعه بسپارهای جدید است. توماس هانکوک (Thomas Hancock) اولین فردی بود که به فکر دست‌یابی به خواص بهتر با استفاده از روش آلیاژسازی افتاد. او با اختلاط لاستیک طبیعی با یک نوع صمغ طبیعی به نام "گوتا پرچا" (Gutta Percha) ماده‌ای به دست آورد که از آن برای ساخت لباس‌های ضد آب استفاده شد. اولین آمیزهٔ تجاری گرمانرم، آلیاژ PVC/NBR بود که درسال ۱۹۴۲ به بازار جهانی عرضه شد. مهم‌ترین دلایل اقتصادی آلیاژسازی بسپارها، عبارتند از: ۱) استفادهٔ بهتر و بیشتر از بسپارهای مهندسی، به وسیلهٔ اختلاط آنها با گونه‌های ارزان قیمت. ۲) تهیه مواد با خواص مورد نظر. 3) دست یابی به آلیاژهایی با کارآیی بالا با استفاده از بسپارهایی که اثرات هم‌افزایی (Synergistic) دارند. ۴) تنظیم ترکیب درصد اجزاﺀ آلیاژ با مشخصات مورد نیاز مصرف کننده. ۵) بازیافت ضایعات پلاستیک‌های مصرفی و وارد کردن آنها در آلیاژسازی .

نکتهٔ مهمی که وجود دارد این است که انتخاب اجزاﺀ آمیزه باید طوری باشد که مزایای پلیمر اول پوشانندهٔ معایب پلیمر دوم باشد .( منبع:فصل اول از پایان نامه جهت دریافت مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع پلیمر توسط عمار قاسمیان عزیزی به راهنمائی دکتر احمد عارف آذر. )

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 14 بهمن 1391
زهرا زارعی

نانو پوشش‌های جدید سطوح ضدانعکاسی برای نمایشگرها و نیز شیشه عینک‌ها ایجاد می‌کنند. ساختار‌های ضد انعکاس موردنیاز، هنگام تولیدپلیمر افزوده شده و نیاز به یک مرحله جداگانه برای پوشش دهی را رفع می‌کنند. ضد خش بودن اجزای سازنده و پاک شوندگی آسان از مزیت‌های این پوشش‌های هیبریدی است.

پروانه نمونه‌ای از موجوداتی است که هنگام جستجو برای غذا در تاریکی، باید خود را از دید شکارچیان پنهان کند. بازتاب چشم‌های کوچکشان می‌تواند موجب جلب توجه شکارچیان شود. چشم حشرات دیگر روشنایی لرزانی دارند، اما چشمان پروانه‌ها کاملاً ضدانعکاس است. برآمدگی‌های ریز که از طول موج نور کوچکترند، یک ساختار تناوبی روی سطح تشکیل می‌دهند. نانو ساختار‌ها موجب تغییر تدریجی ضریب شکست بین هوا و قرنیه می‌شوند و در نتیجه، انعکاس نور کاهش یافته و پروانه دیده نمی شود.

خاصیت ضد انعکاسی نور در عینک‌ها، نمایشگر موبایل‌ها، اتصالات یا پوشش پنل‌ها و سطوح شفاف نیز کارایی آنها را بهبود می‌دهد. در روش‌های مرسوم، پوشش‌های ضدانعکاس به صورت یک مرحله جدا و پس از تولید محصول اعمال می‌شود. محققان انستیتو IWM فرانهوفر روشی برای کاهش نور بازتابی، در حین تولید قطعه، یافته‌اند. دکتر فرانک بورمستر، رئیس پروژه در IWM، می‌گوید: “ما بجای روش قالبگیری تزریقی مرسوم، این روش را که نانو ساختار طراحی شده، در طول فرایند وارد سطح می‌شود بکار برده‌ایم.”

در این کار محققان یک پوشش سخت را با تولید دوباره ساختار حساس به نور سطح تولید کردند. بورمستر می‌گوید:”معمولاً برای اعمال یک پوشش ضد بازتاب نیاز به یک مرحله اضافی در فرایند تولید بود. اما در این روش جدید با تزریق مذاب ویسکوز پلیمر به داخل قالب، نانو ساختار‌ها مستقیماً به داخل ترکیب منتقل می‌شوند. به دلیل عدم نیاز به مرحله اضافی، هزینه‌های تولید و راندمان بالا می‌رود.”

Plexiglass معمولی و برخی پوشش‌های ضدانعکاس به طور جزئی حساسند، اما سطوح تولیدی توسط این دانشمندان ضدخش بوده و در برابر پاک کردن مقاوم‌اند.برای این منظور قالب تزریق با یک ماده آلی بسیار نازک ساخته شده از پلی یورتان پوشش داده می‌شود. بورمستر می‌گوید:” این ماده از درزها وارد قالب شده و همانند سفت شدن دو جزء چسبنده سفت می‌گردد.”محصول نهایی یک نانو پوشش بسیار نازکی از پلی یورتان روی سطح حساس به نور است که ضخامتش یک ده هزارم میلیمتر می‌باشد. این ترکیبات در صنعت خودرو، می‌تواند سطوحی با ظاهر جذاب،سخت و با قابلیت تمیز شوندگی راحت را تولید کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 13 بهمن 1391
آتوسا سامانیان

کاتالیستها و دیگر مواد نانوساختار همچون جاذبها کاربرد بسیار وسیعی در فرآیندهای تبدیل نفت و گاز و پتروشیمی دارند. عمده محصولات پالایش نفت، تبدیل گاز و بخصوص پتروشیمی (بیش از 85 درصد) از طریق واکنش های کاتالیستی تولید می گردند. مصرف سوخت های مایع در خودروها، نیروگاه ها و ... باعث انتشار آلاینده های محیط زیستی می گردد که کاهش آنها نیز با استفاده از مبدل های کاتالیستی صورت می گیرد.

فرآیندهای تبدیل نفت و برش های آن همچون کراکینگ کاتالیستی و هیدروکراکینگ، رفرمینگ، و نیز تصفِیه های هیدروژنی این برش ها از طریق واکنش های کاتالیستی صورت می گیرد. تبدیل گاز به سوخت های مایع و مواد واسطه و محصولات پتروشیمی همه از طریق واکنش های کاتالیستی انجام می شود. حدود یک سوم کاتالیستها در کاهش آلودگی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی بخصوص در خودروها استفاده می گردد. همچنین جاذبهایی همچون زئولیتها، کربن فعال، سیلیکا و نیز غشاءهای سرامیکی کاربردهای وسیعی در جداسازی و تصفیه در صنایع نفت و گاز دارند.

کاتالیستها مواد نانوساختاری بوده و با رویکرد نانوتکنولوژی زمینه های تحقیق و عرصه های کاربرد گسترده ای را بوجود آورده است. از جمله می توان به نانولوله های کربنی اشاره کرد که از طریق نشاندن کاتالیستی بخار شیمیایی سنتز می گردد و یکی از پروژه های فعال آزمایشگاه کاتالیست و مهندسی واکنش ها و آزمایشگاه مواد نانوساختار می باشد. این آزمایشگاه ها از مجهزترین آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه های دنیا بوده و تحقیقات گسترده ای در مرزهای دانش و نیز کاربردی داشته که در زیر به آن اشاره می گردد.

محورهای اصلی تحقیقات در آزمایشگاههای کاتالیست و مهندسی واکنشها و مواد نانوساختار توسعه کاتالیستهای فرآیندهای تبدیل گاز به سوختهای مایع و اتیلن، پالایش نفت بخصوص کراکینگ کاتالیستی و توسعه کاتالیستهای مورد استفاده در کاهش مصرف سوخت و انتشارآلاینده های محیط زیستی با استفاده از مبدلهای کاتالیستی و سنسورهای اکسیژن می باشد. تولید نانولوله های کربنی یکی دیگر از پروژه های فعال این آزمایشگاهها می باشد. تحقیقات در جنبه های مختلف طرح ها و پروژه های این آزمایشگاه از سالها پیش در جریان بوده و منجر به تربیت تعداد قابل توجهی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری و نیز مقالات علمی منتشر شده در مجلات علمی - بین المللی و داخلی گردیده است. اغلب این پروژه ها دارای حمایت مالی صنعت نفت و پتروشیمی، وزارت صنایع، وزارت دفاع و محیط زیست بوده است.

این آزمایشگاهها دو نیروی اصلی آقایان دکتر خدادادی و دکتر مرتضوی داشته و همکاری نزدیکی با دیگر همکاران دانشکده مهندسی شیمی همچون خانم دکتر ابوالحمد و همکاران دیگر از آزمایشگاه لایه نازک دانشکده مهندسی برق و دانشکدة علوم دانشگاه تهران دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 11 بهمن 1391
زهرا زارعی

محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت روباتی شده‌اند که برای مخفی کردن خود در یک محیط یا آشکارتر کردن خود قادر به تغییر رنگ است.

به گزارش ایسنا، این دستگاه از مهارت‌های استتار موجودات دریایی مانند اختاپوسها، ده‌پاها و ماهیهای مرکب الهام گرفته است.

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

این روبات که جزئیات آن در مجله ساینس منتشر شده، مانند این سرپایان از یک بدن نرم و لاستیکی برخوردار بوده و می‌تواند با انعطاف زیادی حرکت کند.

این محققان در تحقیقات پیشین خود یک روبات تاشو را ساخته بودند که با انعطاف بسیار قادر به حرکت بود.

در سال ۲۰۱۱ این دانشمندان مقاله‌ای را در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم به چاپ رسانده و در آن جزئیات یک روبات نرم را که در زیر موانع قادر به خزیدن و خم شدن بود، شرح دادند. این دستگاه از پلیمرهای مبتنی بر سیلیکون ساخته شده و حرکات آن توسط پمپاژ هوا از میان استوانه‌های ریز درون چهار پای آن صورت می‌گرفت.

اکنون آنها یک لایه دیگر از پیچیدگی را به این روبات‌ها افزوده و به آنها قابلیت استتار را بخشیده‌اند. روبات‌های استتار با یک شبکه از کانال‌های ریز پوشیده شده‌اند. با پمپاژ رنگهای مختلف، روبات می‌تواند به سرعت ظاهر خود را تغییر دهد. همچنین می‌توان مایعات سرد یا گرم را برای ارائه قابلیت پنهان شدن حرارتی یا مایعات فلورسنت را برای درخشش در تاریکی درون این روباتها پمپاژ کرد.

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

روبات استتار با قابلیت تغییر رنگ با الهام از اختاپوس

در حال حاضر این مایعات از طریق یک منبع به روبات‌ها ارسال می‌شود اما در آینده می‌توان آنرا در بدن خود روبات جاسازی کرد.

به باور این تیم، این روبات از کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف برخوردار است. به گفته محققان، این دستگاههای نرم از شباهتهایی با اندام یا بافتها برخوردار بوده و می‌توانند کاربردهای پزشکی داشته باشند.

همچنین از دیگر کاربری‌های این فناوری در آینده می‌تواند در حوزه جستجو و نجات باشد. قابلیت انعطاف بالای این روبات و همچنین درخشش آن در تاریکی می‌تواند کمک زیادی برای ماموران امداد و نجات باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 10 بهمن 1391
آتوسا سامانیان
ساسآ کاتالیزور به عنوان یک ترکیب شیمیایی در نظر گرفته می شود که قادر به اعمال اثر تسریع کنندگی و اثر جهت دهندگی بر پیشرفت واکنشی باشد که از نظر ترمودینامیکی امکان پذیر است. هنگامی که کاتالیزور به صورت محلول در محیط واکنشی است "کاتالیزور همگن" و وقتی که کاتالیزور فازی مجزا از فاز واکنش تشکیل میدهد "کاتالیزور ناهمگن" نامیده می شود.
در اکثر موارد کاتالیزور ناهمگن، کاتالیزور جامدی است که از تماس با آن واکنش گرهای گازی یا مایع، متحول می شوند و در نتیجه خیلی اوقات عبارت "کاتالیست" برای نامیدن کاتالیزور ناهمگن به کار می رود .

بطور کلی کاتالیستها به سه دسته تقسیم می شوند:
1- کاتالیستهای فلزی، از قبیل Fe، Co، Ni، Rh، Pt و غیره.
2- کاتالیستهای عایق، از قبیل سیلیکا، آلومینا، زئولیتها و آلومینای فعال شده. (این نوع کاتالیستها نسبت به آمونیاک و بازهای الی حساس هستند.)
3- کاتالیستهای نیمه هادی، از قبیل اکسیدهای فلزی و سولفیدها.

غیرفعال شدن کاتالیستها
کاتالیستها تحت سه پدیده غیر فعال می شوند که عبارتند از :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 9 بهمن 1391
زهرا زارعی

رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران از انتشار مجله Iranian Polymer Journal توسط انتشارات علمی بین المللی «اشپرینگر» (Springer) آلمان از ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داد.

دکتر علی اکبر یوسفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: مجله Iranian Polymer Journal پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران حدود ۲۰ سال است که به زبان انگلیسی چاپ شده و به بررسی علوم و فنون نوین پلیمر می پردازد.

وی با بیان اینکه مجله پلیمر پژوهشگاه دارای ضریب تاثیر حدود ۱٫۲ است، تصریح کرد: بر اساس قرارداد همکاری که با انتشارات علمی بین المللی «اشپرینگر» (Springer) آلمان منعقد شده است، تمام مراحل علمی تایید و بررسی مقالات در پژوهشگاه پلیمر و با کمک داوران برجسته داخلی و بین المللی صورت می گیرد و پس از تایید مقاله توسط هیات تحریریه به اشپرینگر ارسال میشود.

رییس پژوهشگاه پلیمر ادامه داد: این قرارداد پنج ساله بوده و اشپرینگر متعهد شده تا ضمن پرداخت هزینه های چاپ مقاله سالیانه تا ۱۵ درصد سود حاصل از این قرارداد همکاری را به پژوهشگاه پلیمر بدهد.

گفتنی است، انتشارات اشپرینگر، پیش از این انتشار مجله علمی انجمن شیمی ایران (JICS) و نشریه بین المللی علوم و تکنولوژی محیط زیست(IJEST) واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و انتشارات الزویر – بزرگترین ناشر علمی جهان – هم انتشار مجله علمی دانشگاه صنعتی شریف با نام «ساینتیا ایرانیکا» (Scientia Iranica) را برعهده گرفته اند که حاکی از ارتقای کیفی نشریات علمی ایران در سال های اخیر است

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 7 بهمن 1391
آتوسا سامانیان


 
 
 
دنیای پلیمر