تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مطالب مهر 1391
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.
 • منبع : شرح ابن ابی الحدید ، جلد 20 ، ص 332،کلمه ی 814

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  یکشنبه 30 مهر 1391
  زهرا زارعی

  تولید صنعتی پلیمردرساخت پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر شامل استخراج مستقیم پلیمرها از توده زیستی گیاه می‌باشد پلیمرهایی که از این روش تولید می‌شوند عمدتا شامل سلولز ، نشاسته ، انواع پروتئین‌ها ، فیبرها و چربی‌های گیاهی می‌باشند که به عنوان شالوده مواد پلیمری و محصولات طبیعی کاربرد دارند .
  دسته دیگر موادی هستند که پس از انجام فرآیندهایی مانند تخمیر و هیدرولیز می‌توانند به عنوان مونومر پلیمرهای مورد نیاز صنعت استفاده شوند . چرخه بازیافتمونومرهای زیستی همچنین می توانند توسط موجودات زنده نیز به پلیمر تبدیل شوند. باکتری‌ها از جمله موجوداتی هستند که این دسته از مواد را به صورت گرانول‌هایی در پیکره سلولی خود تولید می‌کنند . این باکتری به سهولت در محیط کشت رشد داده شده و محصول آن برداشت می‌شود . رهیافت دیگر جداسازی ژن های درگیر در این فرآیند و انتقال آن به گیاهان می‌باشد که پروژه‌هایی در این زمینه از جمله انتقال ژن های باکتریایی تولید PHA (پلی هیدروکسی آلکانوات )به ذرت انجام شده است . نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که علی رغم قیمت بالاتر تولید پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر ، چه بسا قیمت واقعی آنها بسیار کمتر از پلاستیک‌های سنتی باشد ؛ چرا که بهای تخریب محیط زیست و هزینه بازیافت پس از تولید هیچ گاه مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد . تقریبا تمامی پلاستیک‌های معمول در بازار از محصولات پتروشیمی که غیر قابل برگشت به محیط می‌باشند ، به دست می‌آیند . راه حل جایگزین برای این منظور ، بهره برداری از باکتری‌های خاکزی مانند Ralstonia eutrophus می‌باشد که تا 80 درصد از توده زیستی خود قادر به انباشتن پلیمرهای غیر سمی و تجزیه پذیر پلی هیدروکسی آلکانوات ( PHA ) هستند PHA ها عموما از زیر واحدی به نام بتاهیدروکسی آلکانوات و به واسطه مسیری ساده با 3 آنزیم از استیل کوآنزیم A ساخته شده و معروفترین آنها پلی هیدروکسی بوتیرات (PHB ) می‌باشد .
  مشکل در زمینه ساخت این نوع پلاستیک پلی هیدروکسی بوتیرات( PHB )ها می‌باشد که در حقیقت مهم ترین گروه از PHA ها بوده ولی متاسفانه شکننده می‌باشد و در نتیجه برای بسیاری از کاربردها مناسب نمی‌باشد . بهترین پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر ، کوپلیمرهای پلی هیدروکسی بوتیرات با سایر PHA ها مثل پلی هیدروکسی والرات می‌باشد . تولید اینگونه کوپلیمرها در گیاهان تراریخت بسیار سخت تر از تولید پلیمرهای تک مونومری می‌باشند .

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  شنبه 29 مهر 1391
  عاطفه محمدی واحد

  پژوهشگران دانشگاه گیلان با استفاده از یک روش سریع و ساده سونیکاسیون، موفق به حذف سورفکتانت‌های باقی مانده در منافذ مواد مزوپور MCM-41 شدند. مواد مزوپور MCM-41 به علت حفره‌های زیاد در ساختار خود، می‌تواند در نگهداری مواد مختلفی از جمله کاتالیزورها و همچنین در سیستم دارو رسانی و… کاربرد داشته باشد.

  مواد مزوپور از نظر سطح ویژه بالا، تخلخل و فضای خالی زیاد داخلی و توانایی کنترل منافذ مورد توجه قرار گرفته‌اند. این مواد با روش‌های سورفکتانت‌دار سنتز می‌شوند که طول زنجیره مواد سورفکتانت به عنوان قالب، اندازه منافذ را تعیین می‌کند. سورفکتانت‌ها پس از سنتز مزوپور در منافذ آن‌ها باقی می‌مانند اما باید از منافذ مزوپور حذف شوند.

  برای حذف سورفکتانت‌ها روش‌های متعددی ارائه شده است که می‌توان گفت هر کدام از روش‌ها دارای معایبی می‌باشند. از جمله این معایب در آن روش‌ها می‌توان به استفاده از دمای زیاد، تولید گازهای سمی طی فرآیند حذف، زمان طولانی مورد نیاز، عدم حذف کامل سورفکتانت‌ها، و استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای متفاوت، اشاره کرد. به همین منظور ارائه یک روش اقتصادی، سریع و در عین حال ساده در این زمینه مورد نیاز است.

  خانم شقایق جباریان و دکتر محمدعلی زنجان‌چی از دانشگاه گیلان با استفاده از امواج فراصوت و فرآیند سونیکاسیون موفق به حذف سورفکتانت‌های به دام افتاده در منافذ مزوپور MCM-41 با درصد بالایی شدند. در روش نوین ارائه شده از فراصوت با فرکانس ۲۸ کیلوهرتز در محلول الکلی استفاده شده است. به منظور حذف سورفکتانت، مزوپور سنتز شده در حلال الکلی قرار گرفته و فرآیند سونیکاسیون بر روی آن اجرا شد. بر اثر یک مرحله عملیات سونیکاسیون که در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد انجام شد، سورفکتانت‌های به دام افتاده تا میزان ۹۳ درصد در حلال آزاد شدند. این روش که در نوع خود سریع و ساده است، از بازده بالایی نیز برخوردار است. همچنین می‌توان الکل استفاده شده را پس از بازیافت دوباره مورد مصرف قرار داد.

  نتایج بدست آمده با نتایج روش calcinations مورد مقایسه قرار گرفت و مشاهده شد که مزوپور حاصل از این روش نوین نیاز به زمان بسیار کوتاه‌تر (حدود ۱۵ دقیقه) و ساختار بدست آمده برای مزوپور (از نظر سطح ویژه و حجم فضای خالی) مناسب‌تر بود

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  شنبه 29 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  پلیمرها به روش های میكروبی ، نوری و شمیایی تخریب می شوند. هر سه روش تحت عنوان زیست تخریب پذیری تقسیم بندی می شوند كه محصولات نهایی حاصل از تخریب در طبیعت یافت می شوند.

  الف) تخریب از طریق نور

  در این روش با تابش نور خورشید پلیمر به قطعات كوچک تر تبدیل می گردد. بیشتر تخریب میكروبی بعد از تخریب نوری شروع می شود. پلی الفین ها از آن دسته پلیمرهایی هستند كه توسط نور تخریب می شوند.
  روش های پیشنهادی جهت تخریب نوری عبارتند از:

  1-اضافه كردن افزودنی نظیر بنزو فنون به داخل ساختار پلیمر.
  2-اصالح ساختار پلیمر با اضافه كردن جاذب اشعه فرابنفش
  3-ساخت پلیمرهای حساس به نور

  ب) تخریب از طریق میكروبی

  پلیمرهایی كه از مواد طبیعی ساخته می شوند نظیر الیاف كتان یا نشاسته مستعد به تخریب شدن از طریق مواد بیولوژیک هستند. سرعت تخریب پلیمرها در سیستم تخریب بیولوژیكی بستگی به نوع فرمولاسیون و میكروب مورد نیاز برای تخریب دارد. در این روش با وارد كردن نشاسته به ساختار پلیمر و بعد از آن كه در تماس خاک یا آب قرار می گیرند به وسیله میكروب ها حمله می شود كه در ابتدا نشاسته تجزیه شده و پلیمر به ساختار اسفنجی تبدیل می شود كه بسیار ضعیف می گردد. بعد از آن كه نشاسته تجزیه می شود بافت پلیمر به وسیله حمله آنزیمی شروع به تخریب می كند. هر واكنش آنزیمی باعث قیچی شدن مولكول و كوچک تر شدن پلیمر شده تا این كه كل پلیمر تخریب شود.

  روش دیگر جهت تخریب میكروبیولوژیكی پلیمرها استفاده از میكرو ارگانیسم ها در پلیمرهاست كه برای هدفی خاص به منظور تخریب مواد پلیمری انجام می گیرد. این روش بسیار پر هزینه بوده و باعث توقف استفاده از منابع تجدید پذیر می شود. میكرو ارگانیسم های مورد نظر به منظور تخریب پلاستیک های برپایه نفت طراحی شده اند. البته این روش كمكی به حفظ منابع تجدید ناپذیر نمی نماید و تنها از آلودگی محیط زیست جلوگیری می كند.

  ج) تخریب شیمیایی

  بعضی از پلیمرها وقتی در محلول های آبی قرار می گیرند به سرعت تخریب می شوند. نمونه ای از این نوع ، دیپارت 1 است (نام تجاری دانه های پلی وینیل الكل است كه در قالب گیری تزریقی به عنوان فدا شونده عمل می نماید این ماده توسط یک شركت انگلیسی تولید می شود) كه به سرعت در آب گرم حل شده و به پلی وینیل الكل و گلیسرین تبدیل می شود. مشابه بسیاری از پلاستیک های تخریب پذیر به وسیله نور ، در این پلیمر نیز تخریب عامل پلیمر بعد و از طریق میكروبی اتفاق می افتد. میكرو ارگانیسم های مناسب به راحتی در مكان های تصفیه آب یافت می شوند. از جمله پلیمرهای زیست تخریب پذیر دیگری كه می توان به آن اشاره كرد نوداکس 2 است. نوداکس قابل تخریب در محیط قلیایی بوده و به سرعت تخریب می شود.


  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  جمعه 28 مهر 1391
  عاطفه محمدی واحد
  عقل و علم

  انسان به مدد نیروی عقل خود، حق و باطل، درست و نادرست، خیر و شر، و راه و چاه را از هم تمیز می دهد و زمام هدایت کشتی حیات خویش را به دست می گیرد. می توان گفت که در سرزمینوجود انسان، نقش فرماندهی در دست عقل است و کمال آدمی به آن است که انسان از این فرمانده فرمان برد. از طرف دیگر ممارست در تحصیل علوم معارف، بر قدرت و توان عقل افزوده، سبب شکوفایی استعدادها و تقویت تفکر می شود. علم و دانش در حکم چراغ است و عقل در حکم دیدگان. تا چراغی نباشد که پرده ظلمت را بدرد، کاری از دست چشمان تیزبین ساخته نیست. هر چه انسان بر وسعت معلومات و آگاهی های خود بیفزاید، عرصه ذهن روشن تر و تابناک تر می شود وچشمان عقل به سهولت قادر به تشخیص و تمیز می شوند. از این رو امام علی علیه السلام در موردهمراهی ورابطه علم و عقل می فرمایند: «به راستی که تو به عقل خود سنجیده می شوی، پس آن را با علمپرورش ده».

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  جمعه 28 مهر 1391
  زهرا زارعی

  پلیمرهای زیست تخریب پذیر براساس اجزای تشكیل دهنده از نظر خاستگاه طبیعی و غیرطبیعی تقسیم بندی می گردد که به شرح زیر است.

  الف) پلیمرهای زیست تخریب پذیر با خاستگاه طبیعی

  1- پلی ساكاریدها مانند نشاسته و سلولز
  2- پروتئین ها مانند ژلاتین ، پروتئین موجود در شیر ، ابریشم ، پشم
  3- لیپیدها نظیر روغن كرچک و چربی اشباع شده حیوانی
  4- پلی استرهای تولید شده از میكرو ارگانیسم ها یا گیاهان مانند پلی هیدروكسی آلكانوآت ها یا پلی هیدروكسی بوتیرات
  5- پلی استرهای ساخته شده بر پایه مونومر طبیعی نظیر پلی لاكتیک اسید
  6- یک گروه از پلیمرهای گوناگون نظیر لاستیک طبیعی

  ب) پلیمرهای زیست تخریب پذیر سنتزی

  پلیمرهای زیست تخریب پذیر زیادی وجود دارد كه از مواد اولیه پتروشیمی تولید می شوند و بعضی وقت ها تعدادی از آن ها در محیط اطراف ما یافت می شوند نظیر نخ های بخیه كه در پزشكی مصرف می شوند.

  1- پلی استرهای آلیفاتیک نظیر پلی گلایكولیک اسید
  2- پلی استرهای آروماتیک یا تركیب با پلی استرهای آلیفاتیک
  3- پلی الفین های اصلاح شده
  4- پلی وینیل الكل ها

  هر كدام از نمونه های بالا دارای خواص ویژه و كاربردهای بالقوه ای هستند

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  پنجشنبه 27 مهر 1391
  عاطفه محمدی واحد
  پلیمرها و مواد زیست تخریب پذیر در مقایسه با پلاستیک های موجود نه تنها در فرآیند تولید ، انرژی كمتری مصرف می نمایند بلكه به دلیل مواد مصرفی تجدید پذیر از اهمیت ویژه ای برخوردارند. ساده ترین تعریف پلیمر عبارت است از ماده ای كه از تعداد متنابهی واحد یكسان ساخته شده. پلیمر را مانند یک زنجیر در نظر بگیرید كه هرحلقه زنجیر (مر) نامیده می شود كه عنصر اصلی كربن و عناصر دیگر نظیر هیدروژن ، اكسیژن ، نیتروژن و یا سیلیكون به آن متصل می باشند. از به هم پیوستن مرها ، پلیمر تولید می شود. پلیمرهایی نظیر قیر ، پوسته لاک پشت ، شیره درختان از شروع زمان وجود داشته اند كه انسان های اولیه با اعمال حرارت و فشار از آن ها وسایل تزئینی و جواهر آلات می ساخته اند. ساخت اولین پلیمر نیمه سنتزی كه به ولكانیزاسیون لاستیک انجام شد به سال 1909 توسط باکلیت بر می گردد و پس از آن و در سال 1911 ابریشم مصنوعی تولید می گردد.

  از سال 1970 و با وخیم شدن مشكل دفن زباله در سطح جهان ، موضوع استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر مطرح گردید كه اولین موضوع در خصوص كیسه های زباله و مواد یک بار مصرف بود طوری كه 30 درصد از پلاستیک های تولیدی برای مصارف یک بار مصرف می باشد وتنها 2 درصد از آن بازیابی می گردد لذا پلیمرهای زیست تخریب پذیر به عنوان جایگزین مناسب پلاستیک های رایج مطرح گردید.

  به طور كلی می توان پلیمرها را به دو گروه عمده زیست تخریب پذیر و غیر تخریب پذیر تقسیم بندی نمود .

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  چهارشنبه 26 مهر 1391
  عاطفه محمدی واحد

  راز شادی

  راز شادی در این است كه هر اتفاقی را

  با خونسردی وآرامش خاطر بپذیری.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  چهارشنبه 26 مهر 1391
  زهرا زارعی


   

                                         

   

  محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تولید نانوذرات سیلیکای متخلخل به عنوان پرکننده کامپوزیت‌های دندانپزشکی، توانستند خواص مطلوبی به این کامپوزیت‌ها ببخشند.

  کامپوزیت‌های دندانپزشکی در زمینه‌های ترمیمی و زیبایی کاربردهای فراوانی دارند. با توجه به مصرف رو به گسترش این کامپوزیت‌ها، تلاش‌های زیادی برای بهبود خواص فیزیکی – مکانیکی آنها در حال انجام است. امروزه، مطالعات برای تقویت این کامپوزیت‌ها در راستای ساخت رزین‌ها و یا فیلرهای جدید با خواص بهبود یافته، انجام شده است، که نانوساختارها از جمله این مواد هستند.

  با وجود این که اضافه کردن نانوذرات به کامپوزیت باعث بهبود خواصی همچون مدول، استحکام خمشی، چقرمگی و… می‌شود با معایبی نیز همراه است. از معایب آن می‌توان به سطح ویژه بالای آن اشاره کرد که باعث جذب بیشتر آب به خود و تخریب سطح رزین – ماتریس می‌شود. از دیگر معایب آنها ویسکوزیته بالای آنها است که عملیات مورد نیاز بر روی دندان را سخت‌تر می‌کند. علاوه بر این‌ها ضعف اصلی اضافه کردن نانوذرات به عنوان پرکننده به کامپوزیت‌ها، عدم پخش مناسب نانوذرات در کامپوزیت است که این مورد نیز ناشی از سطح ویژه بالای نانوذرات است. این پخش نشدن مناسب در ماتریس نیز باعث باقی ماندن ضعف‌هایی در بخشی از کامپوزیت شده و باعث تخریب آن منطقه می‌شود.

  محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با همکاری محققانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی معایب موجود در تولید این نانوکامپوزیت‌ها، به روشی دست یافتند تا این معایب را در کامپوزیت حاصل کاهش دهند. آن‌ها با تهیه نانوسیلیکای متخلخل به روش حرارتی و افزودن آن به کامپوزیت‌ها خواص مناسب‌تری نسبت به دیگر نانوکامپوزیت‌ها ایجاد کردند. آن‌ها دلیل متخلخل کردن نانوذرات به روش حرارتی را کاهش سطح ویژه نانوذرات بیان کردند. همچنین متخلخل کردن نانوذرات به چسبندگی بیشتر آنها به کامپوزیت از طریق اتصال ریز- مکانیکی نیز کمک می‌کند.

  پس از افزودن این نانوذرات متخلخل شده به کامپوزیت، خواص فیزیکی-مکانیکی آن با کامپوزیت‌های حاوی ذرات میکرو و نانوکامپوزیت‌های تجاری موجود مورد مقایسه قرار گرفت. مقایسه نانوکامپوزیت دندانپزشکی تولید شده به این روش با کامپوزیت‌های حاوی ذرات میکرو، نشان داد که استحکام خمشی، مدول الاستیک و چقرمگی شکست بهتری را دارا هستند. همچنین پس از قرار گرفتن در برابر سایش مسواک سطح صاف‌تری را نشان می‌دهد. علاوه بر این تفاوتی از نظر درجه تبدیل و استحکام کششی قطری بین نانوکامپوزیت تهیه شده و نانوکامپوزیت تجاری مورد استفاده مشاهده نشد.

  این دستاورد که حاصل تحقیقات دکتر محمد عطایی، دکتر ایوب پهلوان و دکتر نیلوفر معین است در مجله «Dental Materials» منتشر شده است.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  چهارشنبه 26 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

   

  در شب اول ذیحجه که هلال ماه با کرشمه خودنمایی می کرد

  خورشید به خانه علی علیه السلام وارد شد

  باد صبا همه را خبر رسانید که: زیور ببندید؛

  نور با نور پیوست و جهان روشن شد.

  درختان شکوفه های خود را بر زمینیان ارزانی داشتند.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  چهارشنبه 26 مهر 1391
  زهرا زارعی

  اگر این كار را بكنید،هرگز از ناسپاسی رنجیده خاطر نخواهید شد

  ـ دكتر ساموئل جانسون می گوید:"سپاسگذاری میوه پختگی است و در میان انسانهای خام نمی توانید آن را پیدا كنید"

  - این طبیعت آدمهاست كه یادشان برود سپاسگذار باشند بنابراین اگر این سو و آن سو می رویم و توقع داریم كه از ما سپاسگذاری كنند،خودمان را مستقیما به طرف دلشكستگی های پیاپی هدایت كرده ایم.

  - تنها راهی كه در این دنیا برای انسانها وجود دارد این است كه دست از التماس برای عشق بردارند و بدون چشمداشت دریافت پاسخ، عشق خود را بر دیگران ببارند تا دیگران هم دوستشان داشته باشند.

  ـ ارسطو در این رابطه می گوید :"مرد ایده ال از كمك به دیگران شادمان می شود،ولی وقتی دیگران به او كمك و لطف می كنند،شرمنده می شود.چون مهربانی كردن نشانه برتری است."

  -اگر می خواهید سعادت را بیابید ،بیایید درباره سپاس و ناسپاسی فكر نكنید و محبت را به خاطر شادی درونی ببخشید.

  ـبچه های شما درست همان هستند كه شما می سازیدشان.پس باید آنها را سپاسگذار بار بیارید و این همان است كه خود سپاسگذار باشید تا بچه های شما هم از شما یاد بگیرند.

  در بین بچه ها مواظب حرفهایی كه می زنید باشید.یادتان باشد دفعه بعد كه می خواهید محبت كسی را در حضور بچه ها كوچك بشمارید ،جلوی زبانتان را بگیرید.

  دیل كارینگی در فصل ۱۴ از كتاب آیین زندگی خود،در جلوگیری از ناراحتی ناشی از ناسپاسی آورده است كه :

  یادمان باشد كه تنها راه خوشبختی این است كه توقع سپاس نداشته باشیم،بلكه به خاطر شادی حاصل از بخشش ،ببخشیم.

  یادمان باشد كه سپاسگذاری مثل بذری است كه می كاریم.اگر دلمان می خواهد بچه هایمان شاكر باشند،باید انها را شكر گذار تربیت كنیم.

  برگرفته از كتاب آیین زندگی اثر دیل كارینگی

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  دوشنبه 24 مهر 1391
  زهرا زارعی

  پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانو ذرات اکسیدی خواص رنگ های صنعتی موجود را افزایش دادند به طوریکه این رنگها نسبت به سایش و خورگی مقاوم شدند.

  مصطفی مقداری- مجری طرح، با اشاره به اجرای پروژه های تحقیقاتی در زمینه تولید پوشش های مقاوم با استفاده از برخی نانو ذرات، اظهار داشت: در این راستا درصدد بودیم خواص رنگهای صنعتی موجود چون رنگ های اپوکسی و پلی استر موجود را افزایش دهیم.

  وی با اشاره به جزئیات این پروژه خاطر نشان کرد: با استفاده از برخی نانو ذرات اکسیدی چون نانو ذرات اکسید آلومینیوم و سیلسیوم با افزاش خواص رنگ های صنعتی موجود پوشش های مقاومی را برای کاربردهای خاص عرضه کردیم.

  مقداری، ضد خش و مقاومت در برابر سایش را از خواص این پوشش ها نام برد و یادآور شد: اکسید آلومینیوم موجب شده تا پوشش های ضد خش تولید کنیم. که این نوع پوشش ها برای صنایع خودروسازی و همچنین برای بدنه کشتی ها کاربرد دارد.

  مجری طرح با بیان اینکه این پوشش ها در فاز نیمه صنعتی تولید شده است، ادامه داد: در صورت حمایت نهادهای مربوط می توانیم نسبت به تولید انبوه این نوع پوشش ها اقدام کنیم.

  وی با اشاره به اهمیت این طرح ادامه داد: نتایج این تحقیق موجب می شود تا پوشش های مقاوم را برای کاربردهای صنعتی با هزینه کمتر تولید کرد.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  یکشنبه 23 مهر 1391
  آتوسا سامانیان
   

  ببخشید آنچه را كه لا اقل اونو نمی خواهید

  وقتی كمك فیزیكی (كمك نقدی به مستمند و یا بخشیدن لباس و یا مواد غذایی و ...).به فردی یا افرادی می كنید از جهات زیادی دارای اثرات سودمندی هست

  1_ضمیر نا خودآگاهتان این مطلب رو در مورد شما ثبت می كنه كه شما از لحاظ مادی غنی هستید و ثروتمند هستید كه دارید به كسی می بخشید و كمك می كنید، پس شرایط یك انسان ثروتمند رو براتون فراهم میكنه.

  وجالب اینجاست كه شما هر چی ببخشی جایگزین میشه با چیزهای نو.این قانونمندی طبیعته

  2_ وقتی چیزی را می بخشید ،فقط خدا می داند كه چه اثرات معنوی فراوانی براتون فراهم می كنه وفقط خود خدا آگاهه كه چقدر بارش رحمت الهی روبا این كار برای خودتون فراهم می كنید.

  این قانونمندی طبیعت است .این قانون مندی كار خداست با بنده اش

  3_اعتماد به نفستون در حد بسیار بالایی رشد پیدا میكنه و خودتون میدونید این حس اعتما د به نفس چه غوغایی در ارتباط شما با كائنات هستی انجام میده.احساس شیرینی كه بعد از بخشیدن براتون حاصل میشه با هیچ نوع احساسی قابل مقایسه نیست .

  این صفت بخشندگی رو در خودتون تقویت كنید.

  ممكنه خودتون از لحاظ مادی در مضیقه باشید و بگویید كه من خودم چیزی ندارم كه ببخشم.و به قول معروف هشتم گرو نهمه ولی بدانید كه .

  كسایی هستند كه واقعا قرض می كنند تا به كسی كمك كنند.این افراد آگاه هستند كه با این قرض كردن و بخشیدن ، كه بعدا چه ها كسب می كنند..

  خدا رو شكر گزار باشید كه در شرایطی هستید كه واقعا می توانید نیازهایتان را برطرف كنید اما بدونید كه كسایی هم هستند كه حسرت یه چیزی رو میبرند كه شما اصلا ان چیز به نظرتون نمی یاد.حسرت داشتن یك وسیله و یا حسرت پوشیدن لباسی را دارند كه مدتهاست در كمد و یا خانه شما داره خاك می خوره و شما از اونها استفاده نمی كنید .اینها موانعی هستند برای بارش رحمت الهی درخانه . اینها را در خانه نگه ندارید ...

  انسان طوریه كه غافله .ممكنه لباسهایی وجود دارند كه از سر عادت نگهشون داشتید وهم این كه ازشون استفاده نمی كنید و یا خیلی نمیپوشید شون و اونها روی هم تلنبار شدند و هم جا و مكانتونو تو خونه تنگ كردند

  پس بهتره که: برای شروع هم كه شده امشب برید و در منزلتون بگردید و در كمدتونو باز كنید و واقعا یه نگاهی به لباساتون و یا هر وسیله ای كه دارید باندازید ،اینها رو دونه دونه انتخاب كنید و واقعا ببخشید و اینها رو بدهید به كسی یا فقیری كه در وضع اقتصادی امروز واقعا نمیتونه همچین لباسی رو تهیه كنه و واقعا بدونید كه با این كار تون آبروش حفظ میشه.و با این لباسی كه به نظر تو ن چیزی نمی یاد چقدر خوشحالش می کنید و چقدر دعا میكنه.

  از جهات دیگه یقین داشته باشید ، وقتی لباسهای قدیمی رو می دهید و كمدتورو از لباسهای قدیمی خالی می كنید ، كمدتون بعدا پر میشه از لباسهای نو و جدید.زیباترین لباسها رو خدا براتون میرسونه

  حالا خوش به حال آنهایی كه می بخشند آنچه را كه دوست دارند.واقعا خوش به سعادت آنها.این دیگه با خود شماست.

  ولی حالا ما می گوییم :ببخشید آنچه را كه لا اقل اونو نمی خواهید

  برگرفته از سخنرانی دکتر علیرضا آزمندیان(تکنولوژی فکر)

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  شنبه 22 مهر 1391
  زهرا زارعی

  دانشمندان موفق به طراحی یک آتش‌افروز با استفاده از ترموپلاستیک (گرمانرم‌) بازیافتی شدند.

  چوب ترموپلاستیکی آتش افروز

  چوب ترموپلاستیکی آتش افروز

  به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این آتش‌افروز جدید که محصول یک شرکت آلمانی است، Flamestick نام گرفته و از گرمانرم قابل بازیافت ساخته شده است.

  فناوری ارائه شده که شبیه به چوب پلاستیکی است، ۸٫۹ سانتی‌متر طول و ۶٫۴ میلی‌متر عرض دارد.

  در حالی که استفاده از پلاستیک برای روشن کردن آتش عجیب به نظر می‌رسد، این آتش‌افروز مزیت‌های فراوانی نسبت به مواد معمولی دارد. گرمانرم به کار رفته در آن زود روشن می‌شود و می‌سوزد و می‌توان از آن در روشن کردن اجاق‌ها و آتش‌های کمپ استفاده کرد.

  یک Flamestick منفرد با دمای ۳۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌سوزد و درجه حرارت ناشی از سوختن یک جفت از این چوب‌ها به بالغ بر ۴۲۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. با این میزان گرما و مدت زمان پنج دقیقه تضمین شده سوختن، این فناوری می‌تواند سوخت آشپزی را دو برابر کند.

  ساخت پلاستیکی آن‌ها به این معناست که در مقابل خیس شدن آسیب‌پذیر نیستند بنابراین در محیط بارانی یا در یک رودخانه نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

  این فناوی آزموده شده و غیرسمی بودن و ایمنی آن تایید شده است.

  بهای یک جعبه بیست تایی از این فناوری هفت دلار امریکا برآورد شده است.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  پنجشنبه 20 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  هر روز را برای همان روز زندگی كنید

  - توماس كارلایل فیلسوف انگلیسی می گوید:"كار اصلی ما این نیست كه بینیم آن دورها چه چیزی به شكل مبهم به چشممان می خورد بلكه وظیفه داریم ببینیم آنچه كه واضح در دست ماست،چیست."

  - بار سنگین فردا،همراه با بار دیروز،اگر روی دوش امروز قرار گیرد ،جز توقف حاصلی ندارد"درهای گذشته و آینده را محكم ببندید.آینده یعنی حالا"

  - روز نجات انسان ،امروز است.

  - هر كس میتواند تا غروب امروز عاشقانه ،صبورانه، لطیف و پاك زندگی كند و معنی كل زندگی همین است.

  - برای انسان عاقل ،هر روز زندگی جدیدی است.

  - امروز را در چنگ خود بگیرید و نهایت استفاده از آن را ببرید.

  - یاد بگیرید كه به فكر فردا باشید،نقشه دقیق بكشید و آماده باشید ولی نگران نباشید.

  - یاد بگیرید كه هر روز برای همان روز زندگی كنید

  برگرفته ازفصل اول كتاب "آیین زندگی" اثر "دیل كارینگی.

  دستمان را رو به سوی آسمان بلند میكنیم و میگوییم:

  ای نور، ای محبت محض، هدایتم كن

  گامهایم را استوار بدار

  نمی خواهم تا آن دورها برسم

  برای من یك قدم كافی است.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  سه شنبه 18 مهر 1391
  زهرا زارعی

                dastan tanz داستان طنز مسافر اتوبوس

  یکی از دوستام تعریف می کرد : “با اتوبوس از یه شهر دیگه داشتم میومدم یه بچه ء ۵-۶ ساله رو صندلی جلویی بغل مامانش یه شکلات کاکایویی رو هی میگرف طرف من هی میکشید طرف خودش. منم کرمم گرفت ایندفعه که بچه شکلاتو آورد یه گاز بزرگ زدم!بچه یکم عصبانی شد ولی مامان باباش بهش یه شکلات دیگه دادن.خیلی احساس شعف میکردم که همچین شیطنتی کردم.

  یکم که گذشت دیدم تو شکمم داره یه اتفاقایی میوفته.رفتم به راننده گفتم آقا نگه دار من برم دستشویی.

  خلاصه حل شد.یه ربع نگذشه بود باز همون اتفاق افتاد.دوباره رفتم…سومین بار دیگه مسافرا چپ چپ نیگا میکردن.

  اینبار خیلی خودمو نگه داشم دیدم نه انگار نمیشه رفتم راننده گفت برو بشین ببینیم توام مارو مسخره کردی…

  رفتم نشستم سر جام از مامان بچه پرسیدم ببخشید این شکلاته چی بود؟

  گفت این بچه دچار یبوسته، ما روی شکلاتا مسهل میمالیم میدیم بچه میخوره!!!خلاصه خیلی تو مخمصه گیر کرده بودم.خیلی به ذهنم فشار آوردم بالاخره به خانومه گفتم ببخشید بازم ازین شکلاتا دارین؟گف بله و یکی داد..رفتم پیش راننده گفتم باید اینو بخورین. الا و بلا که امکان نداره دستمو رد کنین.خلاصه یه گاز خوردو من خوشحال اومدم سر جام . ده دقیقه طول نکشید راننده ماشینو نگه داشت!!!منم پیاده شدم و خوشحال از نبوغی که به خرج دادم! یه ربع بعد باز ماشینو نگه داشت…! بعد منو صدا کرد جلو گفت این چی بود دادی به خورد من؟ گفتم آقا دستم به دامنت منم همین مشکلو داشتم! کار همین شکلاته بود!شما درکم نمیکردین! خلاصه راننده هر یه ربع نگه میداشت منو صدا میکرد میگفت هی جوون! بیا بریم!

  نتیجه اخلاقی : وقتی دیگران درکتون نمی کنند ، یه کاری کنید درکتون کنند.!!!

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  دوشنبه 17 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  با تجهیز فروشگاه‌ها به دستگاه‌های اسکنر می‌توان براحتی سایز دقیق لباس را تعیین و مدل‌های مختلف را به صورت مجازی پرو اختصاصی کرد.

  شرکت کانادایی Unique Solutions Design به جای استفاده از اتاق پروهای متداول، یک اتاق پرو مجهز به دستگاه اسکنر بدن طراحی کرده است که علاوه بر امکان پرو مجازی لباس، می‌تواند سایز دقیق بدن را نیز تعیین کند.

  خریدار می‌تواند در این اتاق پرو مجازی مدل‌های مختلف لباس و حتی کفش و عینک را پرو کند.

  در کمتر از 20 ثانیه یک نسخه چاپی از مدل های پرو مجازی آماده می شود. خریدار می تواند مدل انتخابی را بر اساس سایز تعیین شده توسط اسکنر بصورت واقعی پرو کند که این مسأله از اتلاف وقت و پروهای متعدد برای انتخاب سایز و مدل مناسب جلوگیری می‌کند.

  هزینه طراحی و نصب هر دستگاه اسکنر بدن فروشگاهی بین 60 تا 100 هزار دلار اعلام شده و این شرکت تاکنون بیش از 65 فروشگاه بزرگ در آمریکا را به اتاق پروهای مجازی با دستگاه اسکنر بدن مجهز کرده است.

  این شرکت در حال توسعه فناوری است که بتواند امکان پرو مجازی لباس را از طریق فروشگاه‌های آنلاین و برای خریداران در منازل فراهم کند.

  در این فناوری مشتری می تواند از طریق نرم افزار تعیین سایز و با استفاده از دستگاه های حرکت یاب مانند حسگر حرکتی کینکت مایکروسافت، لباس های مختلف را در داخل منزل بصورت مجازی پرو کند.

  منبع:کنجکاو

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  یکشنبه 16 مهر 1391
  زهرا زارعی

   

  محققان در دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ کنگ ادعا می‌کنند که یک نوع باتری جدید مبتنی بر گرافن ساخته‌اند که از گرمای پیرامون خود استفاده می‌کند. طبق گفته این محققان، این افزاره انرژی، گرمایی یون‌ها در یک محلول را گرفته و آن را تبدیل به الکتریسیته می‌کند. در صورت تایید و تکرارپذیر بودن این نتایج، چنین افزاره‌ای را می‌توان در گستره‌ای از کاربردها، شامل توان دادن به اندام‌های مصنوعی از گرمای بدن، تولید انرژی تجدیدپذیر و توان دادن به افزاره‌های الکترونیکی، استفاده کرد.  

  دیاگرام نشان‌دهنده دستگاه آزمایشگاهی این باتری با الکترودهای طلا و نقره.

  دیاگرام نشان‌دهنده دستگاه آزمایشگاهی این باتری با الکترودهای طلا و نقره.

   

  یون‌ها در محلول مایع در دما و فشار اتاق با سرعت‌های صدها متر بر ثانیه حرکت می‌کنند. بنابراین انرژی گرمایی این یون‌ها می‌تواند به چندین کیلوژول بر کیلوگرم بر درجه برسد. با این حال، در زمینه استفاده از این انرژی کارهای تحقیقاتی کمی انجام شده است.

  زیهان زو و همکارانش باتری خود را با اتصال الکترودهای نقره و طلا به یک نوار گرافنی ساختند. این محققان در آزمایش‌های خود نشان دادند که قرار دادن ۶ تا از این افزاره‌ها به صورت سری در یک محلول از یون‌های مس – کلرید، می‌تواند ولتاژی در حدود ۲ ولت تولید کند. این ولتاژ برای روشن کردن یک دیود گسیلنده نور قرمز تجاری به اندازه کافی بزرگ است.

  این فناوری با باتری‌های یون لیتیومی مرسوم کاملاً متفاوت است. زو می‌گوید: “همچنین کارکرد افزاره ما پیوسته است و فقط با جمع‌آوری انرژی گرمایی یون‌های مس – کلرید پیرامون که از نظر تئوری نامحدود است، کار می‌کند.”

  طبق گفته این محققان، این باتری تا حدودی شبیه یک پیل خورشیدی کار می‌کند. یون‌های مس (Cu+2) بطور پیوسته با نوار گرافنی در این باتری برخورد می‌کنند. این برخورد برای جابجایی یک الکترون از گرافن به اندازه کافی پرانرژی است. این الکترون سپس می‌تواند یا با یون مس ترکیب شود و یا در سرتاسر این نوار گرافنی در مدار انتقال یابد.

  از آنجایی که الکترون‌ها (بواسطه این حقیقت که شبیه ذرات نسبیتی بدون هیچ جرمی رفتار می‌کنند) در سرتاسر گرافن با سرعت بی‌نهات بالا حرکت می‌کنند،‌ آنها در این ماده‌ی مبتنی بر کربن در مقایسه با محلول یونی، بسیار سریع‌تر انتقال می‌یابند. بنابراین این الکترون رها شده بطور طبیعی تمایل به انتقال در سرتاسر مدار گرافنی دارد. زو توضیح می‌دهد که بدین دلیل است که در این افزاره، ولتاژ تولید می‌شود.

  این محققان جزئیات نتایج کار تحقیقاتی خود را در مجله‌ی arXiv منتشر کرده‌اند.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  شنبه 15 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  اکوایکس پاور دوچرخه‌ای است که انرژی حرکتی پدال دوچرخه را به الکتریسته تبدیل کرده تا بتوان از آن برای شارژ کردن تلفنهای هوشمند یا دستگاه‌های مشابه استفاده کرد.

  تاکنون محصولات فناورانه مختلفی ساخته شده که می تواند انرژی حرکتی را به انرژی الکتریسته تبدیل کند اما این دوچرخه به واسطه شارژ کردن تلفن همراه یا دستگاه موقعیت یاب ماهواره ای و فراهم کردن انرژی الکتریسیته برای نورهای جلویی به طور همزمان خود را با سایر محصولات از این دست متمایز کرده است.

  این محصول فناوری اکوایکس پاور دو ساختار مهم را تغییر داده است، فرمان دوچرخه منطبق شده با صفحه لمسی و بدنه ضد آب که دربرگیرنده تلفنهای هوشمند آی فن، اندروید، ویندوز، بلک بری ، دستگاه های پخش موسیقی و اکثر مدلهای GPS ها است که به چرخ جلو متصل می شود.

  یک دستگاه دینام که از کلاج برای ارتباط با حرکتهای چرخ و تبدیل انرژی حرکتی به الکتریسیته استفاده می کند نیز به چرخ متصل است و هر دو ساختار با یک کابل به هم وصل شده اند.

  بدنه اصلی این دستگاه دربرگیرنده یک چراغ جلو و یک چراغ عقب است که هرکدام از آنها با LED روشن می شود و توسط یک کلید روشن/خاموش که در فرمان دوچرخه قرار گرفته کنترل می شود.

  چراغهای عقب و جلوی دوچرخه نور خود را از یک باتری لیتیوم – یون 700 mAh تأمین می کند که چراغها و شارژ را تا 1.5 ساعت بدون پدال زدن روشن نگاه می دارد تا از این امر اطمینان داشته باشید که اگر در ترافیک مسیر بمانید چراغهای دوچرخه در زمان شب خاموش نمی شوند.

  یکی از ویژگهای این دوچرخه این است که عملکرد فوق العاده ای در نتیجه دوچرخه سواری فراهم می کند اما برخی از محصولات می توانند تنها یک احساس کوتاه دوچرخه سواری را به فرد منتقل کنند.

  این دوچرخه از سوی شرکت اکو ایکس گیر با قیمت 99.99 دلار عرضه شده است.  منبع:کنجکاو

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  جمعه 14 مهر 1391
  زهرا زارعی
  پژوهشگران پارک فناوری کرمان با فرآوری نخاله های پسته موفق شدند ۵ طیف رنگی مختلف را برای الیاف پشم و ابریشم تولید کنند که این رنگ ها دارای ثبات بالایی در هنگام شستشو هستند. ریحانه فرج اللهی- مجری طرح، به بیان جزئیات این طرح پرداخت و افزود: زمانی که پسته چیده می شود، دارای پوست تازه است که پس از عبور از دستگاه پوست گیری، پوست آن به عنوان ضایعات و نخاله پسته دور ریخته می شود. وی با بیان اینکه این نخاله ها در طبیعت رها و تبدیل به کود می شوند، اظهار داشت: با اجرای پروژه تحقیقاتی با استفاده از نخاله های پسته رنگهایی را برای رنگرزی الیاف پشم، ابریشم و پشم دست ریس رنگ هایی را در طیف های مختلف تولید کردیم. فرج اللهی با بیان اینکه از نخاله های پسته موفق به تولید ۵ طیف رنگی شدیم، خاطر نشان کرد: در این پروژه با فرآوری نخاله های پسته، طیف رنگی “کرم”، “قهوه ای”، “سیاه”، ” سبز” و “زرد” را تولید کردیم. وی با مقایسه نخاله های پسته با سایر رنگ دانه ها، توضیح داد: برخلاف روناس که تنها طیف رنگی قرمز و یا پوست گردو که تنها طیف رنگی قهوه ای را عرضه می کند، در ضایعات پسته توانستیم ۵ طیف رنگی را به دست آوریم. مجری طرح به میزان ثبات رنگی رنگهای تولید شده از ضایعات پسته اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس نتایج به دست آمده ثبات رنگی ضایعات پسته ۵ است. این عدد به معنی آن است که الیاف رنگ شده با استفاده از این رنگها در زمان شستشو از ثبات بالایی برخوردار است. وی دلیل بالا بودن ثبات رنگی این نوع رنگ ها را دارا بودن تانون در پوست پسته ذکر کرد و یادآور شد: بالاترین میزان ثبات رنگی ۴ تا ۵ است که رنگهای به دست آمده از ضایعات پسته ۵ بوده است. این محقق با بیان اینکه رنگ به دست آمده از پوست پسته شکلاتی رنگ است، اضافه کرد: با فرآوری ضایعات پسته و افزودن برخی از املاح شیمیایی طیف های رنگی مختلفی را به دست آوردیم. فرج اللهی همچنین به شرایط استفاده از ضایعات پسته اشاره کرد و گفت: زمان برداشت پسته از اردیبهشت تا اواسط مهرماه است که پس از خارج کردن آن از پوست تازه، ضایعات آن بر روی هم تلبار می شود که در این صورت پوست تازه کپک می زند. وی، ادامه داد: ضایعات پسته نباید دچار کپک زدگی شوند از این رو پوست های جدا شده باید خشک و هواگیری شوند تا در فرآیند رنگ گیری از آن قابل استفاده باشند.  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  سه شنبه 11 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  محققان شرکت چینی Haier از نسل جدید تلویزیون های فاقد دستگاه کنترل از راه دور رونمایی کرده‌اند که با هر پلک زدن فرد، کانال را عوض می‌کند.

  نسل جدید تلویزیون‌های فاقد کنترل از راه دور مجهز به دستگاهی هستند که مقابل تلویزیون قرار گرفته و مسیر حرکات چشم بیننده را ردیابی کرده و می تواند با هر بار پلک زدن، تلویزیون را روشن و خاموش ، کانال را تعویض یا صدا را کم و زیاد کند.

  فناوری بکار رفته در این تلویزیون مشابه حسگرهای حرکتی کینکت است و پلک زدن طبیعی فرد هیچ اختلالی در عملکرد دستگاه ایجاد نمی کند.

  دستگاه مجهز به حسگر ردیاب حرکات چشم برای نخستین استفاده نیاز به کالیبره شدن با چشم کاربر را دارد؛ در این حالت با قرار گرفتن فرد مقابل دستگاه و چرخاندن چشم بر روی صفحه نمایش تلویزیون، تلویزیون بصورت اختصاصی با حرکت چشم کاربر منطبق می شود.

  با پلک زدن طولانی حسگرهای دستگاه فعال می شوند و نشانگری بر روی صفحه نمایش نقش می بندد؛ با نگاه کردن بر روی نشانگر بالا و پایین، صدا کم و زیاد می شود و با نگاه کردن به علامت مثبت و منفی امکان تغییر کانال فراهم می‌شود.

  این تلویزیون در کنفرانسی فناوری IFA در برلین رونمایی و معرفی شد، اما برای عرضه بصورت تجاری به تحقیقات تکمیلی و توسعه فناوری نیاز دارد.

  منبع:کنجکاو

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  دوشنبه 10 مهر 1391
  زهرا زارعی
  آورده‌اند که شیخ جنید بغدادی، به عزم سیر، از شهر بغداد بیرون رفت و مریدان از عقب او.
  شیخ احوال بهلول را پرسید. گفتند: او مردی دیوانه است.

  گفت: او را طلب کنید که مرا با او کار است. پس تفحص کردند و او را در صحرایی یافتند. شیخ پیش او رفت و سلام کرد.
  بهلول جواب سلام او را داد و پرسید: چه کسی هستی؟

  عرض کرد: منم شیخ جنید بغدادی.
  فرمود: تویی شیخ بغداد که مردم را ارشاد می‌کنی؟
  عرض کرد: آری..

  بهلول فرمود: طعام چگونه میخوری؟
  عرض کرد: اول «بسم‌الله» می‌گویم و از پیش خود می‌خورم و لقمه کوچک برمی‌دارم، به طرف راست دهان می‌گذارم و آهسته می‌جوم و به دیگران نظر نمی‌کنم و در موقع خوردن از یاد حق

  غافل نمی‌شوم و هر لقمه که می‌خورم «بسم‌الله» می‌گویم و در اول و آخر دست می‌شویم.
  بهلول برخاست و دامن بر شیخ فشاند و فرمود: تو می‌خواهی که مرشد خلق باشی؟ در صورتی که هنوز طعام خوردن خود را نمی‌دانی. سپس به راه خود رفت.

  مریدان شیخ را گفتند: یا شیخ این مرد دیوانه است.
  خندید و گفت: سخن راست از دیوانه باید شنید و از عقب او روان شد تا به او رسید.
  بهلول پرسید: چه کسی هستی؟


  ادامه مطلب


  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  جمعه 7 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  یک تقویت طلایی می‌تواند به خودروهای الکتریکی در افزایش چشمگیر حرکت آنها کمک کند.

  محققان اسکاتلندی بر این عقیده هستند که فلز گرانبهای طلا می‌تواند به پیلهای اصلی جدید که با هوا شارژ می‌شوند، در ذخیره تا 10 برابر انرژی بیشتر از پیلهای امروزی کمک کند.

  این امر می‌تواند محدوده حرکتی زیادی را برای خودروهای الکتریکی فراهم کرده و محبوبیت آنها را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

  محققان دانشگاه سن اندروز اسکاتلند اذعان کرده‌اند که یک باتری خودروی ساخته شده از طلا،‌ کاربردی نخواهد بود؛ با این حال امیدوارند که با استفاده از طلا در نواحی اصلی پیل بتوانند طیف حرکتی خودرو را تا میزان زیادی بالا ببرند.

  شیمیدانان سن اندروز در مقاله‌ای که در مجله ساینس منتشر شده، به توصیف چگونگی حفظ 95 درصد ظرفیت توسط یک پیل تجربی لیتیوم هوا حاوی یک الکترولیت آلی و یک الکترود طلای متخلخل پس از 100 دوره شارژ، تخلیه و شارژ مجدد پرداخته‌اند.

  پیلهای لیتیوم یونی که در حال حاضر در خودروهای الکتریکی مورد استفاده‌اند، تنها برای چند بار قابل شارژ مجدد هستند.

  در اصل،‌ پیلهای لیتیوم یونی به جمع‌آوری اکسیژن از هوا در زمان حرکت خودرو می‌پردازند. این به معنی عدم نیاز آن به اکسیدهای فلز سنگین بوده که به وزن پیل با وجود ظرفیت محدود آن می‌افزاید.

  مولکولهای اکسیژن با یونهای لیتیوم و الکترونهای رو ی سطح یک کاتد طلای متخلخل برای ایحاد پراکسید لیتیوم واکنش نشان می‌دهد.

  این شکل‌گیری پراکسید لیتیوم در جریان تخلیه به یک جریان الکتریکی منجر شده که نیروی موتور خودرو را تامین می‌کند.

  در زمان شارژ شدن، واکنش معکوس شکل گرفته که در آن اکسیژن به جو باز می‌گردد.

  محققان بر این باورند بجای استفاده از طلا برای تمام الکترودها، بخشی از کربن را می‌توان با طلا پوشش داده و نتیجه آنرا با شیوه‌های پیشین سنجید.

  منبع:کنجکاو

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  پنجشنبه 6 مهر 1391
  زهرا زارعی

  واحد پلی اتیلن سبک پتروشیمی بندرامام به همت پژوهشگران داخلی کاتالیست K2 یا «‌دی ترشیا بوتیل پراکساید» ساخت داخل را جایگزین نمونه خارجی آن کرد.

  کاتالیست K2 یکی از استراتژیک‌ترین انواع کاتالیست‌ها در صنعت پتروشیمی است و به کار گیری نوع داخلی آن سبب قطع واردات این ماده شد. کاتالیست مذکور جایگزین نمونه خارجی و در راکتورهای اتوکلاو واحد پلی اتیلن سبک شرکت بسپاران بندرامام مورد استفاده قرار گرفت.

  متخصصان صنعت پتروشیمی از جمله شرکت سهامی پتروشیمی بندرامام به عنوان متقاضی و بکارگیرنده این کاتالیست، شرکت پژوهش و فن آوری، شرکت اسپک و شرکت ایرانی سازنده در اقدامی منسجم پس از طی مراحل مطالعه و تحقیق، تست آزمایشگاهی، تست نیمه صنعتی و تست میدانی موفق شدند این ماده را در چرخه تولید قرار دهند.

  عملیات شروع و بکار گیری نوع داخلی کاتالیست K2 ظرف مدت یک ماه در دو راکتور اتوکلاو پنجاه هزار تنی از سطح غلظت ۱۱ درصد تا ۱۰۰درصد ادامه داشت. با توجه به فشار بالای راکتورها، کارکنان بهره برداری این واحد با تخصص خود توانستند این طرح را عملیاتی کنند و اکنون این واحد با قطع واردات کاتالیست K2 و استفاده از نوع بومی آن در مدار تولید قرار دارد.

  این اولین تجربه در نوع خود بود که توانست به عنوان الگویی مناسب برای قطع وابستگی کلیه واحدهای پلی اتیلن سبک کشور از واردات نمونه خارجی این نوع کاتالیست قرار گیرد.
  پتروشیمی بندرامام برای ایجاد مدیریت غیر متمرکز و به منظور نیل به بهره‌وری بیشتر و امکان بهره گیری مطلوب از توانمندی‌های موجود دارای پنج شرکت تابعه آب نیرو، بسپاران، فرآورش، خوارزمی و کیمیا است.محصولات پلی اتیلن سبک در صنایع پلاستیک سازی، کابل سازی، صنایع غذایی، کشاورزی و دیگر صنایع وابسته کاربرد فراوانی دارد.

  این مجتمع به‌عنوان قطب صنعت پتروشیمی در کشور و ایجاد ارزش افزوده در سال گذشته به تولید بیش از ۵ میلیون تن محصولات نهایی دست یافت.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  دوشنبه 3 مهر 1391
  آتوسا سامانیان

  محققان دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا سلول خورشیدی شفافی تولید کرده اند که موجب می شوند شیشه های خانه ها و سایر ساختمانها از قابلیت تولید الکتریسیته برخوردار شوند و در عین حال کارکرد خود را به عنوان پنجره حفظ کند.

  تیم تحقیقاتی دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا یک نوع سلول خورشیدی پلیمری را ارائه کرده که می تواند انرژی را که عمدتا نور مادون قرمز بوده جذب کند، این سلولها در چشم انسان حدود 70 درصد شفاف هستند و از پلاستیک فتواکتیو که نور مادون قرمز را به جریان الکتریکی تبدیل می کند، ساخته اند.

  یانگ یانگ استاد علوم مواد و مهندسی دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا و رئیس مرکز انرژی تجدید پذیر نانو در موسسه نانوسیستم کالیفرنیا به عنوان رئیس این تحقیقات گفت: این نتایج احتمال بالقوه را برای تولید سلولهای خورشیدی پلیمری کاملا شفاف به عنوان مولفه ای از دستگاه های الکترونیک قابل حمل، شیشه های هوشمند و وسائل فتوولتائیک داخلی ساختمان افزایش می دهد.

  یانگ افزود: در سراسر جهان توجه به تولید سلولهای خورشیدی پلیمری همواره بالا بوده است. این سلولهای خورشیدی از مواد شبیه پلاستیک ساخته شده، سبک و قابل انعطاف هستند و می توانند در حجم بالا و قیمت کم تولید شوند.

  سلولهای خورشیدی پلیمری به علت مزایای آنها در مقایسه با سایر فناوری سلولهای خورشیدی توجه بسیاری را به سمت خود معطوف کرده اند. دانشمندان برای پیشرفتهای خاص خود در تجهیزات پیشرفته کاربردی به سرمایه گذاری در این عرصه ابراز علاقه کرده اند.

  پیش از این تلاشهای بسیاری برای از بین بردن ویژگی مرئی یا دست کم ارائه ویژگی نیمه مرئی به سلولهای خورشیدی پلیمری صورت گرفته بود. البته این تلاشها در نهایت به سلولهایی با خاصیت اندک شفاف منتهی شدند.

  یک تیم از موسسه سیستمهای نانو کالیفرنیا در دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی و همچنین شیمی و زیست شیمی، به ارائه سلولهای خورشیدی شفاف و دارای کارکرد بالا پرداخته اند که این سلول ها با ادغام پلیمر حساس نورمادون قرمز نزدیک و نانوسیمهای نقره به عنوان الکترود شفاف، ساخته شده اند.

  پل اس. وایس مدیر موسسه نانوسیستمهای کالیفرنیا اظهار داشت: ما از این نوآوری و اختراع بسیار مسرور هستیم چرا که از این پس می توان از این سلولهای خورشیدی در پیشرفتهای اخیر خود در زمینه شیشه های رسانای شفاف استفاده کنیم.

  این تحقیق در مجله ACS Nano منتشر شده است.

  منبع:کنجکاو

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  یکشنبه 2 مهر 1391
  زهرا زارعی

  بار دیگر نسیم مهر داخل حیاط صدها مدرسه به انتظار نشسته تا با آغاز سال تحصیلی جدید بر صورت هزاران شكوفه باغ دانش و تحصیل كه قطره‌های اشك بر صورت برخی از آنها نشسته بوزد و آغاز سال تحصیلی جدید را بر آنها تبریك گوید. شور و شوق شگفت‌آور این روزها را می‌توان بیشتر در چشمان نوآموزانی دید كه برای قرار گرفتن در پشت میزهای چوبی كوچك سر از پا نمی‌شناسند و برای ورود به فضای دبستان لحظه‌شماری می‌كنند. اول مهر است و دل صدها پدر و مادر در تب و تاب است تا در این روز آرزوهای خود را لا به لای كیف و كتاب كودكان خود بسته و آنها را روانه مدرسه كنند.
  با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، همه ساله میلیون ها دانش آموز، به شوق آموختن دانش، روانه مدارس می شوند. این تکاپو جلوه زیبایی را به جامعه می بخشد، گویی که خونی تازه به رگ های حیات کشور اسلامی عزیزمان وارد شده است و این چنین، تجسم پر معنایی از نسل آینده به اذهان خطور می کند.

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

         نظرات
  شنبه 1 مهر 1391
  زهرا زارعی


   
   
   
  دنیای پلیمر