تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مطالب آبان 1391
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

harvey1.jpg

The Festive look - Large scale polystyrene icicles for a large retail store.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 30 آبان 1391
زهرا زارعی
آیا میدانستید که تـنها در طول زمانی که این جمله را می خوانید در حدود ۵۰ هزار سلول بدنتان میمیرد و سلول های جدید جایگزین آن می شود ؟

آیا میدانستید که در طـول یـک ساعت قلب شما آنقدر سخت کار می کند کـه مــی تـــوانــد انرژی حمل یک جسم یک تنی به اندازه یک کیلومتر از سطح زمین را تامین کند ؟

آیا میدانستید که اولین دوقلوهای آزمایشگاهی اولین بار در سال ۱۹۸۱ به دنیا آمدند ؟

آیا میدانستید که اگر سلول های موجود بر روی پوست بدن انسان را به دنبال هم بچینیم، طول آن به ۴۵ مایل خواهد رسید ؟

آیا میدانستید که در طول یک سال، قلب یک انسان عادی ۴۰ میلیون بار می تپد ؟

آیا میدانستید که بیشتر انسانها در یک دقیقه ۲۵ مرتبه پلک می زنند و بطور میانگین هر انسان سالانه بیش از ۱۳ میلیون مرتبه پلک می زند ؟

آیا میدانستید که معده شما باید هر دو هفته یکبار ماده مخاطی جدید ترشح کند در غیر اینصورت خودش را هضم خواهد کرد ؟

آیا میدانستید که شش سمت چپ کوچکتر از شش سمت راست است تا فضایی برای قلب ایجاد شود ؟

آیا میدانستید که جراحی چشم یکی از پیشرفت های چشمگیر در طب باستان به شمار می رود ؟

آیا میدانستید که عطسه در هنگام خارج شدن از دهان، سرعتی بالغ بر ۱۰۰ مایل بر ساعت دارد ؟

آیا میدانستید که اگر بدن شما خشک و یخ زده شود ۱۰% به وزن آن اضافه خواهد شد که این مقدار وزن اضافی را مایکرو ارگانیسم هایی که بر روی بدن قرار دارند، تشکیل می دهند ؟

آیا میدانستید که براساس آمارهای اخیرسازمان جهانی سلامتی، روزانه در حدود ۱۰۰ میلیون فعالیت جنسی رخ میدهد؟

آیا میدانستید که زمانیکه گوشت و شیر را با هم می خورید، بدن به هیچ وجه کلسیم شیر را جذب نمی کند و بهتر است میان مصرف گوشت و شیر حداقل ۲ ساعت فاصله باشد ؟

آیا میدانستید که هر انسان در حدود نیم ساعت یک تک سلولی بوده است ؟

آیا میدانستید که ما یک داروخانه کامل در بدن خود داریم و می توانیم هر دارویی را در بدن خود تولید کنیم ؟

آیا میدانستید که طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست ؟

آیا میدانستید که محـقـقان اخیـراً بـه ایـن نتیجه رسیده اند که کلیه انسان ۵۰۰ عملکرد متفاوت دارد ؟

آیا میدانستید که ساختمان عملکرد دست وال، سگ، پرندگان (بال ها) و انسان دقیقاً مشابه است ؟

آیا میدانستید که سریع ترین عضله بدن انسان زبان اوست ؟

آیا میدانستید که شبکه چشم ۱۳۵ میلیون سلول احساس دارد که مسئولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگها را بر عهده دارد ؟

آیا میدانستید که چشم انسان حدود ۱۳۵ میلیون سلول بینایی دارد که معادل یک دوربین ۱۳۵ مگاپیکسل عمل می کند ؟

آیا میدانستید که چشم سالم انسان میتواند ده میلیون رنگ را مختلف را ببیند و آنها را از یکدیگر تمیز دهد ؟

آیا میدانستید که گوش و بینی شما در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می دهند ؟

آیا میدانستید که چشم‌های ما از بدو تولد همین اندازه بوده‌اند، اما رشد گوش و بینی ما هیچ‌وقت متوقف نمی‌شوند ؟

آیا میدانستید که دندان تنها بخش از بدن انسان است که ترمیم نمی شود ؟

آیا میدانستید که شواهد نشان داده است که انسان از هفتاد هزار سال پیش لباس بر تن می کرده است ؟

آیا میدانستید که عمر مفید انسانها در کف دستشان اینگونه (۸۱ – ۱۸ = ۶۳) نوشته شده است ؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 29 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

اوره

اوره (به انگلیسی: Urea)یا کاربامید (به انگلیسی: carbamide) یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی NH۲)۲CO) می‌باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (- NH۲) باقیمانده‌است، که به یک گروه کربونیل (- CO -) که گروهی عملکردیست، اتصال می‌یابد.

اوره، در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می‌کند و در عین حال، ماده اصلی حاوی نیتروژن، در ادرار پستانداران به شمار می‌آید. این ترکیب: سخت، بی رنگ، بی بو (گر چه آمونیاکی که در حضور آب از آن حاصل می‌شود و شامل بخار آب موجود در هوا نیز می‌باشد، دارای بوی تندی است) است، نه اسیدی است و نه قلیایی، بسیار محلول در آب و نسبتا غیر سمی می‌باشد، از اوره به صورت گسترده‌ای در کودهای شیمیایی به عنوان یک منبع غنی و مناسب نیتروژن استفاده می‌شود. اوره همچنین یکی از مواد اولیهٔ مهم در صنایع شیمیایی است. سنتز و به وجود آوردن این ترکیب آلی از یک پیش ساز غیرآلی یا معدنی، توسط فریدریش وهلر Friedrich Wöhler در سال ۱۸۲۸، نقطهٔ عطف بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت دانش شیمی محسوب می‌شود.

کلمات اوره و کاربامید، همچنین برای نامیدن یک طبقه خاص از مواد و ترکیبات شیمیایی که در همان گروه عملکردی RR'-CO-RR مشترک هستند نیز به کار می‌رود. بدین معنا که یک گروه کربونیل به دو آمین آلی باقیمانده متصل شده‌است. بعنوان مثال در این مورد می‌توان به: کاربامید پراکساید، آلانتوئین allantoin و هیدانتوئین hydantoin اشاره نمود. اوره‌ها وابستگی نزدیکی با بیورت‌ها biurets دارند و ساختمان شیمیایی آنها، مربوط و مرتبط با ساختارآمیدها amides، کاربامات‌ها carbamates، دی ایمیدها diimides، کاربودیمیدها carbodiimides و تیوکاربامیدها thiocarbamides می‌باشد.تاریخچه

اوره برای نخستین بار، به سال ۱۷۷۳ میلادی توسط شیمیدان فرانسوی به نام هیلاری رول Hilaire Rouelle درون ادرار کشف گردید. در سال ۱۸۲۸ میلادی، شیمیدان آلمانی فریدریش وهلر، طی تلاشی ناموفق برای تهیه کردن سیانات آمونیم، و هنگامیکه به ایزوسیانات نقره، کلرید آمونیوم اضافه کرد، اوره بدست آورد:

   AgNCO + NH4Cl → (NH2)۲CO + AgCl

این اولین باری بود که یک ترکیب آلی به صورت مصنوعی از مواد پیش ساز غیرآلی (معدنی) سنتز می‌گردید، بدون این که ارگانیسم‌ها یا موجودات زنده، هیچگونه دخالتی در این روند داشته باشند. نتایج حاصل از این تجربه یا آزمایش، به طور ضمنی اعتقاد به اصالت حیات و نظریهٔ ازلی بودن موجودات زنده را، بی اعتبار ساخت : بر مبنای این نظریه، مواد شیمیایی که بدن موجودات زنده را تشکیل می‌دهند، اساسا متفاوت از همین مواد در اشیاء و پدیده‌های بی جان هستند. درک همین موضوع، نقش بسیار مهمی در توسعهٔ شیمی آلی ایفا نمود. در واقع همین کشف مهم وهلر، موجب شد که او نامهٔ پیروزمندانه‌ای به برزیلیوس Berzelius بنویسد و طی آن اشاره کند که:

«من باید به شما بگویم که: من قادر هستم بدون استفاده از کلیه‌ها، چه در انسان و چه در سگ، اوره تولید بکنم!، سیانات آمونیوم، در واقع همان اوره‌است...»

بسیاری معتقدند که وهلر را باید به خاطر همین اکتشاف، پدر شیمی آلی در نظر گرفت

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 28 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد
 عارفی را دیدند مشعلی و جام آبی در دست .

پرسیدند

کجا میروی؟

گفت: می روم با آتش، بهشت را بسوزانم و با آب جهنم را خاموش کنم تا

مردم خدا را فقط به خاطر عشق به او بپرستند،

نه به خاطر رفاه در بهشت و ترس از جهنم !!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 26 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد
با ثبت بین المللی فناوری ژل پلیمر مقاوم به آبهای شور كه در كاهش تولید آب مخازن نفتی موثر است، موفقیتی دیگر در كارنامه پژوهشگاه صنعت نفت رقم خورد.
به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی شركت ملی نفت ایران، فناوری ژل پلیمر مقاوم به آبهای شور توسط دكتر جمال اعلایی؛ محقق پژوهشكده علوم و فناوری پلیمر اختراع شد و این اختراع در سطح بین المللی به ثبت رسید.
تولید سیال ناخواسته آب در فرآیند تولید و نفت و گاز با استفاده از ژل پلیمیری مقاوم در برابر آبهای شور، با كمترین هزینه به حداقل می رسد.
بر اساس این گزارش، پیش از این كنترل آب اضافی در چاههای نفتی/گازی مشكلاتی را برای مهندسان تولید نفت و گاز ایجاد می كرد كه با این اختراع كنترل آب اضافی در چاههای نفتی/گازی به بهترین نحو میسر می شود.
این گزارش حاكیست، هزینه ژل های پلیمری این اختراع برای تزریق درچاه های نفتی بسیار كمتر ازژل های معمولی بوده و این موضوع اهمیت زیادی برای شركت های نفتی فعال در این زمینه دارد.
این اختراع با حمایت مالی پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران و با همكاری دانشگاه تربیت مدرس در پژوهشكده علوم و فناوری پلیمر پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است.

http://www.iranpolymer.com/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 25 آبان 1391
آتوسا سامانیان

پژوهشگران ژاپنی و دانمارکی می‌گویند که یک ژل نانوکامپوزیت قابل تزریق می‌تواند جایگزین عدسی‌های چشمی شده و به جراحی‌های پیچیده آب مروارید خاتمه دهد. آب مروارید به خاطر نقایص نوری عدسی‌های طبیعی ایجاد می‌شود و با افزایش سن توسعه پیدا کرده و می‌تواند منجر به تاری روزافزون دید و کوری شود. در حال حاضر، عدسی‌های پلاستیکی می‌توانند از طریق جراحی جایگزین عدسی‌های طبیعی شوند، ولی آنها جایگزین خوبی نیستند. برای مثال، آنها تمایل به تک‌کانونی شدن دارند و با اینکار توانایی چشم را برای کانونی شدن خارج از یک بازه تنظیم شده محدود می‌کنند. اندازه آنها نیز متناسب نیست و باعث مشکلاتی مانند غیرهمخطی می‌شود.

ماساهیکو آناکا و همکارانش از دانشگاه کیوشو، فوکوکا، و دانشگاه پزشکی نارا، با همکاری دانشگاه کوپنهاگ ماده‌ای نانوکامپوزیتی ساخته‌اند که به کیف کپسولی بجای مانده از تخلیه عدسی‌های چشمی تزریق می‌شود.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 23 آبان 1391
آتوسا سامانیان
قویترین اسید دنیا که لااقل یک میلیون مرتبه قویتر از اسید سولفوریک غلیظ شده می باشد دریکی از ازمایشگاهای کالیفرنیا ساخته شد.شاید این اسید کمترین میزان خورندگی را هم داشته باشد.این ترکیب کربوران اسید نامیده شده است تولید کنندگان آن می گویند این نخستین ابر اسیدی است که می توان انرا در ظرف شیشه ای (لوله ازمایشگاهی ) نگهداری کرد .

 

ابر اسید قبلی اسید فلوئور وسولفوریک به قدری قوی است که مستقیما(فورا) می تواند شیشه را خود حل کندولی به نظر می رسد خاصیت اسید جدید به پایداری شیمیایی قابل توجهش برگردد.

این اسید مانند همه اسیدها با ترکیبات دیگر واکنش نشان می دهدویک اتم هیدروژن با بار مثبت به انها می دهد اما بنیان باقی مانده انقدر پایدار است که  از واکنش بیشتر خودداری می کند .

این اسید جدید با فرمول(H(CHB11GL11  تمایل بسیار زیادی برای دادن یون هیدروژن داردکه میزان قدرت اسیدی انهارا تعریف میکند(معین میکند)و صد تریلیون بار از اب استخر اسیدی تر است اما بنیان باقی مانده اسید که نتیجه از دست دادن یون هیدروژن است شامل یازده اتم بورویک اتم کربن است که در یک ساختار 20 وجهی قرار گرفته اند .  هدف اصلی محققان این است که با استفاده از اسید های کربوران اتم های گار نجیب زنون را بسادگی اسیدی کنند کاری که تا کنون انجام نشده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 22 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد
              

استادی در شروع کلاس درس، لیوانی پر از آب به دست گرفت و آن را بالا گرفت که همه ببینند. بعد، از شاگردان پرسید: به نظر شما وزن این لیوان چقدر است؟  شاگردان جواب دادند: " 50 گرم ، 100 گرم ، 150 گرم "
استاد گفت: من هم بدون وزن کردن، نمی دانم دقیقا وزنش چقدر است. اما سوال من این است: اگر من این لیوان آب را چند دقیقه همین طور نگه دارم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
شاگردان گفتند: هیچ اتفاقی نمی افتد.
استاد پرسید:
خوب، اگر یک ساعت همین طور نگه دارم، چه اتفاقی می افتد؟
یکی از شاگردان گفت: دست تان کم کم درد میگیرد.
حق با توست. حالا اگر یک روز تمام آن را نگه دارم چه؟
شاگرد دیگری گفت: دست تان بی حس می شود.
عضلات به شدت تحت فشار قرار میگیرند و فلج می شوند. و مطمئنا کارتان به بیمارستان خواهد کشید و همه شاگردان خندیدند.
استاد گفت: خیلی خوب است. ولی آیا در این مدت وزن لیوان تغییر کرده است ؟ 
شاگردان جواب دادند: نه 
پس چه چیز باعث درد و فشار روی عضلات می شود؟
در عوض من چه باید بکنم؟
شاگردان گیج شدند. یکی از آنها گفت: لیوان را زمین بگذارید.
استاد گفت: دقیقا مشکلات زندگی هم مثل همین است.
اگر آنها را چند دقیقه در ذهن تان نگه دارید اشکالی ندارد. 
اما اگر مدت طولانی تری به آنها فکر کنید، به درد خواهند آمد.
اگر بیشتر از آن نگه شان دارید، فلج تان می کنند و دیگر قادر به انجام کاری نخواهید بود.

فکر کردن به مشکلات زندگی مهم است، اما مهم تر آن است که در پایان هر روز و پیش از خواب، آنها را زمین بگذارید.
به این ترتیب تحت فشار قرار نمی گیرید و هر روز صبح سرحال و قوی بیدار می شوید و قادر خواهید بود از عهده هر مسئله و چالشی که برایتان پیش می آید، برآیید!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 21 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد


ساعت ۳ شب بود که صدای تلفن، پسر را از خواب بیدار کرد.
پشت خط مادرش بود، پسر با عصبانیت گفت: چرا این وقت شب مرا از خواب بیدار کردی؟
مادر گفت: ۲۵ سال قبل در همین موقع، شب تو مرا از خواب بیدار کردی فقط خواستم بگویم تولدت مبارک.
پسر از اینکه دل مادرش را شکسته بود تا صبح خوابش نبرد.
صبح سراغ مادرش رفت. وقتی داخل خانه شد مادرش را پشت میز تلفن با شمع نیمه سوخته یافت…
                            ولی مادر دیگر در این دنیا نبود...
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 20 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

خدا تنها معشوقی است که عاشقانش به هم حسادت نمی کنند . . .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 19 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهندسان صنایع خودروسازی نیسان تلاش می کنند تا روکشی برای صندلی اتومبیلهای خود تهیه کنند که ویژگیها و معیارهای پوست انسان را داشته باشد تا مسافران روی این صندلیها احساس راحتی کامل داشته باشند.
مهندسان نیسان با استفاده از مواد طبیعی و پلاستیکی روکشی برای صندلیها می سازند که مشاهده آن در لحظه اول موجب می شود که برتری آن را نسبت به مواد پلاستیکی نرم تشخیص دهید.
مهندسان نیسان در تولید پلاستیکهایی که نشستن روی آنها برای مسافران یک خودرو بسیار راحت است، چهار معیار اصلی را در نظر گرفته اند آنها به سفتی و نرم، خنکی و گرمی، سختی و نرمی، خشکی و رطوبت را مدنظرقرار داشته باشند.
براساس تحقیقات انجام شده توسط نیسان، به نظر می رسد که مواد ایده آل در این زمینه مواد نرم، گرم، نرم و مرطوب هستند.
این اقدام با هدف به حداکثر رساندن سطح راحتی با انطباق ویژگیهای فیزیکی پوست انسان از نظر انعطاف، دما، نرمی و رطوبت صورت می گیرد.
وقتی آنها به مسئله نرمی پوست اشاره می کنند به این معنا نیست پوست صرفا لطافت دارد بلکه محققان به دنبال مقاومت این روکشهای صندلی ها در مقابل فشار و عواملی هستند که موجب پارگی روکش صندلی می شود.

http://www.iranpolymer.com/

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 18 آبان 1391
آتوسا سامانیان

ای آنکه طلبکار خدایی ، به خود آ …
          از خود بطلب ، کز تو ، جدا نیست خدا …
                    اول به خود آ ، چون به خود آیی ، به خدا …
                                                            اقرار نمایی ، به خدایی خدا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 17 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

 فلفل قرمز بهتر است یا فلفل سیاه؟

رنگ پودر فلفل سیاه و قرمز بیشتر به فرآیندی که در کارخانه‌ها روی تولید این محصولات انجام می‌شود، برمی‌گردد.

فلفل تند مغذی‌تر است یا شیرین؟

براساس اعلام سازمان خواروبار جهانی (FAO)،‌ هندوستان با تولید حدود 60 میلیون تن فلفل در سال، بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فلفل در دنیا محسوب می‌شود...

در هند بیش از 52 نوع فلفل و ادویه‌های تند دیگر تولید می‌شود و این کشور حدود 20 درصد از ادویه کل دنیا را تامین می‌کند. اندونزی و برزیل هم با تولید 48 و 20 میلیون تن فلفل در سال، رتبه‌های دوم و سوم تولید جهانی این گیاه تند را به خود اختصاص داده‌اند. به تازگی ما ایرانی‌ها هم خواسته یا ناخواسته، ذائقه‌مان را به مصرف غذاهای تند و پر از فلفل عادت داده?ایم. به همین دلیل گفت‌وگویی را با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام داده‌ایم که خواندن آن می‌تواند برای افراد فلفل‌دوست جالب توجه باشد.


سلامت: به عنوان اولین سوال تفاوت فلفل قرمز و سیاه در چیست؟

رنگ پودر فلفل سیاه و قرمز بیشتر به فرآیندی که در کارخانه‌ها روی تولید این محصولات انجام می‌شود، برمی‌گردد. در واقع طی فرآیند خشک‌کردن و تهیه صنعتی پودر فلفل، امکان تغییر رنگ آن هم وجود دارد. از طرف دیگر، رنگ فلفل سیاه و قرمز به نوع گیاه‌های پایه آنها هم بستگی دارد. فلفل سیاه، دانه‌ای سیاه رنگ و کوچک، فلفل قرمز هم گیاهی بوته‌ای با پوسته‌ای قرمز است. در ضمن، رنگدانه‌ها و فلاونوییدهای طبیعی موجود در گونه‌های مختلف فلفل باعث تغییر رنگ انواع آن می‌شود.

سلامت: آیا خاصیت این دو نوع فلفل هم با یکدیگر تفاوتی دارد؟

معمولا خاصیت انواع فلفل‌ها از فلفل سیاه و قرمز گرفته تا فلفل دلمه‌ای‌هایی با رنگ‌های متفاوت (قرمز، سبز، زرد، نارنجی و حتی سیاه) و فلفل سبزهای تند و شیرین، تفاوت چندانی با هم نمی‌کند. یعنی رنگ‌های مختلف فلفل به کاروتنوییدهای موجود در این گیاهان برمی‌گردد. به طور کلی اگرچه خاصیت فلفل‌های مختلف از نظر وجود کاروتنوییدهای موجود در آنها کمی با هم متفاوت است اما فرق کلی، قابل?توجه و اساسی در خاصیت فلفل‌های رنگی، تند یا شیرین وجود ندارد. در یک کلام اینکه ارزش تغذیه‌ای فلفل‌های مختلف با یکدیگر تفاوت بارزی ندارد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 16 آبان 1391
زهرا زارعی

یادمان باشدهر پس مانده ای که‌ زمین می اندازیم ، قامت یک نفر را خم میکند...


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 15 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

دانشمندان دانشگاه ناتینگهام با استفاده از فناوری‌های نوین گروهی از پلیمرها را کشف کردند که در مقابل اتصال باکتریایی مقاوم هستند.

به گزارش ایسنا، باکتری‌های پاتوژنی موجود در بیوفیلم‌ها بر بسیاری از ابزار مورد استفاده معمول از جمله کاتترهای ادراری و وریدی تاثیر می‌گذارند.

عفونت‌های ایجاد شده توسط بیوفیلم‌های میکروبی متصل به سطح کاشت‌ها به چالش جدی در بیمارانی تبدیل شده که ابزاری از قبیل کاتترها، دریچه‌های قلب و مفاصل مصنوعی وارد بدن آن‌ها شده است.

کشف این مواد می‌توانند به کاهش قابل توجه عفونت‌های بیمارستانی و ناکامی‌های ابزار جراحی بینجامد.

محققان نشان داده‌اند هنگامی که مواد جدید به سطح ابزار پزشکی اعمال می‌شوند باکتری‌ها را در همان مراحل اولیه تلاش برای اتصال به سطوح پس زده و مانع از تشکیل بیوفیلم توسط آن‌‌ها می‌شوند.

این کشف با همکاری محققان موسسه فناوری ماساچوست صورت گرفت که فرایندی را طراحی کردند که توسط آن هزاران پلیمر منحصر به فرد می‌توانند به منظور مطالعات بیشتر به طور همزمان غربالگری شوند.

در سطح آزمایشگاهی دانشمندان موفق به کاهش تعداد باکتری‌ها تا میزان ۹۶٫۷ درصد شدند و این مواد در مقابل اتصال باکتریایی در یک مدل کاشت در موش مقاومت نشان دادند.

گام بعدی در این تحقیق تولید این پوشش‌های پلیمری برای توانمند کردن عملکرد این مواد در سطح بالینی است.

جزئیات این کشف علمی در مجله Nature Biotechnology انتشار یافت

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 15 آبان 1391
آتوسا سامانیان

ای كه از عشق علی دم میزنی          بر یتیمان علی سر میزنی...نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 14 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

گفتم: خسته‌ام


گفتی: لاتقنطوا من رحمة الله
   از رحمت خدا نا امید نشید


گفتم: هیشکی نمی‌دونه تو دلم چی می‌گذره


گفتی: ان الله یحول بین المرء و قلبه
    خدا حائل هست بین انسان و قلبش!

گفتم: غیر از تو کسی رو ندارم


گفتی: نحن اقرب الیه من حبل الورید
     .:: ما از رگ گردن به انسان نزدیک‌تریم

گفتم: ولی انگار اصلا منو فراموش کردی!


گفتی: فاذکرونی اذکرکم
     .:: منو یاد کنید تا یاد شما باشم

گفتم: تا کی باید صبر کرد؟


گفتی: و ما یدریک لعل الساعة تکون قریبا
     .:: تو چه می‌دونی! شاید موعدش نزدیک باشه

گفتم: تو بزرگی و نزدیکت برای منِ کوچیک خیلی دوره! تا اون موقع چیکار کنم؟


گفتی: واتبع ما یوحی الیک واصبر حتی یحکم الله
     .:: کارایی که بهت گفتم انجام بده و صبر کن تا خدا خودش حکم کنه .


گفتم: خیلی خونسردی! تو خدایی و صبور! من بنده‌ات هستم و ظرف صبرم کوچیک... یه اشاره‌ کنی تمومه!


گفتی: عسی ان تحبوا شیئا و هو شر لکم
     .:: شاید چیزی که تو دوست داری، به صلاحت نباشه


گفتم: انا عبدک الضعیف الذلیل...  اصلا چطور دلت میاد؟


گفتی: ان الله بالناس لرئوف رحیم


.:: خدا نسبت به همه‌ی مردم - نسبت به همه - مهربونه


گفتم: دلم گرفته


گفتی: بفضل الله و برحمته فبذلک فلیفرحوا
     .:: (مردم به چی دلخوش کردن؟!) باید به فضل و رحمت خدا شاد باشن


گفتم: اصلا بی‌خیال! توکلت علی الله


گفتی: ان الله یحب المتوکلین
     .:: خدا اونایی رو که توکل می‌کنن دوست داره


گفتم: خیلی چاکریم!


ولی این بار، انگار گفتی: حواست رو خوب جمع کن! یادت باشه که:


و من الناس من یعبد الله علی حرف فان اصابه خیر اطمأن به و ان اصابته فتنة انقلب علی وجهه خسر الدنیا و الآخره
.:: بعضی از مردم خدا رو فقط به زبون عبادت می‌کنن. اگه خیری بهشون برسه، امن و آرامش پیدا می‌کنن و اگه بلایی سرشون بیاد تا امتحان شن، رو گردون میشن. خودشون تو دنیا و آخرت ضرر می‌کنن


گفتم: چقدر احساس تنهایی می‌کنم


گفتی: فانی قریب
     .:: من که نزدیکم


گفتم: تو همیشه نزدیکی؛ من دورم... کاش می‌شد بهت نزدیک شم


گفتی: و اذکر ربک فی نفسک تضرعا و خیفة و دون الجهر من القول بالغدو و الأصال
     .:: هر صبح و عصر، پروردگارت رو پیش خودت، با خوف و تضرع، و با صدای آهسته یاد کن


گفتم: این هم توفیق می‌خواهد!


گفتی: ألا تحبون ان یغفرالله لکم
     ..:: دوست ندارید خدا ببخشدتون؟!


گفتم: معلومه که دوست دارم منو ببخشی


گفتی: و استغفروا ربکم ثم توبوا الیه
     .:: پس از خدا بخواید ببخشدتون و بعد توبه کنید


گفتم: با این همه گناه... آخه چیکار می‌تونم بکنم؟


گفتی: الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبة عن عباده
     .:: مگه نمی‌دونید خداست که توبه رو از بنده‌هاش قبول می‌کنه؟!


گفتم: دیگه روی توبه ندارم


گفتی: الله العزیز العلیم غافر الذنب و قابل التوب
     .:: (ولی) خدا عزیزه و دانا، او آمرزنده‌ی گناه هست و پذیرنده‌ی توبه


گفتم: با این همه گناه، برای کدوم گناهم توبه کنم؟


گفتی: ان الله یغفر الذنوب جمیعا


.:: خدا همه‌ی گناه‌ها رو می‌بخشه


گفتم: یعنی بازم بیام؟ بازم منو می‌بخشی؟


گفتی: و من یغفر الذنوب الا الله


.:: به جز خدا کیه که گناهان رو ببخشه؟


گفتم: نمی‌دونم چرا همیشه در مقابل این کلامت کم میارم! آتیشم می‌زنه؛ ذوبم می‌کنه؛ عاشق می‌شم!  ...  توبه می‌کنم


گفتی: ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین
     .:: خدا هم توبه‌کننده‌ها و هم اونایی که پاک هستند رو دوست داره


ناخواسته گفتم: الهی و ربی من لی غیرک


گفتی: الیس الله بکاف عبده
     .:: خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟


گفتم: در برابر این همه مهربونیت چیکار می‌تونم بکنم؟  


گفتی:


یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکرا کثیرا و سبحوه بکرة و اصیلا هو الذی یصلی علیکم و ملائکته لیخرجکم من الظلمت الی النور و کان بالمؤمنین رحیما.:: ای مؤمنین! خدا رو زیاد یاد کنید و صبح و شب تسبیحش کنید. او کسی هست که خودش و فرشته‌هاش بر شما درود و رحمت می‌فرستن تا شما رو از تاریکی‌ها به سوی روشنایی بیرون بیارن. خدا نسبت به مؤمنین مهربونه

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 13 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

کارشناسان متخصص و جوان منطقه شش ات انتقال گاز، برای اولین بار در شرکت انتقال گاز کشور به صورت ابتکاری روش اجرای جوش پلیمری را بر روی ترک بدنه یکی از توربین های تاسیسات تقویت فشار گاز، انجام دادند.

سرپرست منطقه شش عملیات انتقال گاز کشور چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: شرکت خارجی سازنده توربین ترک خورده در این منطقه برای رفع نقص به وجود آمده در خواست زمان زیاد و هزینه ای افزون بر ۱۶۰ هزار دلار جهت انجام تعمیرات کرد.

رسول داوود نژاد افزود: شرکت دارای امکانات و تجهیزات لازم برای تعمیر نیز تقاضای ۴۰۰ میلیون ریال کرد، که واحد بازرسی فنی منطقه با نشست های کارشناسی با وجود مشکل در تامین قطعات و شرایط همکاری شرکت های خارجی و داخلی مسئولیت تعمیرات را بر عهده گرفت.

وی یاد آور شد: تمام عملیات انجام شده منطبق با استانداردهای مصوب شرکت ملی گاز ایران صورت گرفت و در نهایت با همت کارشناسان توانمند منطقه پروژه مذکور انجام و آزمایش های لازم برای تایید آن نیز به پایان رسید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 12 آبان 1391
آتوسا سامانیان
برای تبدیل منابع كم ارزش می توان الیاف چوب را با رزین های ترمو پلاستیک تركیب كرده كه حاصل كامپوزیت چوب پلاستیک (WPC) نام دارد. محققان مشغول بهینه كردن كارآیی مواد كامپوزیت ، وارسی اثرات فرآیند ها و بهبود كارآیی مهندسی و مقاومت آن هستند. رزینهای ترمو پلاستیک از جمله پروپیلن ، پلی اتیلن ، پلی استایرن و... هنگام گرم شدن نرم و هنگام خنک شدن سخت می شوند. این خاصیت به مواد دیگری هم چون چوب اجازه می دهد كه با آن ها مخلوط شوند و محصولات كامپوزیتی را حاصل كنند. چوب پلاستیک های (WPCs) حاصل به راحتی قابل شكل دهی و بازیافت هستند. چوب پلاستیک ها معمولآ 30 تا 60 درصد پر كننده ی چوب یا تقویت كننده دارند. پودر چوب از تراش چوب در فرآیندهای صنعتی نظیر تراش تهیه می شود. با این كه فرآوری الیاف چوب نسبت به پودر چوب سخت تر است اما الیاف چوب می تواند به كامپوزیت های با خواص بالاتری منتهی شوند و بیشتر به عنوان تقویت كننده عمل می كنند تا پر كننده.

الیاف چوب از هر دو منبع بازیافتی و استفاده نشده در دسترس هستند. منابع بازیافتی شامل تخته ها ، الوار خراب و روزنامه های قدیمی هستند. چوب حاصل از درختان با قطر كم بهتر می توانند در این دسته مورد استفاده قرار گیرد. افزودنی هایی نیز معمولآ در ساخت (WPC) ها مورد استفاده قرار می گیرند. افزودنی ها موادی هستند كه به مقادیر كم و برای بالا بردن خواص مختلف به كار می روند. برای مثال مواد نرم كننده خواص ظاهری سطحی را بهبود می بخشند ، ماده فیت كننده و چسبان ، چسبندگی بین چوب و پلاستیک را افزایش می دهند. دیگر افزودنی ها شامل رنگ دانه ، تثبیت كننده ها ، عوامل حباب زا و رزین های ترموپلاستیک می باشند.

روند تهیه و ساخت چوب پلاستیک ها (WPC):

گردش مواد در ابتدا با مواد خام اولیه آغاز شده و به مخلوطی از مواد كه توسط دستگاه ها و تجهیزاتی مثل اكسترودر تهیه می شوند ، منتهی می گردد. فرآوری مواد در طی ساخت چوب پلاستیک ها شامل ورود مواد خام ، تبدیل آن ها به مواد خام كوچک تر و مناسب برای فرآیند ، خشک كردن ، ذخیره سازی و... می باشد.

خشک كردن چوب ها:

رطوبت موجود در چوب ها ، تاثیر چشم گیری در اجرای فرآیند و كیفیت محصول نهایی دارد و به هرحال برای خروج آب گاهی اوقات احتیاج به تجهیزات اضافی خواهد بود. برخی از روش های خشک كردن عبارتند از:

- پیش گرم كننده ها (Preheaters)
- مخلوط كننده ها با شدت و توان بالا
- خشک كردن با هوای گرم (Net Air Dryers)
- كوره چرخان (Rotary Furnace)

فرآیندهایی كه پس از خشک كردن و آماده سازی چوب برای تبدیل آن به چوب پلاستیک صورت می گیرند عبارتند از:

تركیب مواد اولیه ، اكستروژن ، قالب گیری تزریقی و كش رانی.

نكته مهم آن جا است كه فرآیندی خاص كه برای تولید محصولی مشخص مورد نیاز باشد ، مد نظر نیست. بسیاری از شركت ها در دنیا به دلایل مختلف اقدام به خرید چوب پلاستیک ها به صورت دانه می كنند. در مقابل شركت های دیگری نیز همواره در پی بهبود و كم هزینه تر كردن ساخت (WPC) از مواد خام اولیه هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 12 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد
هرکجا هستید باید بدانید که‌ یکی‌ از فرآورده‌های‌ صنعت‌ پلیمر در اطراف‌ شما است‌. چرا که‌ این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و هرآنچه‌ که‌ از لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌ است‌، نقش‌ کلیدی‌ دارد.
پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را ساخت‌. مهندسی‌ پلیمر دارای‌ دو گرایش‌ اصلی‌ صنایع‌ پلیمر و تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ است‌

تاریخجه مواد پلیمری

تصور جهان پیشرفته کنونی بدون وجود مواد پلیمری مشکل می‌باشد. امروزه این مواد جزیی از زندگی ما شده‌اند و در ساخت اشیای مختلف، از وسایل زندگی و مورد مصرف عمومی تا ابزار دقیق و پیچیده پزشکی و علمی بکار می‌روند. کلمه پلیمراز کلمه یونانی (Poly) به معنی چند و (Meros) به معنای واحد با قسمت بوجود آمده است. در این میان ساختمان پلیمرها با مولکولهای بسیار دراز زنجیر گونه با ساختمان فلزات کامل متفاوت است. این مولکولهای بلند از اتصال و بهم پیوستن هزاران واحد کوچک مولکولی مرسوم به منومر تشکیل شده‌اند. مواد طبیعی مانند ابریشم، لاک، قیر طبیعی، کشانها و سلولز ناخن دارای چنین ساختمان مولکولی هستند.

البته تا اوایل قرن نوزدهم میلادی توجه زیادی به مواد پلیمری نشده بود بومیان آمریکای مرکزی از برخی درختان شیرابه‌هایی استخراج می‌کردند که شیرابه بعدها نام لاتکس به خود گرفت. در سال ۱۸۲۹، دانشمندان متوجه شدند که در اثر مخلوط کردن لاتکس طبیعی با سولفور و حرارت دادن آن ماده‌ای قابل ذوب ایجاد می‌شود که می‌توان از آن محصولات مختلفی نظیر چرخ ارابه یا توپ تهیه کرد. در سال ۱۹۰۹ میلادی فنل فرمالدئید موسوم به باکلیت ساخته شد که در تهیه قطعات الکتریکی، کلیدها، پریزها و وسایل مصرف زیادی دارد.

در اثنای جنگ جهانی دوم موادی مثل نایلون پلی اتیلن، اکریلیک موسوم به پرسپکس به دنیا عرضه شد. نئوپرن را شرکت دوپان در سال ۱۹۳۲ ابداع و به شکل تجارتی ابتدا با نام دوپرن و بعدها نئوپرن عرضه کرد.

شاخه‌های پلیمر

اولین قدم در زمینه صنعت پلاستیک توسط فردی به نام واسپاهیات انجام گرفت وی در تلاش بود ماده‌ای را به جای عاج فیل تهیه کند. وی توانست فرآیند تولید نیترات سلولز را زا سلولز ارائه کند. در دهه ۱۹۷۰ پلیمرهای‌هادی به بازار عرضه شدند که کاربرد بسیاری در صنعت رایانه دارند زیرا مدارها و ICهای رایانه‌ها از این مواد تهیه می‌شوند. و در سالهای اخیر مواد هوشمند پلیمری جایگاه تازه‌ای برای خود سنسورها پیدا کردند. پلیمرها را می‌توان از ۷ دیدگاه مختلف طبقه بندی نمود. صنایع، منبع، عبور نور، واکنش حرارتی، واکنش‌های پلیمریزاسیون، ساختمان مولکولی و ساختمان کریستالی.

از نظر صنایع مادر پلیمرها به چهار گروه صنایع لاستیک، پلاستیک، الیاف، پوششی و چسب تقسیم بندی می‌شوند. اینها صنایع مادر در پلیمرها می‌باشند اما صنایع وابسته به پلیمر هم فراوان هستند مانند صنعت پزشکی در اعضای مصنوعی، دندان مصنوعی، پرکننده‌ها، اورتوپدی از پلیمرها به وفور استفاده می‌شود.

کاربرد پلیمرها در کفش

چرم مصنوعی مورد استفاده در روکش کفش به‌طور عمده حاوی یک لایه روکش و یک یا چند لایه اسفنج می‌باشد که بر روی پارچه پوشش داده شده است. محصول به‌دست آمده از این روش همان احساس و زیردست چرم طبیعی را در انسان تداعی می‌کند. لایه‌های مختلف چرم مصنوعی بیشتر از پلاستیک‌های PU و PVC تولید می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود را دارند. چنانچه لایه اسفنجی PVC باشد در فرمول از مواد اسفنجی‌کننده ”آزودی کربن آمید“ استفاده می‌شود، این ماده در اثر حرارت تجزیه شده و در اثنای فرآیند گاز آزاد می‌کند و باعث ایجاد ساختار سلولی در چرم می‌گردد.

چرم‌های مصنوعی موجود در بازار به یکی از سه صورت PVC، PU، PVC/PU می‌باشند که به‌طور عمده با استفاده از یکی از روش‌های فرآیندی زیر تولید می‌شوند:

فرآیند پوشش‌دهی مستقیم مواد بر روی پارچه Coating Direct

فرآیند پوشش‌دهی غیرمستقیم مواد بر روی پارچه با استفاده از کاغذ رها شونده Spread Coating

فرآیند خیس Wet Pu

فرایند خیس PU کامل‌ترین روش تولید چرم مصنوعی مورد مصرف در رویه کفش با خواص تکنیکی بالا می‌باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 11 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

 

11 فایدۀ چای سبز
بسیاری از ویتامین ها در چای سبز وجود دارند، مثل: C، P، B1، B2، PP و کاروتن . ویتامین C در چای سبز پس از دم کردن نیز باقی ست.

1. چای سبز موجب بهبود عملکرد تمام اعضای بدن می شود و به جلوگیری از ابتلا به روماتیسم و هپاتیت کمک می کند، همچنین موجب تنظیم ضربان قلب می شود.

2. دانشمندان معتقدند که کاتچین موجود در چای سبز پوست را جوان تر می کند.

3. چای سبز به کاهش وزن کمک می کند و چربی های ذخیرۀ بدن را کاهش می دهد و از بروز بیماری های متابولیک و رسوب چربی های مضر بر دیوارۀ رگ های خونی جلوگیری می کند و میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.

4. چای سبز باکتری های مضر روده را از بین میبرد.

5. چای سبز برای کسانی که آسم بسیار مفید است ، همچنین انقباض و انبساط ریه را بهبود می بخشد.

6. چای سبز مواد مضر برای بدن را که در نتیجۀ اثرات آنها سنگ کلیه و مثانه ایجاد می شود، از بین می برد.

7. چای سبز محافظی مناسب در برابر اشعه های مضر صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر است.

8. چای سبز باعث باز شدن رگها و عروق مغز می شود، و تغذیه و اکسیژن رسانی را بهبود می بخشد. این روند به پایین آوردن فشار خون کمک می کند و خطر ابتلا به حملۀ قلبی و تصلب شرائین را کاهش می دهد.

9. بسیاری از ویتامین ها در چای سبز وجود دارند، مثل: C، P، B1، B2، PP و کاروتن . ویتامین C در چای سبز پس از دم کردن نیز باقی ست.

10. تنین که از کافئین سبک تر است، نیز در چای سبز وجود دارد .این ماده ،محرک کارکرد سیستم عصبی مرکزی است و عملکرد قلب را تنظیم می کند. تنین در سلولها انباشته نمی شود و امکان ندارد که کسی در اثر استفادۀ زیاد و مکرر آن مسموم شود.

11. چای سبز بر سه دستگاه مهم در بدن( عصبی، تنفسی و قلبی- عروقی) اثر مثبت دارد. به همین دلیل کسانی که از چای سبز استفاده میکنند، بسیار سالم ترند و انرژی بالایی در انجام کار های روزمره دارند.

همانطور که می بینید، چای سبز مزایای زیادی دارد، اما به هر حال، همه چیز را باید به اندازه مصرف کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 11 آبان 1391
زهرا زارعی
هوشمندی در مواد، خاصیتی است كه مختص به گروه خاصی نبوده و در اغلب گروه­های مواد دیده می­شود. پلیمرها نیز از این قضیه مستنثنا نیستند و در برابر محرك­های مختلف مثل دما، میدان­های الكتریكی و میدانهای مغناطیسی، عكس‌العمل­های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. این پلیمرها به گروه‌های مختلفی تقسیم ‌می‌شوند و دارای خواص و كاربردهای متفاوتی می‌باشند. در ذیل به معرفی، تقسیم‌بندی، كاربردها و بازار این مواد به طور مختصر اشاره شده است:

1) پلیمرهای فعال الكتریكی (EAP)


مكانیزم هوشمندی در این مواد، عكس‌العمل‌ در برابر تحریكات الكتریكی خارجی است. این عكس‌العمل، تغییر در ابعاد و هندسه ماده را شامل می شود.

این پلیمرها كه در سال 1990 شناخته شده­اند، كاربردهای زیادی در پزشكی، صنعت و مهندسی عمران دارند. این پلیمرها به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند:

الف)پلیمرهای فعال الكتریكی الكترونیكی كه به منظور حفظ تغییر مكان ایجاد شده در اثر اعمال ولتاژ DC مورد استفاده قرار می‌گیرند و كاربردهای زیادی در رباتها دارند. این دسته خود از جنبه كاربردی به دو گروه تقسیم می‌شود كه عبارتند از: گروهی كه در حسگری خود از رسانایی و هدایت الكتریكی بهره می‌برند و گروهی كه از فعالیت الكتریكی خود در اثر تحریك خارجی به عنوان محرك استفاده می‌كنند.

كاربردهای این پلیمرها در صنایع مختلفی است كه می‌توان از جمله آنها مواد الكترواستاتیك در لباسهای ضد الكتریسیته، چسب‌های رسانا، حفاظ‌های الكتریكی و مغناطیسی، تخته‌های مدار چاپی الكترونیكی، رشته‌های اعصاب مصنوعی، سازه‌های هواپیما و پیزوسرامیك­ها را نام برد.

ب)پلیمرهایفعالالكتریكییونی هستند كه در غشاهای مبادله­گر یونی، محرك‌های الكترومكانیكی، سنسورهای حرارتی- شیمیایی، الكترولیت­های جامد، باطری‌های قابل شارژ و سیستم‌های رهایش دارو در پزشكی كاربرد دارند.

پلیمرهای فعال الكتریكی به عنوان دی­الكتریك نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان نمونه پلیمرهای كه دارای سفتی (Stiffness) و ثابت دی­الكتریك بالا می‌باشند، در محرك­های(Actuator) با كرنش بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند كه به طور نمونه در پیزوالكتریك­ها كاربرد دارند.

قابل ذكر است كه الاستومرهای بلور مایع، الاستومرهای الكتروویسكوالاستیك، پلیمرهای فروالكتریك، نانولوله‌های كربن و پلیمرهای رسانا كه بعنوان شناساگرهای گازهای سمی (حسگرهای یونی) در پالایشگاهها و صنایع نظامی كاربرد دارند، نیز در این گروه قرار می‌گیرند

2) سیالات مغناطیسی و رئولوژیكی (MRF)در این نوع از پلیمرهای هوشمند، با تغییر میدان مغناطیسی، ویسكوزیتة آنها تغییر می‌كند و عملكرد آنها مشابه سیالات الكتریكی رئولوژیكی می‌باشد.

3) سیالات الكتریكی رئولوژیكی (ERF)این سیالات اساس پلیمری دارند و در برابر میدان الكتریكی از خود تغییر ویسكوزیته نشان می‌دهند كه می­توان با این تغییر ابعاد را تحت تاثیر قرار داد. به طور مثال این مواد در كمك فنرهای خودرو در خودروهای جدید كاربرد دارند و با تغییر جریان می‌توان ارتفاع خودرو را تنظیم نمود.

این نوع پلیمرها در راه‌سازی، پل‌سازی و صنعت ساختمان نیز استفاده می‌شود و امروزه در تكیه‌گاه خیلی از پل‌ها خصوصاً پل‌های معلق از این مواد استفاه می‌شود.

سیالات ERF دارای سه نوع مثبت، منفی و مواد نوری الكتریكی هستند. اگر با اعمال میدان الكتریكی، ویسكوزیته افزایش یابد ERF مثبت است، اگر با افزایش میدان الكتریكی ویسكوزیته كاهش یابد ERF منفی است و اگر با تاباندن اشعه ماوراء بنفش ویسكوزیته تغییر كند ERF از نوع نوری و الكتریكی می‌باشد.

4) ژل‌های پلیمری هوشمندبا تغییر در زنجیره پلیمرها می‌توان ژل­ها را ساخت كه این كار با تعویض بعضی از مونومرهای زنجیره با مواد شیمیایی صورت می‌گیرد. تفاوت اصلی ژل­ها با پلیمرها سازگاری شیمیایی و ترمودینامیكی آنها با حلال‌ها می‌باشد و نیز خاصیت رطوبت‌گیری كه در آنها وجود دارد.

ژل­ها براساس ویژگی‌هایی نظیر طبیعت گروه‌های تشكیل­دهنده، خواص مكانیكی، ویژگی‌های ساختاری و شكل شبكه تقسیم‌بندی می‌شوند و در برا بر محرك‌های مختلف فیزیكی و شیمیایی نظیر دما، میدان الكتریكی و مغناطیسی، نور، فشار و PH، از خود عكس‌العمل‌ نشان می‌دهند و در صنایع دفاعی، زیستی، داروسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5) پلیمرهای با حافظه شكلیمشابه آلیاژهای حافظه‌دار هستند به این ترتیب كه در اثر تغییرات دمایی از خود تغییرات ابعادی نشان می‌دهند كه علت آن تغییر در مورفولوژی زنجیره‌ها است. این پلیمرها در مواردی مثل جیگ و فیكسچرهای ماشینكاری كاربرد دارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 10 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

برای بدست آوردن شیرابه، پوست درخت را طوری برمی‌دارند که مایع در فنجانهای کوچکی جمع شود، فنجانها باید مرتبا جمع‌آوری شوند تا از گندیدگی یا آلودگی شیرابه جلوگیری شود. پس از آن شیرابه به محل جمع آوری برده می‌شود و در آنجا پس از صاف شدن با افزودن آمونیاک محافظت می‌شود. لاستیک از طریق فرآیندی موسوم به انعقاد جدا می‌شود. این کار با افزودن اسیدها یا نمکهای مختلف انجام می‌گیرد. در طی این عمل، لاستیک به شکل یک توده سفید خمیری از مایع جدا می‌شود، و سپس از آن با استفاده از غلتک ورقه‌ای و در نهایت خشک می‌گردد.

روش جدیدتر این است که با استفاده تیغه‌های دوار یا اعمال برش بین دو غلتکی که با سرعت متفاوت می چرخند، شیرابه منعقد شده را به دانه تبدیل می‌کنند. دانه‌ها سپس به مدت چند ساعت در خشک کن‌های مکانیکی خشک می‌شوند، این عمل در روش قدیمی که از هوا یا دود چوب برای خشک کردن استفاده می‌شد چندین روز به طول می‌انجامید. به هر صورت ورقه یا دانه خشک شده متراکم و از آن مدلهایی به وزن 33 کیلوگرم می سازند.

مقداری از لاستیک طبیعی بصورت شیرابه به بازار عرضه می‌شود. پیش از آنکه لاستیک را بتوان با انواع افزودنیهای لازم آمیزه کاری مثل دوده (به عنوان پرکن) گوگرد یا ترکیبات گوگردی، تسریع کننده و ولکانش، ضد اکسنده محافظ و روغن بر روی همان غلتکها یا مخلوط‌کن ممکن است به ارتفاع یک ساختمان دو طبقه باشد و در عین حال تنها مقدار کمی لاستیک را در یک زمان می‌توانند عمل آورند. یک نمونه مخلوط‌کن ممکن است به ارتفاع یک ساختمان دو طبقه باشد و در عین حال تنها بسته‌های 250 کیلوگرمی را جوابگو باشد. پس از اختلاط، لاستیک با روزن رانی یا قالب گیری به شکل محصول دلخواه در می‌آید و بعد پخت می‌شود. و ولکانشی به یک پلیمر سخت شبکه‌ای می‌انجامد که با گرمادهی مجدد نرم و با ذوب نمی‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 9 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

نوعی طرح مفهومی موسوم به Odor Menu گامی مهم در جهت طراحی منوهای بوییدنی برای کمک به نابینایان در رستوران‌ها به شمار می‌آید.

ساختار منوی بوییدنی غذا برای نابینایان

ساختار منوی بوییدنی غذا برای نابینایان

این منوی غذا، دستی و به شکل دیسک است و با استفاده از فناوری موسوم به پلاستیک فعال الکتریکی که گاه پلیمر الکترواکیتو (EAP) نامیده می‌شود، طراحی خواهد شد.

مولفه بو از “تراشه‌های زیستی” بویایی ناشی می‌شود که بوی هر نوع غذا را شبیه‌سازی کرده و آن را برای کاربر با ضعف بینایی ساطع می‌کند.

به این دلیل که این مفهوم هنوز در سطح ایده است، طراحان توصیف دقیقی از چگونگی گرفتن بوهای غذا و تعبیه آن‌ها در ابزار مزبور و همچنین فشار دادن یک دکمه برای اشاعه بو ارائه نداده‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 9 آبان 1391
آتوسا سامانیان
آنچه درباره خواص بامیه نمی دانید!
فیبر موجود در بامیه، نمایه گلایسمی پایینی به آن می‌دهد، یعنی به سرعت قند خون را بالا نمی‌برد.

بامیه با نام علمی Hibiscus به خانواده پنیرک یا Malvaceae تعلق دارد. میوه بامیه، شامل غلاف گوشتی است که دارای مقطعی 5 یا 6 ضلعی بوده که از قاعده به طرف رأس به تدریج باریک و نوک تیز می‌شود.

طول میوه به 3 تا 7 سانتیمتر می‌رسد.درون میوه در چند ردیف،‌ دانه‌های سفید رنگ و نرمی قرار دارد که پس از رسیدن به رنگ سبز کم‌رنگ تغییر یافته و سفت می‌شوند.بامیه با داشتن مواد مغذی با ارزشی مانند ویتامین‌های C ,A و گروه B از جمله: اسیدفولیک B5، B2، B6 و عناصری از قبیل: منگنز، کبالت، کلسیم، فسفر و پتاسیم، فیبر و ماده لزج، اثرات مثبت فراوانی بر سلامت انسان دارد. این گیاه از نظر اقتصادی نیز ارزان و در دسترس همه افراد است.

مفید برای دیابتی‌ها

فیبر موجود در بامیه، نمایه گلایسمی پایینی به آن می‌دهد، یعنی به سرعت قند خون را بالا نمی‌برد. بدین ترتیب که سرعت جذب قند را کاهش داده و به حفظ قند خون کمک می‌کند، بنابراین برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.

موسیلاژ یک نوع فیبر موجود در بامیه است که از طریق متصل شدن با نمک‌های صفراوی و اسیدهای چرب، موجب کاهش کلسترول و پروفایل لیپیدی خون می‌شود و برای بیماران قلبی و هایپرلیپیدمی توصیه می‌شود. اثر بامیه در کاهش کلسترول خون، یکی از خصوصیات بسیار مفید این سبزی است، زیرا مانند داروهای کاهنده کلسترول اثرات جانبی ندارد.اسیدفولیک باعث کاهش هموسیستئین خون می‌شود.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 8 آبان 1391
زهرا زارعی
تاریخچه

کریستف کلمب دریافت که بومیان آمریکا با توپهای لاستیکی بازی می‌کنند. اشیای لاستیکی نیز از چاه مقدس مایا در یوکاتان بدست آمده بود. لاستیک، تا جایی که می‌دانیم محصول سرزمین آمریکا است ولی تنها از طریق انتقال آن به خاور دور و کشت در آنجا به این حد توسعه یافته است. نام Rubber به معنی پاک کن را پریستلی کاشف اکسیژن عنوان کرد. وی اولین کسی بود که قابلیت لاستیک در پاک کردن اثر مواد را مشاهده کرد. مواد لاستیکی تنها نتیجه تلاش در جهت تفلیحی و حفظ موادی چون افتیون، بوتادی‌ان و ایزوپرن بودند که ازتقطیر تخریبی لاستیک طبیعی بدست می‌آمدند، بدین ترتیب راه تولید لاستیک سنتزی گشوده شد.

با آغاز جنگ جهانی اول، انواع نامرغوب لاستیک از دی متیل بوتادی‌ان در آلمان و روسیه تولید شد. گودییر با کشف پخت لاستیک توسط گوگرد در سال 1839 به شهرت رسید. این کشف مشکل چسبانکی طبیعی لاستیک را حل کرد و آن را به صورت تجاری در آورد. بیشترین تغییرات به لحاظ تاریخی نتیجه محدودیت واردات لاستیک طبیعی به آمریکا بر اثر تهاجم نیروهای ژاپنی در سال 1941 بوده است. این حرکت سبب پژوهش و ساخت انواع لاستیک‌های سنتزی طی سالهای بعد شد.

منابع لاستیک طبیعی (کائوچو)

گیاهان بیشماری از جمله قاصدک، گوایل، گل روبینه و توت آمریکایی به عنوان منبع لاستیک پیشنهاد شده بودند. ولی هیچ یک توفیق درخت شیرابه ساز هوآبرزیلینسیس و همچنین صمغ درخت ساپوریلا و درخت بالاتا را نداشته است. لاستیک طبیعی عمدتاً در کشتزارهای مالزی، اندونزی، لیبریا و همساگیانثی تولید شد، احتمالاً به این علت که آنها مشکل بیماری‌های قارچی و حشرات را که کشتزاهای بومی در آمریکا را تهدید می‌کرد نداشتند. حدود 7 سال زمان لازم است تا این درختان به سن باروری برسند و پس از آن به مدت چند سال بار می‌دهند. بهره باردهی در طول جنگ دوم افزایش یافت و در حال حاضر از کشف انواع اصلاح شده درخت، بهره‌ای بیش از 3000 کیلوگرم در هکتار (در سال) بدست می‌آید

ساختار لاستیک طبیعی

لاستیک طبیعی یا کائوچو، سیس-1،4- پلی ایزوپرن است و مولکولهای آن بر اثر کشش، بلوری می‌شوند، بدین ترتیب شکل مطلوبی از تقویت حاصل می‌شود. به عنوان پیش نیاز ساختاری، مولکولهای لاستیکهای طبیعی و سنتزی باید طویل باشند. خاصیت مشخصه کشیدگی برگشت‌پذیر به دلیل ترتیب اتفاقی و کلافی زنجیرهای بلند بسپاری است. بر اثر کشش، زنجیرها بهم می‌خورند ولی مثل یک فلز، پس از رها کردن تنش به شکل کلافی خود بر می‌گردند. لاستیک طبیعی 6 تا 8 درصد مواد غیر پلاستیکی دارد و در برابر گرما اندوزی مقاومت زیادی نشان می‌دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 6 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد

 

نانوژنراتور تریبو الکتریک منعطف و پر بازده تولید شده از مواد پلیمری شفاف

نانوژنراتور تریبو الکتریک منعطف و پر بازده تولید شده از مواد پلیمری شفاف

پژوهشگران روش جدیدی برای تولید جریان الکتریسیته از حرکت‌های محیط ما ارائه کرده‌اند. برای مثال زمانی که دو لاستیک با هم تماس می‌گیرند، جریان الکتریکی بسیار کمی تولید می‌شود که می‌توان آن را به‌ صورت کنترل شده‌ای استخراج کرد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، با استفاده از مواد پلیمری انعطاف‌پذیر که به آنها مولد‌های تریبوالکتریک گفته می‌شود، می‌توان از حرکت‌هایی نظیر راه رفتن، جریان الکتریکی متناوب گرفت.

مولدهای تریبوالکتریک می‌توانند مکملی برای نانومولدهایی که با اثر پیزوالکتریک جریان تولید می‌کنند، به‌ عنوان منبع تولید الکتریسیته، عمل کنند. این دسته از مواد را می‌توان از نانوسیم‌های اکسید روی تولید کرد که در نهایت محصولی شفاف ایجاد می‌شود. حسگرهای تولید شده با این فناوری می‌تواند جایگزین فناوری‌های فعلی به‌ کار رفته در نمایشگرها باشد.

«ژونگ لین وانگ» از پژوهشگران این پروژه می‌گوید: مکانیسمی که با استفاده از آن جریان الکتریکی تولید می‌شود، برای پژوهشگران شناخته شده است. چیزی که ما دریافتیم این بود که با استفاده از نانوشکاف می‌توان افت ولتاژ، ایجاد و در نهایت جریان الکتریکی تولید کرد. بنابراین حرکت‌های تصادفی اطراف ما می‌تواند به جریان الکتریکی تبدیل شود.

در صورتی که یک ورقه پلی استر روی یک ورقه پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان کشیده شود، مولد تریبو الکتریک عمل می‌کند. پلی‌استر تمایل به اهدای الکترون دارد، در حالی که پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان گیرنده الکترون است. با کشیده شدن این دو سطح، یک جدایی مکانیکی میان دو سطح ایجاد شده و در نتیجه بارها در سطح پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان جمع می‌شوند، این موجب تشکیل یک مومنتوم دو قطبی می‌شود.

اگر بین دو سطح ارتباطی برقرار شود، جریان بسیار کوچکی در آن ایجاد می‌شود. اگر مالش دو سطح ادامه پیدا کند، جریان متناوب کوچکی پدید می‌آید.

«وانگ» می‌گوید: در این سیستم باید از دو نوع ماده مختلف استفاده کرد تا دو الکترود متفاوت پدید آید. اگر شما دو سطح همجنس را روی هم بمالید، تفاوت بار ایجاد نمی‌شود.

از این روش می‌توان برای تولید حسگرهای فشاری که خود تامین کننده انرژی خود هستند، استفاده کرد. در این حسگرها تماس جسم خارجی موجب تولید جریان الکتریکی بسیار کوچکی می‌شود که این جریان توسط دستگاه شناسایی می‌شود. با این حسگر می‌‌توان فشاری در حد ۱۳ میلی‌پاسکال را شناسایی کرد.

از آنجایی که این دستگاه می‌تواند تا ۷۵ درصد شفاف باشد، از آنها می‌توان در صفحات لمسی استفاده کرد. چنین حسگرهایی به باتری دستگاه نیاز ندارند. این گروه تحقیقاتی از سه نوع الگوی مختلف در سطح استفاده کردند (شکل۱)، نتایج نشان داد که شکل هرمی نسبت به شکل‌های خطی و مکعبی جریان الکتریکی بیشتری تولید می‌کند، به‌ طوری که این شکل ۱۸ ولت و ۰٫۱۳ میکروآمپر در هر سانتی‌متر مربع ایجاد می‌کند.

شکل1. الگوهای مختلف سطح برای تولید الکتریسیته: مکعبی، خطی و هرمی.

شکل۱٫ الگوهای مختلف سطح برای تولید الکتریسیته: مکعبی، خطی و هرمی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 6 آبان 1391
آتوسا سامانیان

ظمه می_ پرتقال میوه ای است لذیذ که با خوردن آن کمبود مواد معدنی بدن تا حدودی رفع می شود و قدرت مقاومت طبیعی بدن افزایش می یابد
2_ پرتقال به علت داشتن فسفر و کلسیم اشتها آور خوبی برای کودکان می باشد و حتی در رشد و نمو آنها نیز تاثیر دارد و سوخت و ساز و فعالیت سلولهای بدنشان را افزایش می دهد
3_ کودکان شیر خواری که از خوردن شیر مادر محروم هستند بایستی هر روز 2 الی 3 قاشق چایخوری آب پرتقال مصرف کنند
4_ خوردن میوه پرتقال برای افرادی که به ناراحتی هائی نظیر : تعریق زیاد ، سردرد ، سرطان لوزالمعده ، فشار خون ، اسید اوریک و تپش قلب مبتلا می باشند مفید بوده و اثر درمانی به مرور زمان ظاهر می گردد
5_ مصرف پرتقال از آب مروارید ، فساد دندانها و سکته مغزی جلوگیری می کند و برای رفع سیاهی چشم نیز توصیه شده است که باید هر روز بطور ناشتا یک لیوان آب پرتقال نوشید
6_ پرتقال دارای مقدار زیادی ویتامین A، B ،C و مواد معدنی است  

7_ آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئین بویژه قند کافی یک ماده غذایی و تقویت کننده است که برای تقویت عمومی بدن مصرف می شود
8_ بهترین و طبیعی ترین راه مبارزه با یبوست ، خوردن روزانه یک تا دو لیوان آب پرتقال است
9_ آب پرتقال برای کسانی که از بستر بیماری بر خاسته اند و دوره نقاهت را می گذرانند مفید است
10_ آب پرتقال برای درمان تب مفید است
 

مضرات پرتقال
1_ در پرتقال موادی از نوع آلکالوئید ها وجود دارد که در مبتلایان به نارسائی کبد ایجاد حساسیت و ناراحتی می نماید ، بنابراین اینگونه اشخاص باید در مصرف پرتقال احتیاط کنند
2_ خوردن پرتقال به همراه ماهی شور و یا گوشت موجب سوء ها
گردد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 4 آبان 1391
عاطفه محمدی واحد
میوه های چربی سوز
بعضی از میوه ها قند دارند و باعث چاقی می شوند،بعضی دیگر بر عکس لاغر می کنند اما تا کنون درباره میوه هایی که چربی را بسوزانند شنیده بودید؟آیا این میوه ها را می شناسید؟

یک سری مواد غذایی وجود دارد که به نام " غذاهایی با کالری منفی " (NEGATIVE CALORIE FOODS) معروف هستند.این مواد غذایی نسبت به سایر مواد،انرژی بیشتری برای هضم خود نیاز دارند، یعنی بدن انرژی بیشتری برای هضم آنها می سوزاند و در عین حال بدن نمی تواند کالری زیادی از آنها برای خود ذخیره کند.پس علاوه بر اینکه باعث سوخت چربی ها می شوند، کمتر به چربی تبدیل شده و ذخیره می شوند.مواد غذایی دارای چربی،پروتئین،کربوهیدرات،کالری،ویتامین و املاح هستند.ویتامین ها،بافت های بدن را تحریک می کنند تا آنزیم تولید کنند که این آنزیم ها باعث تجزیه و مصرف انرژی موجود در غذاها می شوند.بنابراین غذاهایی با کالری منفی، غذاهای غنی از ویتامین و املاح هستند که نه تنها باعث مصرف انرژی حاصل از خود می شوند،بلکه انرژی اضافی موجود در طی عمل هضم را مصرف می کنند.البته مصرف اینگونه مواد غذایی زمانی در کاهش وزن مؤثر است که غذاهای پُرکالری و فاقد مواد مغذی مثل انواع تنقلات، چیپس و ... را مصرف نکنید.
مواد غذایی با کالری منفی (NEGATIVE CALORIE FOODS) یاچربی سوز شامل انواع مختلفی از میوه ها و سبزی ها است که شامل مواد غذایی زیر می باشد:
از سبزی ها:
مارچوبه – چغندر – کلم – کلم بروکلی – هویج - گل کلم – کرفس – کاسنی – فلفل قرمز – خیار – شاهی – سیر – لوبیا سبز – کاهو – پیاز – تربچه – اسفناج – شلغم و کدو سبز است.
از میوه ها:
سیب – زغال اخته – طالبی و گرمک – گریپ فوروت – لیمو ترش – انبه – پرتقال – هلو – آناناس – تمشک – توت فرنگی – گوجه فرنگی – نارنگی و هندوانه است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 4 آبان 1391
زهرا زارعی

بنابر تحقیقی که در دانشگاه ملبورن استرالیا انجام شده است، می‌توان از کپسول‌های ساخته شده از پلی‌روتاکسان‌ها در ساخت نوع جدیدی از حامل‌های دارورسانی کارا و با سمیت پایین استفاده کرد. ساختارهای مطالعه شده در این کار از سیکلودکسترین‌ها و پلی‌اتیلن گلیکول ساخته شده بودند که هر دو، مولکول‌های کاملاً زیست‌تخریب‌پذیر به‌شمار می‌روند.

آلفاسیکلودکسترین

روتاکسان یک ساختار مکانیکی درهم‌قفل‌شده است که از مولکول‌های دمبلی شکل ردیف شده در یک ماکرومولکول حلقوی ساخته می‌شود. مطالعه کمی روی کاربرد پلی روتاکسان‌ها در دارورسانی انجام شده است، اما با توجه به ویژگی‌های منحصر به‌فرد این مولکول‌ها (سفتی و زیست‌تخریب‌پذیری)، می‌توانند در حوزه رسانش دارو نویدبخش باشند.

یک پلی‌روتاکسان

هنک دام و فرانک کاروسو برای ساخت کپسول‌های دارورسانی ابتدا پلی‌روتاکسان‌ها را روی یک بستر متشکل از ذرات سیلیکا آرایش دادند. سپس میان پلی‌روتاکسان‌ها پیوند عرضی برقرار کرده و هسته سیلیکایی را حذف کردند. کُره‌های شکل گرفته حاوی گروه‌های آلکینی هستند که می‌توانند با مولکول‌های مختلفی همچون مولکول‌های پوشاننده (پنهان‌کننده) واکنش دهند.

هنک دام توضیح می‌دهد که از همین راهکار می‌توان برای اتصال پادتن‌ها به سطح کپسول‌ها و هدف‌گیری بافت‌های بیمار توسط آنها بهره برد. داخل کپسول‌ها را نیز می‌توان با دارو‌های ضدسرطان مثل دوگزوروبیسین پر کرد.

پلی‌روتاکسان‌های مورد مطالعه در این کار از سیکلودکسترین‌ها و یک روکش پلی‌اتیلن گلیکولی ساخته شده‌اند. سیکلودکسترین نوعی نمک حلقوی طبیعی است؛ پلی‌اتیلن گلیکول نیز در برخی از داروها یافت شده و در اینجا به‌عنوان مولکول پوشاننده یا پنهان‌کننده عمل می‌کند.

یک کپسول توخالی

دام می‌گوید: «نکته جالب این است که وقتی مولکول‌های قند و پلی‌اتیلن گلیکول درون آب با یکدیگر مخلوط می‌شوند، خودآرایی کرده و به شکل دانه‌های نخ‌شده در یک گردن‌بند درمی‌آیند. دانه‌ها نشان‌دهنده مولکول‌های قند بوده و ساختارهای اینچنینی «پلی‌روتاکسان‌های ساختگی» نامیده می‌شوند. محرک‌های مختلفی همچون طول‌موج‌های مشخصی از نور می‌توانند این ساختار را درهم شکسته و دانه‌ها را از نخ خارج سازند. این یک ویژگی بسیار مهم است، زیرا می‌توان هر مولکول دارو را که درون کسپول قرار گرفته یا روی آن متصل شده است، با این کار رها کرد. به علاوه، محصولات حاصل از هم پاشیدن این ساختار برای بدن ضرری ندارند».

این محققان در حال بررسی مواد نانومهندسی شده دیگر برای کاربردهای درمانی هستند. دام می‌گوید: «به‌عنوان بخشی از این تلاش ما در حال ابداع روش‌هایی برای آرایش مواد با معماری‌های مختلف هستیم».

جزئیات این کار در مجله ACS Nano منتشر شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 3 آبان 1391
آتوسا سامانیان


( کل صفحات : 2 )    1   2   
 
 
 
دنیای پلیمر