تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مطالب اسفند 1391
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

بتن معمولی ( بدون الیاف )

انواع الیاف ها:

- الیاف شیشه ای

- الیاف کربن

- الیاف سنتتیک

- الیاف پروپیلن

انواع الیاف فولادی و ویژگیهای آنها:

الیاف فولای دارای شكل و قطرهای گوناگونی بوده ونحوه ساخت آنها نیز متفاوت است. الیاف فولادی كه در حال حاضر در بازارهای جهانی موجود است، عمدتاً بر اساس چهار روش زیر تولید می‌شوند:

-كشیدن و بریدن سیمهای فولادی (الیاف سیمی) با سطح مقطع دایره‌ای

- نورد و برش ورق‌های فولادی (الیاف برشیی) با سطح مقطع مستطیلی

- با استفاده از مواد مذاب (الیاف ریخته‌گری) با سطح مقطع هلالی

-تراشیدن سطح ورقهای فولادی (الیاف ماشینی) با سطح مقطع هلالی، مثلثی یا تاب خورده

همچنین با توجه به شكل‌پذیری فولاد، به راحتی می‌توان گیرداری الیاف را در بتن تأمین كرد. به همین منظور می‌توان شكلهای مختلف از قبیل انتهای خمیده، انتهای قلابدار، دم پهن، موجدار، خورده تراشه نامنظم و... را تولید كرد.

مهمترین شركتهای تولید كننده الیاف فولادی در جهان عبارتند از: شركتهای درامیكس، ویراند، هاركس و فایبركان به ترتیب، به كشورهای بلژیك، ایتالیا، آلمان و آمریكا تعلق دارند. برای روشن شدن تأثیر شكل الیاف فولادی بر روی مقاومتهای مكانیكی بتن الیاف‌دار، كومولوس تحقیقاتی بر روی انواع الیاف فولادی انجام داد كه مشخصات 4 نوع از آنها عبارتند از:ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 30 اسفند 1391
زهرا زارعی

تاریخچه آئین چهارشنبه سوری taknaz.ir

یکی از آئینهای سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است. ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود.

مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد كه مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند. ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد و "سور" در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای "جشن"،"مهمانی"و "سرخ" آمده است.

جشن سور از زمان های بسیار دور در ایران مرسوم بوده است. قبل از ورود اسلام به ایران هر سال ۱۲ ماه، و هر ماه به ۳۰ روز بوده که هر کدام از این ۳۰ روز اسمی مشخص داشته است که بعد از ورود اسلام به ایران تقسیمات هفته نیز به آن اضافه شد. در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای کوبی با نام سور مرسوم بوده است. مختار برای کشتن یزید که در شهر کوفه که اکثر آنان ایرانی بوده اند از این فرصت استفاده کرده و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود یزید را قصاص نمود. بعد از گذشت چند سال بعد از ورود اسلام به ایران به آرامی جشن سور در ایران کم رنگ و به آخرین چهارشنبه سال محدود شد. جشن سور از مراسم اصیل ایرانی است و منشا خارجی ندارد. آتش از عناصر چهارگانه است و تنها عنصری است که آلوده نمی شود به همین منظور از گذشته های بسیار کهن تاکنون این آداب مرسوم بوده است.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 29 اسفند 1391
زهرا زارعی

تولید پلی استیرن در مقیاس صنعتی از دهه 1930 آغاز شد . این پلیمر گرمانرمی بی شكل، شیشه ای و ارزان قیمت است كه به آسانی فراورش میشود. از خواص مهم این پلیمر شفافیت، درخشندگی و عایق الكتریكی بودن عالی آن است . اما، این پلیمر ماهیتی شكننده دار د و مقاومت شیمیایی آن ضعیف است . پلی استیرن یكی از عمده پلاستی ك های تجاری است كه دربسته بندی غذا و سایر محصولات، كالاهای خانگی، ساختمانی، انرژی وفناوری ارتباطات و نیز به عنوان عایق گرمایی از قبیل خطوط یخچا ل سازی و پزشكی كاربرد دار د . همچنین، پلیمر مزبور برا ی بهبود خواص ضربه با لاستیك اصلاح شده و جزء اصلی كوپلیمرها و آمیخت ه ها به شمار میرود. با توجه به تاریخچه طولانی، هنوز پلی استیرن موضوع پژوهش های گسترده دانشمندان است.

در این كتاب ضمن معرفی پلی استیرن، ساختار، خواص، رو ش های تهیه، كاربردها و كوپلیمرهای آن با جزئیات بیشتری بررسی می شود. امید می رود، مطالب درج شده در این كتاب برای استفاده تمام استادان،دانشجویان و صنعتگران عزیز مفید واقع شود. این كتاب در 6 فصل و 170 صفحه توسط دكتر شادپور مل ك پور عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و زهرا رفیعی دانشجوی دكتری شیمی آلی پلیمرها تألیف و توسط انتشارات انجمن پلیمر ایران در پاییز 1388 منتشر شده است.

نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 29 اسفند 1391
آتوسا سامانیان
نظر به اینکه برخی از آئین نامه های جدید استفاده از الیاف فولادی یا كربنی به جای میلگرد در بتن وشاتکریت را مجاز دانسته اند اما فعلاً آئین نامه بتن ایران یا مبحث نهم مقررات ملی ایران چنین جوازی را صادر نكرده اند . اگرچه در كشور ما تحقیقات تئوری و فعالیت های تجربی نسبتاً مناسبی در زمینة گسترش و كاربرد تكنولوژی های بتن الیافی صورت گرفته است، اما حقیقت آن است كه گسترش این فناوری بیش از همه وابسته به اعلام نیاز از سوی صنعت و مقرون به‌صرفه‌نمودن كاربری آن از سوی محققان كشور می باشد. چند سال پیش كنفرانسی در زمینه تكنولوژی بتن الیافی با هدف شناساندن فناوری مذكور، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید. در این كنفرانس، محققان و سخنرانان از مراكز مختلفی به ایراد سخنرانی و ارایه مقاله پرداختند. به طور مثال در یك نمونه از كارهای ارائه شده، مسئله به‌صرفه‌بودن استفاده از این نوع بتن مورد بررسی و مطالعه كارشناسی قرار گرفته بود. حاصل این بررسی مؤید آن بود كه در بعضی پروژه های صنعتی، به‌كارگیری بتن الیافی نسبت به روش‌های متداول استفاده از شبكه بندی فولادی، بسیار اقتصادی تر، سریعتر و آسان تر می باشد.

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 28 اسفند 1391
زهرا زارعی

تابش پرتوهای یونساز بر مواد پلیمری منجر به ایجاد واکنش و تشکیل یون و رادیکال آزاد شده و متعاقب آن تغییراتی در ساختار شیمیایی آن بوجود می آید. بدلیل جرم مولکولی زیاد پلیمرها هر تغییر شیمیایی کوچکی که در زنجیره مولکولی آن شود می تواند تاثیر عمده ای بر رفتار پلیمر داشته باشد. این تاثیر روی خواص نهایی فیزیکی-مکانیکی و حتی بیولوژیکی آن مشاهده می شود.

استرلیزاسیون

از قدیمی ترین فرآیندهای پرتویی پلیمرها در صنعت، استریلیزاسیون محصولات پزشکی است. پرتوها کاربردهای دیگری را نیز در زمینه پزشکی به خود اختصاص داده اند که از آن جمله می توان تحقیق روی تهیه مواد سازگار با خون و بافت نام برد.

از آنجایی که پرتوهای یونساز قادرند واکنش های شیمیایی را در هر درجه حرارتی در فاز جامد، مایع یا گاز بدون نیاز به کاتالیزور ایجاد نمایند، لذا امروزه به عنوان روشی شناخته شده برای اصلاح پلیمرها مورد استفاده بوده و غالبا به منظور پلیمریزاسیون، پایدارسازی، شبکه ای نمودن، پیوندزنی، تهیه آلیاژها و کامپوزیتها بکار گرفته می شوند. واکنش شبکه ای نمودن گسترش یافته و کاربردهای زیادی در صنایع مختلف پیدا کرده است، به صورتی که در تهیه عایق سیم و کابل، پلیمرهای قابل انقباض حرارتی، محصولات با مقاومت حرارتی و مکانیکی بالا از این روش استفاده شده است. به علاوه اخیرا نوماتا تحقیقات جالبی را در مورد شبکه ای نمودن آمیزه های حاوی ضایعات پلاستیکی توسط پرتو گاما گزارش نموده است که به منظور افزایش استحکام این مواد و استفاده بیشتر از مواد پلیمری بازیافتی کاربرد دارد.

از زمینه های جدید پرتوفرآوری پلیمرها می توان به پرتودهی آلیاژهای پلیمری اشاره نمود که به منظور تثبیت مورفولوژی آلیاژ یا سازگاری بیشتر بین دو جزء آلیاژ(فصل مشترک) بکار گرفته می شود و به نظر می رسد این زمینه دارای پتانسیل بالایی جهت ایفای نقش عمده تجاری در قرن بیستم ویکم باشد.

در واقع این عمل شامل فرآیندی است که طی آن مولکول های نسبتا ساده برای تشکیل واحدهایی با وزن مولکولی بالا و با خواص فیزیکی مورد نظر به یکدیگر می پیوندند. از آن جمله می توان پلی اتیلن را نام برد. تابش پرتوها باعث شکست پیوندهای شیمیایی شده و تشکیل رادیکال های آزاد باعث پیوند مونومر می شوند.

از پلیمریزاسیون تابشی ممکن است برای تولید محصولاتی استفاده شود که به واسطه روشهای ترکیبی کلاسیک مانند، جوش دادن، تحت فشار قرار دادن و یا فرآیندهای فتوشیمیایی و الکتروشیمیایی، نمی توان بدان دست یافت. پلیمرهایی که بدین طریق بدست آمده باشند، مقاومت زیادی در برابر حرارت و مواد شیمیایی از خود نشان می دهند.

ساختار پلیمرها

از دیگر تکنولوژی های مربوط ، می توان پلیمریزاسیون قلمه ای(پیوندی) را نام برد که شامل زنجیرهای پلیمری است که از دو نوع متفاوت مونومر تشکیل شده است. این عمل باعث تولید موادی با خصوصیات ویژه ای می شود که از این مواد می توان فیلم های بسیار بهم چسبیده و فشرده و یا رشته ها و بافتنی هایی با خصوصیات مقاوم در برابر چروک، آب رفتگی و گرما، پایداری رنگ، شستشو پذیری یا خواص غیر مانا را نام برد. روش های صنعتی پرتودهی مونومرها روی فیلم ها و فیبرها به منظور پیوند زدن عبارتند از: روش پیش پرتودهی، روش پراکسیداسیون و روش پرتودهی همزمان.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 27 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

مزایا و نقش مهم الیاف در بتن الیافی باعث شده که مورد علاقه اکثر مهندسین و طراحان قرار بگیرد.امکان بکارگیری دراکثر مناطق جغرافیایی،استفاده از متریال طبیعی وارزان ، دارای هزینه کم در مقایسه با حجم زیاد عملیات و شکل پذیری آن با توجه به اشکال هندسی طرح وكارایی مناسب و مقاومت بسیار بالا و مقاوم در برابر نیروهای فشاری وکششی وقابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن از ویژگی های بارز این نوع بتن می باشد

نحوه گسیختگی نمونه بتن معمولی نحوه گسیختگی نمونه بتن دارایالیاف

مزایای این محصولات عبارتند از :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 26 اسفند 1391
زهرا زارعی

اعمال اشعه UV غالباً جهت پوشش قطعات صورت می گیرد. با اعمال اشعه UV و پخت در دمای پایین، حتی پوشش پودری نیز برای برخی پلاستیک های خاص، قابل اعمال است. نتایج تجربی نشان می دهند که می توان از اشعه UV جهت فعال سازی سطح قطعات پلیمری قبل از اعمال پوشش مناسب نیز استفاده نمود.


 

 

اعمال اشعه UV غالباً جهت پوشش قطعات صورت می گیرد. با اعمال اشعه UV و پخت در دمای پایین، حتی پوشش پودری نیز برای برخی پلاستیک های خاص، قابل اعمال است. نتایج تجربی نشان می دهند که می توان از اشعه UV جهت فعال سازی سطح قطعات پلیمری قبل از اعمال پوشش مناسب نیز استفاده نمود.


فعال سازی سطح در صنعت پوشش، عموماً جهت بهبود خاصیت تر شوندگی سطح قطعه و افزایش خاصیت چسبندگی، انجام می شود. مهمترین روش های مورد استفاده شامل:
1 - شعله گیری : عموماً جهت فعال سازی قطعات سه بعدی استفاده می شود.
2 - پلاسما : در این روش، تهییج شدن سطح به وسیله یک تولید کننده امواج رادیویی صورت می گیرد.
3 - فرآیند کرونا : فعال سازی سطح توسط یک منبع الکتریکی با ولتاژ بالا صورت می گیرد و برای فعال سازی سطح سپر اتومبیل مناسب است.
4 - اشعه UV : قطبیت پایین پلاستیک ها می تواند توسط عامل اکسید کننده و فعال کننده سطح با استفاده از مواد شیمایی حساس به نور، مرتفع گردد. سپس قطعه در معرض نور ماوراء بنفش قرار داده می شود.
اشعه UV موجب شکسته شدن مولکول های ترکیبات حساس به نور و تشکیل رادیکال های آزاد می گردد.این رادیکال های آزاد که بسیار فعال می باشند، با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شوند و موجب تشکیل رادیکال های آزاد اکسیژن می گردند و این رادیکال ها با سطح پلاستیک واکنش داده و باعث ایجاد گروههای قطبی بر روی سطح شده انرژی سطح قطعه را افزایش می دهد.
ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 25 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

مصری ها از کاه برای مسلح کردن آجرهای گلی استفاده می کرده اند شواهدی هست که در حدود 5000 سال قبل ، از الیاف آزبست در ساخت ظروف گلی استفاده شده است . در دهه ۱۹۵۰برای اولین بار در کشور شوروی و بعد درکشور امریکا در سال۱۹۶۰ تحقیقاتی انجام شده که در صورت استفاده از الیاف فولادی در ماتریس شکننده ، تمرکز تنش در محل ترکهای بوجود آمده کاهش می یابد.

بتن الیافی که به نام های زیر در جهان موجود است آرماتورها که معروف به آرماتورهای با الیاف پلاستیکی (FRP) هستند از الیاف مختلفی چون الیاف شیشه ای (GFRP) الیاف آرامیدی (Afrp) والیاف کربنی (CFRP) در یک رزین چسباننده تشکیل شده انددر دنیا معروف است.

این مواد یکی از پر مصرف ترین مواد در مناطق سرد نظیر شمال آمریکا و کانادا و بعضی کشورهای اروپایی است که همراه با آن از سنگدانه های هوا ساز نیز استفاده می شودکاربرد صفحات با الیاف کربنی برای این تقویت بیشتر رایج گشته و در چندین پل در ژاپن و در بعضی کشورهای اروپایی از آن استفاده شده است.

به خصوص در ژاپن که به علت مقاومت در بتن الیافی در برابر خوردگی در پل ودیوار های نما از این بتن الیافی خیلی استفاده می کنند. همچنین امروزه علم نانو نیز به کمک بتن الیافی و

صنعت ساختمان آمده وامروزه استفاده از انواع پلیمر والیاف در بتن به وسیله علم نانو رونق گرفته است که تاریخ این علم بر میگردد به دوره ۷۰ معرفی شده اند که از فناوری sol-gel جهت انتشار (Disperse ) دادن ذرات نانو کانی درون ماتریس پلیمر استفاده شده است .یکی از شرکت های که در این علم پیشتاز است شرکت تویوتا ژاپن می باشد تکنولوژی نانو فلز آرتوناید که اخیرا الیاف تجاری نانو آلومینا را تولید کرده است یکی دیگر از موفقیت کشور های پیشرفته می باشد که امروزه در این علم به دست آمده امروزه بسیاری از دانشگاه دنیا سعی در استفاده از این دانش درصنعت ساختمان می باشدیکی دیگر از اختراعات در ژاپن جلوگیری از یخ زدگی بتن الیافی به وسیله علم نانو می باشد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 24 اسفند 1391
زهرا زارعی

تست ضربه (آیزود)

تست ضربه یکی از مهمترین تستهای مکانیکی برای پلیمرهاست. تو این تست مقاومت ماده نسبت به ضربه آزمایش میشه. این تست به دو روش قابل انجام هست: روش آیزود و چارپی. این دو روش تفاوتهای جزئی دارند.

در این تست ابتدا یه نمونه از ماده بصورت استاندارد تزریق میشه و تو دستگاه تست ضربه بصورت عمودی قرار داده میشه. دستگاه یه چکش استاندارد داره که اندازه این چکش میتونه تغییر کنه و اصطلاحاً با انرژیش شناخته میشه. مثلاً چکش 2 ژول، 4ژول و ....
بعد چکش آزاد میشه و یه ضربه محکم به نمونه میزنه. چهار حالت ممکنه اتفاق بیافته:

NB: قطعه در این حالت نمیشکنه. یعنی انرژی چکش برای شکست نمونه کافی نیست. در این حالت توی گزارش فقط NB نوشته میشه، یا اینکه میشه یه چکش قویتر استفاده کرد.
P: شکست ناتمام (Partial Break) در این حالت قطعه کامل نشکسته اما حداقل 90% اون باید شکسته شده باشه.
HB: شکست لولایی (Hinge Break) در این حالت قطعه تقریباً کامل شکسته اما 2 قسمت اون جدا نشدند و بصورت لولا موندند. (به این معنی که اگه یه قسمت از قطعه رو بصورت عمودی نگه داریم، قسمت دوم با وزن خودش خم میشه و افقی نمیمونه)
B: شکست. در این حالت قطعه کامل شکسته و دستگاه انرژی لازم برای شکست رو ثبت میکنه.
من اینجا شکل شماتیک دستگاه رو آپلود میکنم. البته دستگاههای جدید اتوماتیک بوده و با کامپیوتر کنترل میشن.

Izod.jpg

ابعاد نمونه استاندارد دستگاه 12.70*63.5 با ضخامت بین 3-12.7 میلیمتر هست. که وسط این نمونه بایستی ناچ زده بشه (ناچ یه بریدگی کوچیکه که باید با دستگاه استاندارد ناچ زنی ایجاد بشه).

یه توضیح مختصر در مورد مکانیزمهای شکست تو پلیمرها
شکست تو پلیمرها 2 مرحله دارد: الف) شروع ترک(Crack inirtiation)، ب) رشد ترک (Crack propagation). وقتی روی نمونه ناچ زده میشه، عملاً ترک رو ما شروع میکنیم و به این ترتیب مقاومت ماده رو نسبت به رشد ترک میسنجیم.

استاندارد انجام این آزمایش ASTM D256 هست
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 23 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

بتن الیافی در حقیقت نوعی کامپوزیت است که با به کارگیری الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق‌العاده افزایش می یابد . این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک مادة شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم می آورد.

بتن الیافی از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی از هم پاشیده نمی شود. شاهد تاریخی این فناوری، کاربرد کاهگل در بنای ساختمان است. در واقع بتن الیافی نوع پیشرفتة این تکنولوژی می‌باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه و سیمان جانشین گل به کار رفته در ترکیب کاهگل شده‌اند.

امروزه با استفاده از انواع الیاف شیشه، پلی‌پروپیلن، فولاد و بعضاً کربن، تولید انواع بتن های کامپوزیتی در کاربردهای مختلف صنعتی ممکن گردیده و به‌کارگیری آنها درکشورهای پیشرفتة دنیا مورد قبول بخش ساختمان و عمران واقع شده است. بتن الیافی خواص مناسبی همچون شکل‌پذیری بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن 8 را دارا می باشد که متناسب با آنها می توان موارد کاربرد فراوانی برای آن یافت. به طور مثال در ساخت کف سالن‌های صنعتی، می توان از این نوع بتن به جای بتن آرماتوری متداول سود جست این نوع بتن از بهترین مصالح مورد استفاده در ساخت بناهای مقاوم‌به‌ضربه، همچون سازه پناهگاه ها و انبارهای نگهداری مواد منفجره به شمار می رود و بنای شکل گرفته از بتن، قابلیت فوق العاده ای در جذب انرژی ضربه دارد. همچنین در ساخت باند فرودگاه ها به خوبی می توان از این نوع بتن کمک گرفت. موارد دیگری از به کارگیری این بتن، ساخت قطعات پیش ساخته ساختمانی همچون پانل های سایبان و یا پاشش بتن روی سطوح انحنا‌دار همچون تونل ها می باشد. به‌کارگیری این بتن در بنای یک سازه علاوه بر موارد یاد شده از مزایایی همچون عایق بودن سازه در برابر صدا و سرعت بالای اجرا نیز برخوردار است. اما از آنجا که نحوه قرار گرفتن الیاف داخل بتن کاملاً تصادفی می باشد، از این بتن معمولاً نمی توان به نحو مطلوبی در ساخت تیرها و ستون‌ها بهره گرفت و در این نوع سازه ها استفاده از روش سنتی و شبکه بندی فولادی به‌صرفه تر و مناسبتر می باشد. لازم است به این نکته توجه شود که ناکارآمدی یک تکنولوژی جدید در نقاط ضعف خود نباید مانع نادیده گرفتن کاربردهای مناسب آن در نقاط قوت آن و عدم توجه به آن گردد .تاکنون مشخص شده است که انواع الیاف ها می توانند ظرفیت کرنش مقاومت دربرابر ضربه میزان جذب انرژی مقاومت سایشی و مقاومت کششی بتن را افزایش دهند. بطور کلی برای کاربرد در سازه الیاف فولادی می تواند نقش مکملی برای میلگرد داشته باشد. الیاف فولادی با پخش ترکها مقابله می کنند ومقاومت بتن را در برابر خستگی ضربه جمع شدگی و تنشهای حرارتی 9 افزایش داده و بتن در همه مدهای شکست روی خواص مکانیکی بتن تاثیر مثبت می گذارد.از اهم متغیرهایی که بر خواص بتن با الیاف فولادی اثر می گذراند میتوان به خواص ماتریس بتن بازدهی الیاف و مقدار الیاف اشاره کرد.تکنولوژی بتن پرمقاومت توسعه ای جدید در صنعت ساخت سازه های بتنی محسوب می شود. در بتن سخت شده مقاومت و دوام دو عامل اصلی بوده وهر چه مقاومت فشاری بتن بیشتر می شود بتن تردتر شده ودر نتیجه مقاومت کششی آن به نسبت افزایش مقاومت فشاری افزایش نمی یابد و نیز از تحمل کرنش پایین تر برخوردار است. بدین دلیل نیاز به استفاده از الیاف در بتن پرمقاومت کاملا مشهود است .جهت افزایش مقاومت کششی و جلوگیری از گسترش ترک و بویژه افزایش نرمی از الیاف در بتن استفاده می شود. مقدار افزایش با تغییر این مقاومت ها بستگی به مقاومت بتن بدون الیاف شکل الیاف ودرصد الیاف دارد.

بتن پرمقاومت شامل الیاف فولادی، ترکیبی است از سیمان، مصالح سنگی، آب، فوق روان کننده، دوده سیلیس وهمچنین درصدی از الیاف فولادی که بطور درهم و کاملا اتفاقی ودر جهات مختلف در مخلوط پراکنده شده است. وجود الیاف فولادی مشخصات مکانیکی بتن را نسبت به حالت بهبود می‌بخشد. بتن پرمقاومت یک ماده ترد وشکننده است در حالیکه افزودن الیاف فولادی به بتن پرمقاومت سبب بهبود رفتار ترد بتن وتغییرمد شکست آن می‌گردد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 22 اسفند 1391
زهرا زارعی

تست کشش

تست کشش یا Tensile یکی از مهمترین تستهای خواص مکانیکی هست. برای این تست، ابتدا باید از ماده نمونه بشکل دمبل با ابعاد استاندارد تهیه بشه، که اینکار طبق استاندارد بایستی توسط قالب گیری تزریقی (Injection Molding) انجام بشه. بعد این نمونه بین 2 تا فک دستگاه گذاشته میشه، و دستگاه با سرعت استاندارد شروع میکنه نمونه رو کشیدن، و همزمان میزان نیرو و جابجایی رو کامپیوتر ثبت میکنه.
با توجه به اینکه ابعاد نمونه اولش بصورت دقیق با کولیس اندازه گیری میشه، در نتیجه با تقسیم کردن نیرو بر سطح، تنش و با تقسیم کردن جابجایی به طول اولیه، کرنش بدست میاد. و میشه منحنی تنش-کرنش رو رسم کرد. از روی منحنی تنش-کرنش هم رفتار ماده مشخص میشه که آیا شکننده هست یا چقرمه.
از روی این منحنی اطلاعات خیلی زیادی میشه بدست آورد:

 • نوع رفتار ماده: اگه توی منحنی تنش-کرنش نقطه تسلیم دیده بشه، ماده رفتار چقرمه داره، اما اگه دیده نشه رفتار ماده شکننده هست. مشخصات این نقطه، تنش و کرنش در نقطه تسلیم رو نشون میده.
 • شیب خط در ناحیه خطی (کرنشهای پایین) نشونگر مدول ماده هست.
 • سطح زیر منحنی تنش-کرنش، انرژی لازم برای شکست ماده هست.
 • میزان تنش و کرنش در نقطه پارگی


من یه نمونه از نتیجه این تست رو برای یه ماده چقرمه آپلود میکنم.


همونطور که تو شکل میشه دید، من تست رو روی 3 تا نمونه تکرار کردم، تا تکرار پذیری نمونم رو ببینم. البته طبق استاندارد باید حداقل این تست 5 دفعه تکرار بشه.
نواحی خطی رو هم روی شکل مشخص کردم که با اندازه گیری شیب خط میشه مدول یانگ رو بدست آورد (البته همونطور که تو جدول خلاصه میشه دید، خود نرم افزار کامپیوتری این کار رو میکنه و مدول رو گزارش میکنه).
همینطور نقاط تسلیم و پارگی هم روی شکل مشخص شده که بازهم توی جدول بصورت خلاصه اعداد رو کامپیوتر گزارش میکنه.
استاندارد انجام این آزمایش ASTM D638 هست

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 21 اسفند 1391
آتوسا سامانیان
بیوپلیمر زانتان با استفاده از ضایعات خرما و برای کاربرد در صنایع نفت و حفاری و همچنین مواد غذایی، در گروه بیوتکنولوژی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تولید شد.
«ادریس طاهر»، دانش-آموخته-ی کارشناسی-ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلام این مطلب، خاطرنشان کرد: «در حال حاضر این نوع پلیمر، به علت ویژگی های منحصر به فرد، در بسیاری از صنایع دیگر از قبیل سرامیک، نساجی، دفاعی و ... کاربرد دارد و در کشورهای فرانسه، اسپانیا، چین و آمریکا تولید می شود که با اجرای این طرح که با نوآوری هایی نیز در بهینه سازی و افزایش زانتان تولیدی همراه بوده، امکان تبدیل خرمای ضایعاتی به این پلیمر فراهم شده است.»

طاهر تصریح کرد: «20 درصد خرمای جهان در ایران تولید می شود که 30 درصد این محصول کشاورزی به علت آفات و امراض گیاهی از بین می رود و قابلیت عرضه به بازار را با عنوان خرمای تجاری پایین دارد؛ به عنوان محیط کشت صنعتی در اختیار باکتری قرار داده شد که در 24 ساعت اول شاهد تولید توده-ی سلولی هستیم و در 48 ساعت بعدی با متوقف شدن رشد سلولی، تولید محصول آغاز می شود که پس از اتمام فرایند تخمیر، نوبت به جداسازی محصول می رسد.»
دانش آموخته-ی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نوآوری پروژه-ی خود را در استفاده از روش های ccd از زیر شاخه های روش rsm برای بهینه-سازی و افزایش زانتان تولیدی برای نخستین بار در سطح دنیا بیان کرد و در ارتباط با خصوصیات منحصر به فرد این پلیمر به حلالیت بالای آن در آب سرد و گرم، سوسپانسیون کنندگی نگهداری و عامل افزایش دهنده-ی ویسکوزیته اشاره کرد.
او در پایان درباره-ی زمینه های کاربرد این بیوپلیمر میکروبی در صنایع غذایی و نفت که عمده ترین بخش های مصرف کننده این محصول هستند، اظهار داشت: «بیوپلیمر زانتان برای بهبود طعم غذا، افزایش ویسکوزیته و همچنین نگهدارندگی آن بدون ایجاد هیچ گونه رنگ و طعم خاص و در صنعت نفت به منظور افزایش بازیافت نفت و نیز در فرمولاسیون گل حفاری کاربرد دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 20 اسفند 1391
زهرا زارعی

استفاده از دستگاه DSC برای اندازه گیری تحمل دمایی مواد در اتمسفر اکسیژن (OIT)

OIT تستی هست که توسط دستگاه DSC انجام میشه و برای اندازه گیری تحمل دمایی مواد در اتمسفر اکسیژن هست. یعنی زمانی که طول میکشه تا ماده در اتمسفر اکسیژن شروع به تخریب کنه. طبیعیه که هرچقدر این زمان طولانیتر باشه، ماده دیرتر تخریب شده و از کیفیت بهتری برخوردار هست. این تست عمدتاً برای پلی اتیلن مصرف میشه (این تست یکی از تستهای مهم برای لوله های پلی اتیلنی هست).

روش کار به این صورته:

 • نمونه رو بعد از قراردادن توی دستگاه با نرخ زیادی (حدود 20 درجه بر دقیقه) تا دمای 200 درجه در اتمسفر نیتروژن گرم میکنند.
 • ماده بعد از رسیدن به دمای 200، توی همین دما به مدت حدود یک دقیقه کماکان در اتمسفر نیتروژن نگه داشته میشه تا کاملاً ذوب بشه.
 • تو همین دما، شیر نیتروژن بسته میشه، و شیر اکسیژن باز میشه و اکسیژن وارد محفظه DSC میشه. و منحنی تغییرات انرژی بر حسب زمان رسم میشه.


تا قبل از نقطه تخریب، این منحنی یه خط صاف هست. ولی زمانی که ماده شروع به تخریب میکنه، منحنی با شیب مثبتی شروع به افزایش میکنه و دستگاه بصورت اتوماتیک زمان رو گزارش میکنه. من اینجا یه نمونه منحنی OIT رو آپلود میکنم:

OIT.jpg

همونطور که توی شکل میشه دید، از لحظه ای که شیر اکسیژن باز شده (ماده در معرض اکسیژن قرار گرفته) تا لحظه ای که شروع به واکنش کنه، حدود 55 دقیقه طول کشیده. یعنی اینکه، اگه زمان اقامت توی اکسترودر تولید کمتر از این مقدار باشه (که معمولاً خیلی کمتر از این مقداره) به راحتی میشه از این ماده استفاده کرد، بدون اینکه ماده آسیبی ببینه.
یه نکته ای که توی تست OIT هست، اینه که این تست رو میشه در دماهای مختلف انجام داد. و هر چقدر دما بالاتر باشه، زمان OIT کمتره. اما در صنعت معمولاً دمای 200 یا 210 استفاده میشه.
استاندارد اندازه گیری OIT، یASTM D3895 هست
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 19 اسفند 1391
آتوسا سامانیان
*** ویتامینE :
ویتامین E از دیگر ویتامین‌های محلول در چربی است.. این ویتامین به ‌طور طبیعی در جوانه‌ها (غلات و حبوبات)، غلات سبوس‌ دار و روغن‌های گیاهی وجود دارد.
ویتامینE از ویتامین‌های ضروری برای انسان است و موجب سلامت و استحکام غشاهای سلولی و محافظت سلول می ‌شود. این ویتامین جزو ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان می‌ باشد و در پیشگیری از بروز سرطان و بیماری‌های قلبی- عروقی موثر می‌ باشد.. اثرات ویتامینE در پیشگیری از بیماری‌های دیگری نیز به اثبات رسیده است.
مسمومیت حاصل از مصرف زیاد ویتامین E ، کمتر از سایر ویتامین‌های محلول در چربی است، زیرا بدن انسان قادر به تحمل مقادیر بالای این ویتامین است، ولی چنانچه ویتامینE در مقادیر خیلی بالا و به صورت قرص، کپسول یا فرم‌های تزریقی مصرف شود، باعث مسمویت ویتامینی در بدن می شود.
عوارض حاصل از مصرف خیلی زیاد مکمل ویتامین E :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 18 اسفند 1391
زهرا زارعی

استفاده از تست DSC برای اندازه گیری دقیق دمای انتقال شیشه

کریستالیزاسیون، شدیدا روی دمای انتقال شیشه (Tg) تأثیر میگذاره. بنابراین اگه بخواییم یه عدد درست رو بعنوان دمای Tg گزارش کنیم، اندازه گیری بایستی روی ماده کاملاً آمورف باشه. واسه همین بعد از اینکه ماده رو توی دستگاه DSC قرار دادیم، مد دستگاه رو به شرح زیر تنظیم میکنیم:


 • گرمایش با بیشترین سرعت ممکن تا حداقل 20 درجه بالای دمای ذوب.
 • توقف در این دما حداقل به مدت 1 دقیقه (تا تمام کریستالها ذوب بشند).
 • سرمایش با بیشترین سرعت به دماهای خیلی پایین (زیر دمای Tg). توضیح اینکه معمولاً برای دستگاههای DSC یه ورودی برای نیتروژن مایع تعبیه میشه، و برای سرمایش در این مرحله دستگاه دریچه نیتروژن مایع رو باز میکنه و ماده به یکباره سرد میشه.
 • گرمایش با نرخ دلخواه (معمولاً 5 یا 10 درجه بر دقیقه) تا حداقل 20 درجه بالاتر از Tg


با این روش چون در مراحل اول و دوم کریستالهای ماده کاملاً ذوب شده و در مرحله سوم، زمان کافی برای کریستالیزاسیون وجود نداره، ماده ای که داریم یه ماده 100% آمورف خواهد بود و در حین اندازه گیری، تست روی یه ماده 100% آمورف داره انجام میشه که نتیجه دقیقتری رو میده

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 17 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

بطور کلی تعداد دفعات مطلوب و معمول انجام این تمرینات حداقل 2 بار در طول هفته است. در شرایط ایده آل و نرمال انجام حداقل 2 بار در هفته این تمرینات به شما این فرصت را خواهد داد تا تناسب اندام خود را حفظ کرده و از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشید اما به عقیده کارشناسان و فیزیولوژیست ها انجام 3 تا 5 نوبت تمرینات در طول هفته بهتر و موثرترخواهد بود. در مجموع آنچه در انجام این تمرینات حائز اهمیت است افزایش مدت زمانانجام حرکات، استمرار و تکرار و بالا بردن میزان دشواری تمرینات می باشدایروبیک ( ورزش هوازی ) چگونه , چند نوبت و چه مدتادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 16 اسفند 1391
زهرا زارعی

تست DSC

DSC یه تست حرارتی توی پلیمرهاست. با استفاده از این تست میشه دمای ذوب، دمای کریستالیزاسیون، دمای انتقال شیشه، درصد کریستالینیتی و ... رو بدست آورد. روش کار به این صورت هست که یه مقدار خیلی کم از ماده (در حد چند میلی گرم) رو داخل دستگاه میگذارند و دستگاه با سرعت مشخصی (معمولا 10 یا 5 درجه بردقیقه) شروع میکنه نمونه رو گرم کردن و در عین حال مقدار انرژی لازم برای گرم کردن رو کامپیوتر ثبت میکنه. و بعد منحنی انرژی بر حسب دما رو رسم میکنه.
در انتقالهایی که از درجه اول هستند (مثل ذوب، تبخیر، تصعید، میعان، انجماد و ...) ، یه پیک دیده میشه که بستگی به نوع انتقال (ذوب یا انجماد) میتونه گرماگیر یا گرماده باشه و بصورت دقیق دمای اون انتقال و مقدار انرژی لازم رو از سطح زیر منحنی میشه حساب کرد. (البته همه این کارها رو خود کامپیوتر انجام میده و عدد نهایی رو هم گزارش میکنه)
اما اگه انتقال از درجه 2 باشه مثل انتقال شیشه، توی منحنی DSC فقط تغییر شیب دیده میشه که نشاندهنده دمای انتقال هست.
در شکل زیر یک نمونه از منحنی DSC برای ماده خالص رو نشون دادم. همونطور که در گوشه سمت چپ بالای منحنی میشه دید، ماده با سرعت 5 درجه بر دقیقه از دمای 30 تا 275 گرم شده (منحنی پایینی که توش Tg و Tm نشون داده شده)، بعد 1 دقیقه تو دمای 275 نگه داشته شده و بعد با سرعت 5 درجه بر دقیقه از 275 تا 30 سرد شده (منحنی بالایی که توش Tc یا دمای کریستالیزاسیون نشون داده شده). این منحنی مربوط به یه نمونه PET هست. هرماده ای منحنی خاص خودش رو داره که از روی دمای ذوب، کریستالیزاسیون، Tg تا حدی میشه به ماهیت ماده پی برد.

همونطور که میشه دید، و من پیکها رو مشخص کردم، دستگاه کنار هر پیک، دقیقاً دمای ذوب، کریستالیزاسیون، درصد کریستالیزاسیون و همینطور انتقال شیشه رو نشون داده.
اما اگه ماده یه آلیاژ 2 فازی باشه، هر فاز مستقلاً پیکهای خودش رو نشون میده. به عنوان مثال من یه نمونه منحنی DSC از یک ماده 2 فازی رو اینجا آپلود میکنم.


این منحنی مربوط به یه آلیاژ 2 فازی PP-PET هست. تو این تست هم شرایط آزمایش دقیقاً مثل تست قبلی بوده (سرعت گرم و سرد کردن 5 درجه بر دقیقه). همونطور که میشه دید، هر کدوم از فازها جداگانه پیک ذوب و کریستالیزاسیون نشون دادند.
یه نکته دیگه ای هم که بهتره رعایت بشه، اینه که تست DSC در اتمسفر نیتروژن انجام بشه. چون یه تست نسبتاً طولانی مدتیه و اگه در اتمسفر هوا یا اکسیژن انجام بشه، ممکنه ماده تخریب بشه. در حالیکه در اتمسفر نیتروژن ماده تخریب نمیشه.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 15 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

تست MFI

 یه دستگاه برای اندازه گیری خواص مذاب پلیمر هست. به این معنی که دستگاه یه محفظه عمودی داره که پایینش یه سوراخ با قطر 2.0955 میلیمتر داره. ماده داخل محفظه ریخته میشه و تا دمای استانداردی گرم میشه تا ذوب بشه. بعد یه پیستون با وزن استاندارد روش گذاشته میشه تا با فشار پیستون ماده از سوراخ خارج بشه. مقدار ماده ای که در 10 دقیقه خارج میشه، اندازه گیری میشه که MFI اون ماده هست. طبیعیه که هرچقدر ویسکوزیته ماده کمتر باشه MFI اون ماده بیشتره. یعنی هرچقدر سیالیت ماده بیشتر، MFI بیشتر.
من اینجا یه تعداد از استاندارد اندازه گیری مواد مختلف رو مینویسم:

پلی اتیلن سنگین: دمای 190 وزنه 5 کیلوگرم
پلی پروپیلن: دمای 230 وزنه 2.16 کیلوگرم
پلی استایرن: دمای 200 وزنه 5 کیلوگرم
و ...
البته دما و وزنه هایی که برای MFI هست به موارد بالا محدود نمیشه. مثلاً واسه پلی اتیلن دمای 190 و وزنه 10 کیلوگرم و حتی 21.6 کیلوگرم هم استاندارد هستند. اما اعداد فوق عموماً تو صنعت استفاده میشه. استاندارد اندازه گیری MFI هم ASTM D1238 هست. که من اینجا اونرو آپلود میکنم.

کاربردهای MFI:
با افزودن یه فیلر فعال به ماده، طبیعیه که سیالیت ماده کم میشه و در نتیجه MFI هم کم میشه. هرچقدر میزان پراکنش فیلر بهتر باشه، MFI رو بیشتر تغییر میده. با توجه به اینکه این تست یه تست سریع و کم هزینه هست، میشه بصورت کاملاً حدودی پراکنش فیلر رو متوجه شد.
همچنین اگه ماده پلی اتیلنی داشته باشیم که تحت دما قرار گرفته، با توجه به اینکه پلی اتیلن در اثر گرما شبکه ای میشه، MFIاش کم میشه. در نتیجه با مقایسه با MFI ماده اولیه میشه متوجه شد که آیا این ماده شبکه ای شده یا نه.
این 2 تا از کاربردهای MFI بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 13 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

تست TGA

اصول کار TGA به این صورته که یه مقدار خیلی کم از ماده (در حد چند میلی گرم) رو توی دستگاه میگذارند و دستگاه شروع میکنه از دمایی که واسش تعریف شده (معمولا دمای محیط) نمونه رو با سرعت مشخصی (معمولاً 10 درجه سانتیگراد بر دقیقه) گرم کردن و در عین حال وزن نمونه را کامپیوتر ثبت میکنه. در نتیجه اگه مواد فراری مثل آب وجود داشته باشه، خیلی راحت میشه تشخیصی داد.
به اینصورت که در منحنی TGA نگاه میکنن، و مقدار کاهش وزن در دمای 100 درجه که دمای جوش آب هست، ثبت میشه. این مقدار کاهش وزن مربوط به رطوبت ماده هست که در اصل خشک شده و وزن ماده کم شده.
به همین ترتیب میشه دمای تخریب ماده رو تشخیص داد. توی دمای تخریب، ماده یه کاهش وزن اساسی از خودش نشون میده، که نشون دهنده تجزیه شدن ماده و تبدیل اون به گاز هست و در نتیجه ماده کاهش وزن خیلی شدیدی از خودش نشون میده.
من یه نمونه منحنی TGA رو آپلود میکنم. همونطور که میشه دید، ماده من هیچ ماده زائد نداره و فقط در دمای حدود 300 درجه شروع به تخریب میکنه و میشه از این ماده در زیر این دما به راحتی استفاده کرد.

البته TGA حالتهای مختلف کارکرد مثل دما ثابت رو هم داره، اما اون حالتی که بیشترین استفاده رو داره همون حالتی هست که توضیح دادم.
منحنی اصلی TGA منحنی تغییرات وزن ماده برحسب دما هست. اما تو این منحنی همیشه نمیشه بصورت دقیق سرعت تخریب، و .... رو خوند. واسه همین دستگاه بصورت اتوماتیک مشتق این منحنی رو گرفته و رسم میکنه. منحنی دوم مشتق منحنی اول هست.
حالا روی منحنی مشتق هرجا یه پیک مشاهده بشه، یعنی اینکه تو اون نقطه بیشتری سرعت تغییرات وجود داره. واسه همین از رو منحنی مشتق میشه به اطلاعات بیشتری پی ببری. توی منحنی که آپلود کردم، درسته که دمای شروع تخریب حدود 300 درجه هست، اما همانطور که میشه دید، ماده تو دمای 350 درجه بیشترین سرعت تخریب رو داره.
در ضمن هرجا که شیب منحنیِ وزن ماده برحسب دما عوض بشه، مفهومش اینه که مکانیزم شیمیایی تخریب عوض شده، و در نتیجه تو منحنی مشتق پیک مشاهده میشه. با این روش توی مواد پیچیده میشه بصورت حدودی (نه دقیق) تشخیص داد که ماده با چه مکانیزم و واکنشهایی تخریب میشه، یا هر اتفاق دیگه ای غیر از تخریب داره اتفاق میافته.
استفاده دیگه ای هم که میشه از تست TGA کرد، تشخیص مقدار افزودنیهای معدنی هست. پلیمرها اساساً بر اثر گرما کاملاً میسوزند و از بین میرند. در حالیکه مواد معدنی خیلی وقتها حتی تا دماهای بالای 1000 درجه هم مقاوم هستند. پس اگه یه ماده پلیمری خالص داشته باشیم که هیچ افزودنی معدنی نداشته باشه، وزن نمونه بعد از دمای حداکثر 600 درجه باید به صفر برسه. اما اگه بعد از این دما کامپیوتر مقداری ماده باقیمانده نشون داد، مفهومش اینه که ماده حاوی افزودنی معدنی بوده که براثر حرارت از بین نرفته. و مقدار ماده باقیمانده، مقدار فیلر معدنی هست که بهش اضافه کردن

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 11 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

aerogel

ایروژل ماده ای فوق سبک (Ultra-light) متخللی است که از ژل سیلیکا ساخته می شود به طوری که در ساختار آن قسمت مایع ژل از آن خارج شده و گاز جایگزین آن می شود. در نتیجه جامدی متخلل و بسیار سبک بدست می آید که با وزن بسیار کمی که دارد، اما به دلیل ساختار دندانه فرکتالی، مقاومت مکانیکی بسیار بالای از خود نشان می دهد. برای داشتن تصویری بهتر از سبکی ایروژل، به عنوان مثال، اگر ماکتی از انسانی به جرم 84 کیلوگرم کاملا از جنس ایروژل بسازیم، ماکت تنها 17 گرم وزن خواهد داشت! در تصویر زیر، یک آجر دو کیلوگرمی برروی یک بلوک ایروژلی 2 گرمی قرار داده شده است.

Aerogelbrick

به دلیل ساختار سوپرمتخلخل ایروژل، حالت آن شفاف (Transparent) است به طوری که می توان از یک طرف آن، طرف دیگر را دید. به همین دلیل، به ایروژل، دود منجمد شده (Frozen Smoke) یا هوای جامد (Solid Air) نیز میگویند. رنگ آبی بسیار کم رنگ ایروژل، به دلیل پراکنش فرکانس های پایین نور مرئی است که از بلوک ایروژل میگذرد.

برخلاف اسم ایروژل، ایروژل کاملا جامد است و حالت ژل گونه ندارد. به دلیل ساختار فوق متخلل و گاز محبوس شده درون آن، ایروژل ماده ای ایده آل برای عایق کاری محسوب می شود و عمده کاربری ایروژل های تجاری نیز، در عایق کاری حرارتی است. ضریب انتقال حرارت بسیار کم، سبکی فوق العاده، حالت شفاف و نسبت خواص مکانیکی به چگالی عالی، ایروژل را برای بسیاری از کاربردهای عایقکاری، عایقی بی نظیر معرفی می کند. در تصویر زیر، یک شاخه گل برروی بلوکی از ایروژل قرار داده شده و برروی شعله حرارت می بیند. ضریب انتقال حرارت ایروژل بقدر پایین است که گل هیچ آسیبی نمی بیند.

Aerogelflower filtered resized

تولید ایروژل رولی از سال 2000 آغاز شد. ایروژل رولی، کامپوزیتی است از ایروژل سیلیکا و الیاف تقویت کننده. ایروژل رولی بسته به نوع و مقدار الیاف تقویت کننده، ماتریس ایروژل سیلیکا و مواد افزودنی دیگر، خواص مکانیکی و حرارتی مختلفی دارد.

aerogel II

به دلیل اینکه فاز مایع از درون ایروژل به روش Super-critical Drying خارج شده است، ایروژل ماده ای بسیار خشک است و توانایی جذب رطوبت بالایی دارد. این قابلیت، ایروژل را برای کاربری های دیگر غیر از عایق کاری، مانند صنایع شیمیایی یا گردگیرها، مناسب می سازد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 9 اسفند 1391
زهرا زارعی


قانون یکم

به شما جسمی داده شده. چه جسمتان را دوست داشته یا از آن متنفر باشید، باید بدانید که در طول زندگی در دنیای خاکی با شماست.

قانون دوم

در مدرسه‌ای غیر رسمی و تمام وقت نام‌نویسی کرده‌اید که "زندگی" نام دارد. در این مدرسه هر روز فرصت یادگیری دروس را دارید. چه این درس‌ها را دوست داشته باشید چه از آن بدتان بیاید، پس بهتر است به عنوان بخشی از برنامه آموزشی برایشان طرح‌ریزی کنید.

قانون سوم

اشتباه وجود ندارد، تنها درس است. رشد فرآیند آزمایش است، یک سلسله دادرسی، خطا و پیروزی‌های گهگاهی، آزمایش‌های ناکام نیز به همان اندازه آزمایش‌های موفق بخشی از فرآیند رشد هستند.

قانون چهارم

درس آنقدر تکرار می‌شود تا آموخته شود. درس‌ها در اشکال مختلف آنقدر تکرار می‌شوند، تا آنها را بیاموزید. وقتی آموختید می‌توانید درس بعدی را شروع کنید، بنابراین بهتر است زودتر درس‌هایتان را بیاموزید.

قانون پنجم

آموختن پایان ندارد. هیچ بخشی از زندگی نیست که در آن درسی نباشد. اگر زنده هستید درس‌هایتان را نیز باید بیاموزید.

قانون ششم

قضاوت نکنید، غیبت نکنید، ادعا نکنید، سرزنش نکنید، تحقیر و مسخره نکنید، وگرنه سرتان می آید. خداوند شما را در همان شرایط قرار می‌دهد تا ببیند شما چکار می‌کنید.

قانون هفتم

دیگران فقط آینه شما هستند. نمی‌توانید از چیزی در دیگران خوشتان بیاید یا بدتان بیاید، مگر آنکه منعکس کننده چیزی باشد که درباره خودتان می‌پسندید یا از آن بدتان می‌آید.

قانون هشتم

انتخاب چگونه زندگی کردن با شماست. همه ابزار و منابع مورد نیاز را در اختیار دارید، این که با آنها چه می‌کنید، بستگی به خودتان دارد.

قانون نهم

جواب‌هایتان در وجود خودتان است. تنها کاری که باید بکنید این است که نگاه کنید، گوش بدهید و اعتماد کنید.

قانون دهم

خیرخواه همه باشید تا به شما نیز خیر برسد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 8 اسفند 1391
مریم بانشی

استاندارد: ASTM C516ASMT C196

vermiculate V vermiculite sound insulation board

ورمیکولیت ماده معدنی طبیعی است که در تحت تاثیر حرارت منبسط می شود. معادن بزرگ ورمیکولیت بیشتر در روسیه، چین، برزیل و آفریقای جنوبی وجود دارد. ورمیکولیت نیز مانند پرلیت، کاربردهای صنعتی و کشاورزی بسیار متنوعی دارد که تنها کاربری های عایق کاری را در بر نمی گیرند. ورمیکولیت به دلیل مقاومت حرارتی بسیار بالا، به عنوان عایق نسوز نیز شناخته می شود.

مشخصات ورمیکولیت

مشخصه فیزیکی

توضیح

واحد

استاندارد

ساختار

دانه ای – فله ای – اسلب صلب

-

-

رنگ

زرد طلایی – قهوه ای

-

-

بو

بی بو

-

ASTM E679

چگالی

65 - 160

[Kg/m3]

ASTM D1622

انعطاف پذیری

فله ای - صلب

-

ASTM C209

استحکام فشاری

N/A

Pa – [N/m2]

ASTM C 165 – C1621

محدوده دمای کاری

[0] ̴ [+1300]

[0C]

ASTM C196

ضریب نفوذ رطوبت

N/A

Perm

ASTM E96

ضریب جذب رطوبت

N/A

% W/W

ASTM E96

ضریب انتقال حرارت در 240C

0.066 با چگالی 100

[W/m.0C]

ASTM C518 – ASTM C335

ضریب انتقال حرارت در 1000C

0.081 با چگالی 100

[W/m.0C]

ASTM C518 – ASTM C335

مقاومت در مقابل UV

خوب

-

ASTM D1171

انتشار اشتعال سطحی

اشتعال ناپذیر

-

ASTM E84 - BS 476 Part 7

مقاومت شیمیایی

خوب

-

-ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 7 اسفند 1391
زهرا زارعی

معایب عایق های الاستومری

- قیمت بالاتر نسبت به پشم سنگ و پشم شیشه

- مواد عایق سلول بسته الاستومری از جمله مواد ترموست (Thermoset) هستند بدین معنی که در مقابل افزایش دما و یا مجاورت طولانی با گرمای زیاد، به تدریج دچار شکست و واپاشی می شوند. چنانچه دما افزایش یابد، مواد الاستومری به تدریج الاستیسیته (انعطاف پذیری) خود را از دست می دهند و بدون هیچ گونه تغییر ابعادی قابل توجهی، ترد می شوند (و در اثر ضربه ممکن است بشکنند). اما در صورتی که دما دوباره پایین آمده و در محدوده مجاز کاری باشد، مواد الاستومری خاصیت الاستیسیته خود را بازیافته و باز انعطاف پذیر می شوند.

- معمولا ضریب انتقال صوت مواد سلولی انعطاف پذیر از پشم سنگ و پشم شیشه بیشتر است (عایق آکوستیک نیستند)، چراکه چگالی و صلبیت آنها از پشم های معدنی و شیشه بیشتر است.

ضخامت های پیشنهادی برای لوله ها در شرایط مختلف

شرایط

سایز لوله

دمای خط لوله

140C

70C

2.50C

-180C

شرایط معتدل

دمای 260C – رطوبت نسبی 50%

کوچک تر 76mm(<3”)

9mm

9mm

9mm

19mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

9mm

13mm

13mm

25mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

13mm

13mm

13mm

25mm

شرایط معمول

دمای 300C – رطوبت نسبی 70%

کوچک تر 76mm(<3”)

9mm

13mm

13mm

25mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

13mm

13mm

13mm

32mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

13mm

13mm

19mm

32mm

شرایط سخت

دمای 320C – رطوبت نسبی 80%

کوچک تر 76mm(<3”)

13mm

29mm

19mm

38mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

13mm

25mm

25mm

38mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

13mm

25mm

32mm

50mm

شرایط بسیار سخت

دمای 320C – رطوبت نسبی 85%

کوچک تر 76mm(<3”)

13mm

25mm

25mm

38mm

از 76 تا 127mm(3-5”)

19mm

32mm

32mm

50mm

بزرگ تر از 127mm(>5”)

25mm

32mm

38mm

50mm

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 6 اسفند 1391
زهرا زارعی
وقتی جداره یا دیواری به خوبی عایق نشده باشد، ممکن است بین محیطی که دما در آن کنترل می شود و محیط باز، مانند
فضای داخلی ساختمان و فضای بیرون از ساختمان، اتصال حرارتی برقرار شود. این اتصال میتواند محل نفوذ و نشت حرارت از درون ساختمان به بیرون باشد. به چنین پدیده ای پل حرارتی میگویند.

پل حرارتی وقتی پدیدار می شود که مواد به خوبی عایق نشده باشند و به این ترتیب حرارت اجازه می یابد که از محلی که کمترین ضریب مقاومت حرارتی را دارد، انتقال پیدا کند. پل های حرارتی بیشتر در محل اتصالات و یا قسمت های فلزی ساختمان و همچنین جاهایی که به خوبی عایق کاری نشده باشند و یا کیفیت مواد عایق پایین باشد، پدیدار میشوند.

عایق کاری اطراف پل حرارتی، هر چقدر هم عایق کاری به خوبی انجام شده باشد، تاثیری در کاهش اتلاف حرارت نخواهد داشت چراکه حرارت باز از طریق پل حرارتی راه خود را به محیط باز پیدا خواهد کرد. بهترین روش، از بین بردن کامل پل حرارتی است. این کار را می توان با تغییرات ساختاری سازه و یا نصب لایه های عایق بین اتصالات و مقاطعی که ضریب انتقال حرارت بالا دارند، انجام داد.

از شناخته شده ترین پله های حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
Thermal-bridge 3

- بالکن های بتونی که ادامه کف طبقه به بیرون از ساختمان هستند، به طوری که در بالا و پایین آنها پنجره های سرتاسری نصب می شوند، از معروف ترین پل های حرارتی در ساختمان ها به شمار می روند.

- در سوله ها و سازه های تجاری، اعضای و قطعات فولادی که مستقیما با فضای داخلی در ارتباط هستند، گاهی به عنوان پل حرارتی عمل می کنند.

- پل های حرارتی هندسی همچون محل اتصال صفحات عمود بر هم مثلا گوشه­های اتاق ها

- اتصالات فلزی بین شیشه ها و دیواره های دو جداره، خود می توانند به عنوان پل حرارتی عمل کنند.

پل های حرارتی در همه ساختمان ها یافت می شوند. از بین بردن کامل همه پل های حرارتی در ساختمان، دشوار است. از طرفی مقدار اتلاف حرارت از طریق پل های حرارتی نیز مقدار قابل توجهی نیست. معمولا در ساختمان هایی که اصلا عایق نشده باشند، تنها 5% اتلاف حرارت از طریق پل حرارتی خواهد بود و 95% اتلاف حرارت از طریق سطوح داخلی ساختمان و سیستم تهویه انجام می شود. اما در ساختمان هایی که به خوبی عایق شده باشند، مقدار اتلاف انرژی از طریق پل حرارتی به 30% نیز می رسد. بهترین روش برای کاستن از اتلاف انرژی از طریق پل حرارتی در ساختمان های مسکونی، عایق کاری بسیار خوب کف هر طبقه است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 5 اسفند 1391
زهرا زارعی

تست شعله

اولین و ساده ترین تستی که برای شناسایی پلیمرها میشه انجام داد، تست شعله هست. یه مقدار از ماده رو روی یه اسپاتول گذاشته میشه و رو شعله میگیرند. از روی بوی سوختنش میشه تا حدی به ماهیت ماده پی برد. مثلاً اگه ماده بویی شبیه به شمع سوخته داشت، یعنی اینکه جنسش پلی اولفین هست و اگه خیلی به بوی سوختن شمع نزدیک بود به احتمال زیاد پلی اتیلن هست.
به همین ترتیب ABS و PS بوی تندی دارند که اگه کسی تزریق این مواد رو دیده باشه، این بو براش کاملاً آشنا خواهد بود.
اگه ماده در حین سوخت دود مشکی آزاد کنه، یعنی اینکه کربن اشباع نشده داره

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 4 اسفند 1391
آتوسا سامانیان

استانداردها: ASTM C534 Grade IASTM C534 Grade IIASTM C534 Grade III

elastomeric insulation


عایق های الاستومری از جمله مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته بوده و برپایه پلی وینیل کلراید (PVC)، نیتریل بوتادین رابر (Nitrile Butadiene Rubber -NBR) و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene Propylene Diene Monomer - EPDM) ساخته می شوند.

لاستیک NBR که با Buna-N و Perbunan نیز شناخته می شود، یک لاستیک سینتتیک متشکل از پلیمر آکریلونیتریل (ACN) و بوتادین است. نام های تجاری آن عبارتند از نیپل (Nipol)، کرایناک (Krynac) و یوروپرن (Europrene).

لاستیک EPDM لاستیکی سینتتیک و الاستومری بوده و کاربردهای وسیعی دارد. لاستیک های EPDM معمولا مقاومت حرارتی بسیار خوبی فراهم می آورند. مواد عایق سلول بسته مقاومت بسیار عالی در مقابل عبور بخار آب از خود نشان می دهند به طوری که پس از نصب، به هیچ گونه حائل بخار – آب دیگری نیاز نیست. خاصیت مقاومت زیاد در مقابل بخار، به همراه خاصیت تابش بالای لاستیک اجازه می دهد که مواد سلول بسته انعطاف پذیر با ضخامت نسبتا کمی از چگالش سطحی جلوگیری کنند. در نتیجه، از این گونه مواد به مقدار متنابهی در سیستم های سرمایش، لوله کشی ها و تهویه استفاده می شوند. البته از اینگونه مواد می­توان در خطوط آب گرم و گرمایش نیز استفاده نمود.

عایق های الاستومری، گرچه نسبت به پشم سنگ و یا پشم شیشه گران ترند، ولی به دلیل بی نیاز بودن از پوشش مضاعف (Jacketing) برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند. پایداری بسیار بالایی دارند. سریع ترین راه برای عایق کردن سیستم های لوله کشی آماده و ساخته شده، استفاده از عایق های الاستومری است. این گونه عایق ها، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی داشته و انعطاف پذیر می باشند و برای محیط هایی که فضای کاری کمی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 اسفند 1391
زهرا زارعی

عایق های الاستومری

Elastomeric (EPDM & NBR)

elastomeric insulation

پلی اتیلن

Polyethylene (XLPE – EPE)

polyethylene IV

پلی یورتان

Polyurethane

polyurethane-2

پلی ایزوسیانورات

Polyisocyanurate

PIR Iادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 1 اسفند 1391
زهرا زارعی


 
 
 
دنیای پلیمر