تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مطالب تیر 1392
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

3

دهمین سمینار بین‌المللی علوم و تكنولوژی پلیمر 10th International Seminar on Polymer )Science and Technology (ISPST 2012) در تاریخ 30 مهر تا 4 آبان ماه 1391 توسط انجمن پلیمر ایران در محل دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیر برگزار شد.

در سمینار دهم بیش از 900 نفر از اعضای هیات علمی، دانشجویان و صاحب نظران صنعتی و علمی این رشته شرکت کردند و نزدیک به 608 مقاله علمی و 211 پوستر این سمینار ارائه شد.

نوع مطلب : کارگاه ها و همایش ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 31 تیر 1392
آتوسا سامانیان
چکیده
در قالب گیری تزریقی، دمای قالب نسبت به دمای محیط افزایش می یابد تا به یک دمای ثابت برسد. بنابراین حداقل زمان مورد نیاز برای سرد کردن نیز افزایش می یابد. بهبود طراحی گرمایی قالب، زمان سرد کردن را بهینه خواهد کرد و در نتیجه آن مقدار نهایی زمان چرخه تولید کاهش می یابد.
هدف از انجام این کار توسعه دادن نرم افزاریست که توانایی شبیه سازی چند چرخه را داشته باشد و همزمان، زمان شبیه سازی را با دقت بالایی با روند چرخه ها هماهنگ کند. در این تحقیق سه نمونه مورد مطالعه قرار گرفته اند که یکی از آنها در آزمایشگاه نویسندگان انجام شده و دوتای دیگر در یک مجموعه ماشین سازی مورد آزمون قرار گرفته است.


ادامه مطلب


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 29 تیر 1392
زهرا زارعی

جداسازی گازها برای بسیاری از فرایندهای صنعتی حیاتی است، نظیر جداسازی اكسیژن یا نیتروژن از هوا و خالص­ سازی گاز طبیعی یا هیدروژن.

 در حال حاضر، كارآمدترین روش از نظر انرژی برای جداسازی گازها استفاده از غشاهای پلیمری است. اگر چه اغلب پلیمرها گاز را بسیار آهسته عبور می ­دهند (تراوایی كمی دارند) یا نسبت به یك گاز در برابر دیگری گزینش ­پذیر نیستند. اگر غشاهای پلیمری به ­كار رفته گزینش ­پذیرتر و تراوایی بیشتری داشته باشند، جداسازی گازها بسیار ارزان­تر تمام می­شود. یك تیم پژوهشی موفق به تهیه پلیمر جدیدی شده ­اند كه مخلوط گازها را به ­طور کارآمد جداسازی می­ كند. این جداسازی بر مبنای اندازه­ های مختلف مولكول ­های گازی است. ساختار مولكولی پلیمر بسیار تغییر یافته است به نحوی كه فضا را به­ طور موثری پر می­كند. بنابراین، فضاهای خالی فواصلی را ایجاد می­كنند كه مولكول­های گازی كوچك می­توانند به سرعت از خلال آنها حركت ­كنند. غشاهای تهیه شده از این پلیمر در برابر گازها بسیار نفوذپذیر بوده و برای گازهای با مولكول­های كوچكتر مانند هیدروژن یا اكسیژن نسبت به گازهای با مولكول­های بزرگتر نظیر متان یا نیتروژن گزینش­پذیرترند. تهیه این پلیمر بسیار سخت و تغییر یافته، موجب توسعه یافتن واكنش پلیمرشدن جدیدی شده است. در حقیقت دانشمندان از شیمی بسیار قدیمی استفاده كرده­اند. این فرایند نوین برای تهیه پلیمرهایی با كاربردهای متعدد و گسترده مفید است.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 28 تیر 1392
آتوسا سامانیان

جنگ کانادا در جبهه درختان و علیه پول های کاغذی به سال ۱۹۸۷ بر می گردد که سکه یک دلاری با نام Loonie را جایگزین اسکناس های یک دلاری رایج در این کشور کردند.

1

 و حالا کانادایی ها تصمیم دارند که در مقیاسی بسیار بزرگتر وارد این کار زار شوند و اسکناس های رایج را با پول های پلیمری غیرقابل جعل جایگزین کنند.

اسکناس های جدید از ترکیب پلیمری جدیدی هستند که دو برابر کاغذهای کتان پول رایج ماندگاری و استحکام دارد.آنقدر هم در برابر دما و یخ زدگی مقاومت دارد، که به خوبی از پس زمستان های خشن و خشک کانادا بر می آید. از قابلیت های امنیتی این اسکناس می توان به تصاویر با جوهر متالیک، پرینت های تکامل یافته ویژه و متن ویژه مخفی و شفاف که از درون پنجره اسکناس دیده می شود، اشاره کرد

نوع مطلب : تکنولوژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 25 تیر 1392
آتوسا سامانیان

دانشمندان ژل جدید و ارزانی را ساخته اند که برای بند آوردن جریان خون در مواردی که زمان کافی برای بخیه زدن وجود ندارد، مناسب است.

 قیمت این ژل کمتر از ژل‌های مورد استفاده‌ی امروزی است. این ماده‌ی جدید لخته کننده‌ی خون، یک هیدروژل شامل مخلوطی از آب و پلیمری لیفی است که در این مورد اکریلامید پوشیده شده توسط گروه‌های نیتروژنی بار دار مثبت به عنوان پلیمر بکار گرفته شده است. تحقیقات بر روی پلاسمای خون نشان داده است که ژل سبب ایجاد پروتئینی به نام فاکتورVII می‌شود که نقشی کلیدی در انعقاد خون دارد. این سخن Brendan Caseyمهندس زیست پزشکی از دانشگاه ماریلند در کالج پارک است.

طبق گفته‌یCasey به منظور بند آوردن خون می‌توان این پلیمر را فقط روی زخم قرار داد. طبق آزمایش هایی که توسطCasey و همکارانش در برش ریه گوسفند و بافت کبد صورت گرفته، این هیدروژل خونریزی در ریه را در دو دقیقه و خونریزی در کبد را ظرف ۴ تا ۵ دقیقه قطع می‌کند. بر اساس نظر گروه تحقیقاتی، بار مثبت پلیمر و سفتی آن از دلایل لخته شدن خون هستند.

بسیاری از هیدروژل‌های دیگر که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از مواد زیست پزشکی مانند کیتین ساخته می‌شوند که یک ترکیب ساختاری در دیواره‌ی سلولی بعضی از قارچ ها، دهان ماهی و پوسته خرچنگ است. با وجود اینکه این مواد براحتی در بدن تجزیه می‌شوند، اما راحت تر از ژل‌های مصنوعی به ویروس و میکروب آلوده می‌شوند و در بعضی از افراد واکنش های آلرژیک ایجاد می‌کنند. همچنین قیمت این ژل های زیستی بیشتر از ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. در حالیکه ژل پلیمری جدید در هر بار استفاده تنها ۱۰ دلار هزینه دارد.

نوع مطلب : تکنولوژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 22 تیر 1392
آتوسا سامانیان
 
نام کتاب: واژه نامه پلیمر انجمن پلیمر ایران
مولفان: هیات تحریریه انجمن پلیمر ایران
ناشر:انجمن علوم ومهندسی پلیمر ایران، 1388(چاپ دوم)
شابک: 6-7-95518-964- 978
تعداد صفحات: 130
قیمت: 50000 ریال
 
نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 20 تیر 1392
آتوسا سامانیان


 
 
 
دنیای پلیمر