تبلیغات
دنیای پلیمر انجمن مهندسی پلیمر یزد - مطالب آذر 1392
 
انجمن مهندسی پلیمر یزد
دستانی که کار می کند بهتر ازدستانی است که دعا می کنند
درباره وبلاگ


درود بر جویندگان دانش
امیدواریم برایتان مفید و لذت بخش باشد

مدیر وبلاگ : زهرا زارعی
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

وقتی پیل سوختی در معرض هوای سرد زمستانی و دمای زیر صفر درجه قرار بگیرد،آب یخ می زند.و واكنش های لازم در پیل سوختی انجام نمی شود.از این رو لازم است كه پیل را توسط گرمكن برقی، حرارت داد تا شروع به كار نماید.راه دیگری كه جهت بكار اندازی چنین پیل هایی ارائه شده است استفاده از یك كاتالیزور در چند راهه اكسید كننده می باشد.در صورتی كه مقدار كمی سوخت به هوای ورودی به چند راهه اضافه شود،در حضور كانالیزور با اكسیژن واكنش می دهد،و گرمای ناشی از واكنش باعث افزایش دمای پیل سوختی می گردد. مقدار اكسیژن اضافه شده به هوای مصرفی بسیار كم می باشد(حدود 5% حجم مخلوط هوا، تا باعث شعله ور شدن و انفجار آن در داخل پیل نشود و از طرفی دمای پیل از 90درجه سانتی گراد بالاتر نرود).
مخلوط رقیق سوخت و اكسید كننده بوسیله یك پمپ به داخل پیل تزریق می شود. منبع سوخت می تواند تحت فشار در یك سیلندر ذخیره شده باشد و یا اینكه از هیدروژنی كه به عنوان پیش سوخت به كار می رود استفاده شود. كاتالیزوری كه در ورودی هوا بكار می رود می تواند از فلزات بی اثر یا آلیاژی از فلزات بی اثر (مثل آنچه كه در پیل سوختی بكار می رود) باشد. بستر كاتالیزور ، آلومینا و سرامیك های نظیر آن است، بستر می تواند فلز ویا حتی كربن باشد. همچنین كاتالیزور می تواند فلزات واسطه مثل نیكل یا كبالت باشد، بعلاوه بستر می تواند كروی و یا به شكل اسفنج مشبك باشد، با چنین طرحی برای كاتالیزور،در حین عمل پیل سوختی،افت فشار ایجاد نمی شود. همچنین می توان بستر را از بافت های سرامیكی یا كربنی یا پشم شیشه یا الیاف زیر كونیا انتخاب كرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 28 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد

تکنیک های ساخت یک کامپوزیت زمینه پلیمری شامل رشته پیچی (عموماً برای ساخت لوله ها و مخازن حمل مواد شیمیایی استفاده می شود)، شکل دهی آوتوکلاو (برای ساخت قطعاتی با اشکال پیچیده و صفحه های تخت برای ساختارهایی که مقدار فضای خالی کم و کیفیت بالا برایشان مهم است، استفاده می شود)، وقالبگیری انتقال رزین (به دلیل آنکه اجرای تولید کوتاه در صنایع خودروسازی لازم است، به صورت گسترده ای در این صنایع استفاده می شود) می باشد.

رشته پیچی: الیاف با کشیده شدن از میان حمام رزین در مسیر با رزین آغشته می شوند (پیچش تر) یا پیش آغشته ها، (پیچش خشک)، بر روی مندرل پیچیده می شوند. پیچش تر ارزان است و اجازه

می دهد که بر خواص کامپوزیت نظارت شود. پیچش خشک تمیزتر بوده ولی گران تر و در نتیجه کاملاً غیر متداول می باشد.

منوط به خواص مطلوب محصول، الگوهای پیچش همچون محیطی، مارپیچ، و قطبی می توانند بسط داده شوند. سپس محصول با یا بدون گرما و فشار پخت می شود. وابسته به کاربرد، مندرل ها از چوب، آلومینیوم، فولاد، گچ، یا نمک ها ساخته می شوند. برای مثال، مندرل های فولادی برای ساختن کمیت های زیاد از استوانه های انتها باز و آلیاژهای دمای ذوب پایین یا نمک ها قابل حل با آب برای استوانه های انتها بسته استفاده می شود که در نتیجه مندرل می تواند به راحتی خارج شود.

شکل دهی آتوکلاو: این روش ساخت با کامپوزیت های موجودی همچون پیش آغشته ها به کار می رود ابتدا، یک لایه پوستی از نایلون یا سلفون پوشش داده شده با تفلون بر روی قالب (قالب: یک سازه پیرامون یا داخل که کامپوزیت شکل مطلوب را می گیرد. قالب ها نری و مادگی هستند. اگر قطعه کامپوزیتی در قالب باشد، قالب مادگی نامیده می شود ، اگر حول قالب ساخته شود، قالب نری نامیده می شود.) جای میگیرد. تفلون برای جداسازی راحت قطعه استفاده می شود و لایه پوستی سطح مطلوبی که صاف و خالی از چین خوردگی می باشد را حاصل می سازد. جایگزین کردن تفلون توسط پودرها و مایعات جداکننده از قالب نیز می تواند جداسازی قطعه را کامل کند. تعداد مورد نیاز از پیش آغشته ها به صورت یک لایه در یک مرتبه، توسط وسایل خودکار یا دست خوابانیده می شود. هر لایه برای خارج کردن هر گونه هوای حبس شده و چین و چروک ها فشرده می شود. لایه چینی برای حالت گیری آب بند خلأ در لبه ها آب بندی می شود.

حال سیستم بلیدر برای خروج مواد فرار و رزین اضافی در حین پروسه حرارت دهی و خلأ که بعداً منتج می شود، بر پا میگردد. سیستم بلیدر مرکب از چندین صفحه بلیدر ساخته شده از پارچه شیشه ای می باشد. این ها بر روی لبه ها و بالای لایه چینی قرار می گیرند.

سپس، اتصالات خلأ بر روی بلیدرها جایگذاری و لایه چینی بسته می شود. یک خلأ نسبی برای صافی سطح بسته ایجاد می شود. کل مجموعه درون آتوکلاو که گرما و فشار به همراه گاز بی اثر مانند نیتروژن اعمال می شود، قرار می گیرد. سیستم خلأ برای خارج کردن مواد فرار در حین دوره پخت و نگه داشتن قطعه مطابق با قالب، در حال کار نگه داشته می شود. دوره پخت ممکن است بیش از 5 ساعت طول بکشد.

قالب گیری انتقال رزین (RTM) (همچنین قالب گیری مایع نیز نامیده می شود): یک رزین ویسکوزیته پایین همچون رزین پلی استر یا اپوکسی تحت فشار کم به داخل یک قالب بسته شامل فایبر از پیش شکل گیری شده تزریق می شود. جریان رزین متوقف شده و قطعه مجاز به پخت می شود. پخت در دمای اتاق با دماهای ارزیابی شده انجام می شود. مزایای RTM این است که با این که کمی گرانتر از لایه چینی دستی می باشد، ولی می تواند اتوماتیک باشد و نیازی به منبع سردخانه برای پیش آغشته ها ندارد. معایب بزرگ آن شامل هزینه اولیه بالا برای داشتن دو قالب به جای یک قالب می باشد.چگونه یک کامپوزیت زمینه پلیمری ساخته می شود؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 26 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد

به تازگی روشی با بازدهی انرژی مناسب برای بازیافت ظروف پلیمری که توسط روغن آلوده شده اند به عنوان نمونه ظروف پلی اتیلنی شامل روغن موتور به دست آمده که دیگر نیازی به مراحل شست و شوی زیاد ندارد. ارزش اقتصادی پلیمر با تبدیل پلیمرهای آلوده شده به محصولاتی با ارزش بالا حفظ می شود. کامپوزیت با استفاده از روغن موتور باقیمانده‌ ‌‌:الیاف سلولزی و عوامل اختلاط و دیگر افزودنی ها ساخته می شود. در این روش از روغن باقیمانده به عنوان سازگارکننده برای ایجاد هماهنگی بیشتر اجزا استفاده می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 24 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد

به تازگی روشی با بازدهی انرژی مناسب برای بازیافت ظروف پلیمری که توسط روغن آلوده شده اند به عنوان نمونه ظروف پلی اتیلنی شامل روغن موتور به دست آمده که دیگر نیازی به مراحل شست و شوی زیاد ندارد. ارزش اقتصادی پلیمر با تبدیل پلیمرهای آلوده شده به محصولاتی با ارزش بالا حفظ می شود. کامپوزیت با استفاده از روغن موتور باقیمانده‌ ‌‌:الیاف سلولزی و عوامل اختلاط و دیگر افزودنی ها ساخته می شود. در این روش از روغن باقیمانده به عنوان سازگارکننده برای ایجاد هماهنگی بیشتر اجزا استفاده می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 24 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد
Prior to the 1970's, few reliable chromatographic methods were commercially available to the laboratory scientist. During 1970's, most chemical separations were carried out using a variety of techniques including open-column chromatography, paper chromatography, and thin-layer chromatography. However, these chromatographic techniques were inadequate for quantification of compounds and resolution between similar compounds. During this time, pressure liquid chromatography began to be used to decrease flow through time, thus reducing purification times of compounds being isolated by column chromatography. However, flow rates were inconsistent, and the question of whether it was better to have constant flow rate or constant pressure was debated. (Analytical Chem. vol 62, no. 19, oct 1 1990).
High pressure liquid chromatography was developed in the mid-1970's and quickly HPLCimproved with the development of column packing materials and the additional convenience of on-line detectors. In the late 1970's, new methods including reverse phase liquid chromatography allowed for improved separation between very similar compounds.


By the 1980's HPLC was commonly used for the separation of chemical compounds. New techniques improved separation, identification, purification and quantification far above the previous techniques. Computers and automation added to the convenience of HPLC. Improvements in type of columns and thus reproducibility were made as such terms as micro-column, affinity columns, and Fast HPLC began to immerge.
The past decade has seen a vast undertaking in the development of the micro-columns, and other specialized columns. The dimensions of the typical HPLC column are: XXX mm in length with an internal diameter between 3-5 mm. The usual diameter of micro-columns, or capillary columns, ranges from 3 µm to 200 µm. Fast HPLC utilizes a column that is shorter than the typical column, with a length of about 3 mm long, and they are packed with smaller particles.
Currently, one has the option of considering over x# types of columns for the separation of compounds, as well as a variety of detectors to interface with the HPLC in order to get optimal analysis of the compound. We hope this review will provide a reference which all levels of HPLC users will be able to find quick answers to their HPLC problems.
Although HPLC is widely considered to be a technique mainly for biotechnological, biomedical, and biochemical research as well as for the pharmaceutical industry, these fields currently comprise only about 50% of HPLC users.(Analytical Chem. vol 62, no. 19, oct 1 1990). Currently HPLC is used by a variety of fields including cosmetics, energy, food, and environmental industries.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 24 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد

روش های مختلفی جهت تولید قطعات کامپوزیتی پایه پلیمری وجود دارد که به طور کلی

به سه دسته تقسیم می شوند :

1- روش های تولید ساده لایه چینی دستی و پاششی که شامل روش های تولید با قالب بازهستند . تیراژ دراین نوع تولید ، محدود یک الی سه قطعه در روز است و کیفیت محصول به اپراتور بستگی دارد . 
2-روش های تولید خاص پالتروژن ، پیچش الیاف و لایه نشانی پیوسته که جهت تولید قطعات خاص مانند لوله ، پروفیل ، ورق و غیره مورد استفاده قرار می گیرند . 
3-روش تولید قطعات صنعتی SMC ، BMC ، RTM ، GMT ، LFT و ... که روش های LFT و GMTمربوط به گرمانرم ها و روش های RTM ، BMC و SMC مربوط به گرما سخت ها هستند . 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 24 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد

بسپار می نویسد، محققان هلندی با استفاده از پوسته بدن سوسک های مرده، پلاستیک زیست تخریب پذیری توسعه داده اند که می تواند به کاهش حجم زباله های پلاستیکی در مراکز دفن زباله کمک کند.
«پلاستیک حشره‌یی» زیست تخریب پذیر با استفاده از ذوب پوسته «سوسک سیاه» (darkling beetle) تهیه می شود.

سوسک ها سه تا چهار ماه پس از تخم گذاری می میرند و می توان از پوسته این سوسک های مرده حاوی پلیمر کیتین – نوعی پلاستیک طبیعی – برای ساخت ماده زیست تخریب پذیر موسوم به «کلئوپاترا» (coleopatra) استفاده کرد.

برای تهیه یک ورق نازک از پلاستیک کلئوپاترا – در زبان یونانی به معنای سوسک – پوسته دو هزار و 500 سوسک مرده مورد استفاده قرار می گیرد.

با ذوب و فشردن پوسته ها به یکدیگر به وسیله حرارت طی شش ماه می توان یک قطعه 10 سانتیمتر مربعی از پلاستیک کلئوپاترا حاوی پلاستیک طبیعی کیتین (chitin)‌ تولید کرد.

طی یک فرآیند شیمیایی، کیتین به کیتوزان (chitosan) تبدیل می شود که با توجه به تغییر در ترکیب مولکولی، از پیوستگی بهتری برخوردار است.

با وجود روند پر زحمت تولید پلاستیک حشره‌یی زیست تخریب پذیر می توان با توسعه این روش، اقدام موثری برای جایگزین کردن پلاستیک های معمولی غیر قابل تجدید پذیر انجام داد.

در حال حاضر از این پلاستیک زیستی برای ساخت جواهرات و چراغ های زینتی استفاده می شود و محققان قصد دارند در ادامه تحقیقات، ویژگی های این ماده ساخته شده از مواد زائد و زیست تخریب پذیر برای استفاده در کاربردهای دیگر را مورد بررسی قرار دهند.

توضیح عکس ها
عکس کوچک: ساخت ورق نازک از پلاستیک کلئوپاترا با پوسته دو هزار و 500 سوسک مرده
عکس بزرگ: ساخت چراغ تزئینی با پلاستیک زیستی کلئوپاترا

 

نوع مطلب : تکنولوژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 22 آذر 1392
زهرا زارعی
بسپار می نویسد، هیات علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی کرج موفق به ساخت رزین از لیوان های یکبار مصرف شدند.
دکتر سوسن اصغری عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با بیان این مطلب افزود: به همراه تیم دانشجویی متشکل از شیوا کرمی، زهرا مهرور، فاطمه فراهانی، نیلوفر ناظمی و محسن قدیمی موفق به ساخت رزین از لیوان های یکبار مصرف شدیم.
وی در ادامه اظهار داشت: این نوآوری و ابتکار برای از بین بردن سختی آب و تنظیم PH آن بین 6.8 تا 7.2 یعنی نزدیک به PH ایده آل است که با بازیافت پسمانده های لیوان های یکبار مصرف که برای محیط زیست نوعی آلودگی به حساب می آید و با تبدیل آنها به استایرن و هیدروکربور و سپس سولفونه کردن آن توانسته ایم سختی آب را به مقدار قابل ملاحظه ای کم کنیم، به طوری که میزان سختی آب هنگام عبور از رزین تهیه شده از 38 میلی گرم بر لیتر به میزان ناچیز 0.8 میلی گرم بر لیتر کاهش می یابد.
اضعری تاکید کرد: با تولید این رزین می توان علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست به وسیله پسماندهای دور ریز و خطرناک لیوان های یکبار مصرف در صنایع تصفیه آب و فاضلاب، تولید لاک، جلادهنده ها، چسب های کف پوش های پلیمری و بسیاری صنایع دیگر از این محصول استفاده نمود و به دلیل قابل بازیافت بودن رزین ها می توان آنان را به دفعات بازیافت و مورد استفاده قرار داد.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی کرج در پایان افزود: با تولید این رزین علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور می توان این محصول را به کشورهایی که در تهیه آب آشامیدنی با مشکلاتی روبه رو هستند صادر نمود.
نوع مطلب : تکنولوژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 20 آذر 1392
زهرا زارعی
ساده ترین انواع پلیمرها ، هموپلیمرها هستند که از زنجیره های پلیمری متشکل از واحدهای تکراری منفرد تشکیل شده‌اند. بدین معنی که اگر A یک واحد تکراری باشد، یک زنجیره هموپلیمری ، ترتیبی به صورت… AAAدر زنجیره مولکولی پلیمر خواهد داشت. به عبارت دیگر می توان برای هموپلیمرها فرمول عمومی An را در نظر گرفت. از جمله هموپلیمرها می توان پلیمرهایی مثل پلی‌اتیلن ، پلی‌پروپیلن ، پلی‌استایرن و پلی‌وینیل‌کلراید یا PVC را نام برد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 17 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد
کوپلیمرها، پلیمرهایی هستند که از پلیمریزاسیون دو یا چند مونومر مختلف و مناسب با یکدیگر بوجود می‌آیند که از این راه می توان پلیمر را با ساختمانهای متفاوتی بوجود آورد. در کوپلیمریزاسیون دو مونومر B,A ، زنجیرهای پلیمر می‌توانند مونومر A یا مونومر B را در انتهای رشد کننده خود داشته باشند. در نتیجه ، چهار واکنش امکان پذیر است، واکنش زنجیر دارای انتهای A با مونومر A یا B و واکنش زنجیر دارای انتهای B با مونومر A یا B هر یک از واکنش ها ثابت سرعت مشخصی دارند. از روی نسبت داده شده مولکولهای مونومر می‌توان نسبت واحدهای مونومرهای بکار رفته در یک پلیمر را بدست آورد.
نسبت واکنش پذیری
مقدار نسبت های واکنش پذیری در تعیین ترکیب کوپلیمر دارای اهمیت زیادی است. اگر نسبت واکنش پذیری از 1 بزرگتر باشد، رادیکال ترجیحا با زنجیری که دارای واحد انتهایی مشابه با آن است، واکنش می‌دهد (یعنی رادیکال A با رادیکال A). ولی اگر نسبت واکنش پذیری کوچکتر از 1 باشد، مونومر با زنجیرهایی که در انتها دارای نوع دیگری مونومر هستند واکنش می‌دهد. در موارد خاص که نسبت واکنش پذیری برابر 1 باشد، واکنش به عنوان "کوپلیمریزاسیون ایده آل" شناخته می‌شود، چون کوپلیمر به صورت کاملا تصادفی تشکیل شده و ترکیب آن هماننتد ترکیب مخلوط واکنشی است که پلیمریزاسیون در آن انجام می‌شود. هنگامی که به دو نسبت واکنش پذیری ، صفر باشد، مونومرها به هیچ وجه با زنجیرهای پلیمر در حال رشد که دارای واحد انتهایی مشابه آنها باشد، وارد واکنش نمی‌شوند. در نتیجه "کوپلیمریزاسیون متناوب" انجام می‌گیرد.
خواص کوپلیمرها
اگر مونومرهای B و A با هم واکنش بدهند و یک کوپلیمر را بوجود بیاورند این کوپلیمر اغلب خواص کاملا متفاوتی نسبت به مخلوط فیزیکی دو هموپلیمر جداگانه B و A خواهد داشت. خواص یک کوپلیمر به روشنی بستگی به نحوه توزیع واحدهای B و A در زنجیرهای کوپلیمر دارد. توزیع مونومرها نباید الزاما برابر نسبت غلظت مونومرهای B,A موجود مخلوط اولیه باشد. بطور کلی در یک کوپلیمر متشکل از مونومر B و A ، در صورتیکه مونومر A فعالتر باشد کوپلیمری که در مراحل اولیه تشکیل می شود از A نسبت به B غنی‌تر خواهد بود ولی در مراحل بعدی واکنش از آنجا که غلظت مونومر A کم می‌شود کوپلیمر تشکیل شده بیشتر شامل B خواهد بود. این مسئله که ترکیب کوپلیمر در ضمن پلیمریزاسیون تغییر پیدا می‌کند را می‌توان با افزایش تدریجی مونومر فعالتر تا حدودی کاهش داد. از مزیت های کوپلیمریزاسیون این است که کیفیتهای خوب و دلخواهی که هر یک از هموپلیمرها دارند می توانند با هم در یک کوپلیمر جمع شده و خواص مورد دلخواه را به یک کوپلیمر بدهند.
انواع کوپلیمریزاسیون
کوپلیمرها انواع مختلفی دارند و لیکن می توان آنها را به چهار نوع مجزا از کوپلیمرها به صورت تصادفی ، تناوبی ، دسته ای و پیوندی دسته بندی نمود.
کوپلیمرهای تصادفی یابی نظم (Random Copolymers)
این کوپلیمرها بوسیله پلیمریزاسیون مخلوط مناسبی از مونومرهای مختلف که به طور تصادفی در زنجیره های پلیمر مرتب شده اند، تهیه می‌شوند. اگر B و A مونومرهای یک کوپلیمر باشند، در اینصورت آرایش کوپلیمر ممکن است به صورت زیر باشد: ...AABABBBAA
مثالهایی از این نوع ، کوپلیمرهای کلرواتن- اتنیل- اتانوات (وینیل کلراید- وینیل استات) و فنیل اتن- بوتا 1و3 - دین می‌باشند. در مورد کوپلیمر کلرواتن – اتنیل اتانوات حضور اتینل اتانوال باعث افزایش حلالیت و بهبود خاصیت قابلگیری (توسط افزایش میزان جاری شدن) در مقایسه با هموپلیمر کلرواتن می‌شود.
کوپلیمرهای متناوب (alternating copolymers)
در این کوپلیمرها ، واحدهای تکراری مختلف بصورت متناوب درون زنجیر پلیمری قرار گرفته اند. در واقع هنگامی که نسبت واکنش پذیری دومونومر B و A صفر باشد، مونومرها به هیچ وجه با زنجیرهای پلیمر در حال رشد که دارای واحد انتهایی مشابه با آنها باشد، وارد واکنش نمی‌شوند. در نتیجه "کوپلیمریزاسیون متناوب" انجام می گیرد. آرایش یک کوپلیمر متناوب متشکل از مونومرهای B,A به صورت زیر می باشد: ...ABABAB
مثالی از این کوپلیمرها ، محصولی است که از کوپلیمریزاسیون رادیکالی بوتن دیوئیک انیدرید (مالئیک ایندرید) و فنیل اتن با نسبت های مولی تقریبا مساوی بدست می آید. بوتن دیوئیک انیدرید همچنین می‌تواند بصورت رادیکال آزاد با فنیل اتین (فنیل استیلن) کوپلیمر شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 13 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد
به طور کلی محصولات ساخته شده از پلیمرها نارسا نا بوده و مقاومت زیادی در برابر عبور جریان الکتریسیته از خود نشان می دهند. به همین دلیل از مواد پلیمری درصنعت الکترونیک و الکتروتکنیک استفاده می شود برای مثال از پلیمرها برای عایق کاری کابلهای انتقال الکتریسته، صفحات انتقال الکتریسیته و روکش باطریها استفاده می شود، اما در بعضی موارد همین مقاومت زیاد در مقابل عبور جریان الکتریسیته باعث ذخیره شدن الکتریسیته می گردد که مجموعه ای از مشکلات ناخواسته را به دنبال دارد. مثلاً ایجاد الکتریسیته ساکن در خود تسمه ها و جعبه های حفاظ دستگاهای الکتریکی، کف پوشها، البسه وغیره که باعث تولید جرقه الکتریکی می شود و در بعضی موارد ایجاد آتش سوزی می کند . در این گونه موارد، هدایت الکتریسیته به محیط اطراف مورد نیاز است. یکی از روشهای رسانا ساختن پلیمرها امتزاج آنها با مواد رسانای الکتریسیته است. با توسعه وتولید بیشتر این نوع پلیمرها در سالهای اخیر استفاده از آنها در زمینه های گوناگون نیز افزایش یافته است برای مثال در دستگاهای استفاده از انرژی خورشیدی، تابلوهای برق، دستگاهای مصرف انرژی و موتورهای مکانیکی و قسمتهای الکتریکی اتومبیل ها از این پلیمرها استفاده می شود .

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 10 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد
بسپار می نویسد، پژوهشگران دانشگاه صنعتی بابل با استفاده از فناوری نانو به ساخت موفقیت آمیز غشاهای پلیمری ضدباکتری دست یافتند.
آرش ملاحسینی، کارشناس ارشد مهندسی شیمی و محقق این طرح اظهار کرد: این غشاهای نانوفیلتراسیون لایه نازک که به کمک نانوذرات نقره تولید شده است، علاوه بر خاصیت ضدباکتریایی، در برابر گرفتگی بیولوژیکی مقاومت داشته و به همین دلیل می‌تواند به طور گسترده در صنعت تصفیه آب و پساب مورد استفاده واقع شود.

وی افزود: گرفتگی بیولوژیکی در تجهیزات تصفیه آب سبب کاهش عملکرد سیستم‌های تصفیه می‌شود. این مشکل بویژه درسیستم‌های تصفیه آب دریا به شدت تاثیرگذار خواهد بود. از این رو مقاوم سازی ساختار غشاها در برابر باکتری‌ها می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های ناشی از نگهداری و تعویض تجهیزات شود. استفاده از نانوذرات نقره در ساخت غشاها، یکی از راهکارهای مورد استفاده محققان در راستای دستیابی به این هدف است. از این رو محققان این طرح با استفاده از این نانوذرات به بررسی عملکرد غشای حاصله نظیر افزایش طول عمر خاصیت ضد باکتریایی و مقاومت در برابر گرفتگی بیولوژیکی و نیز عبورپذیری و پس زنی نمک پرداختند.

به نوشته سایت نانو، ملاحسینی در مورد مراحل کاری این تحقیقات این گونه توضیح داد: روش‌ متداول برای ساخت غشاهای نانوفیلتراسیون مرکب لایه نازک، پلیمریزاسیون در سطح مشترک بین مونومر آبی متا‌فنیلن‌دی‌آمین و مونومر آلی تری‌مزوئیل‌کلرید است. در این پژوهش، نانوذرات نقره‌ قبل از پلیمریزاسیون دو مونومر، بر روی غشاهای پایه نشانده شدند. در ادامه غشاهای نانوفیلتراسیون ساخته ‌شده به روش جدید با غشاهای ساخته شده به روش متداول (افزودن نانوذرات نقره به مونومر آبی) مقایسه شدند. برای این منظور از آنالیزهای SEM و AFM جهت بررسی خواص ظاهری سطح غشای تولید شده بهره گرفته شد. همچنین به بررسی میزان عبورپذیری و پس زنی نمک از غشا نیز پرداخته شد.

وی در ادامه افزود: جابه‌جایی نانوذرات نقره و انتقال آنها به لایه‌ی زیرین غشا از مهمترین ویژگی‌های غشای تولید شده است. همچنین غشاهای ساخته شده به روش جدید در مقایسه با غشاهای نانوفیلتراسیون ساخته‌ شده به روش متداول، دارای سطوح صاف‌تری بودند. در آزمایش بررسی گرفتگی بیولوژیکی هر دو مدل غشای ساخته شده نتایج خوبی را از خود نشان دادند. از طرفی بررسی روند رهایش نقره اثبات کرد نانوذرات مدت زمان بیشتری در ساختار نانوفیلترهای ساخته شده به روش جدید باقی می‌مانند. بنابراین با توجه به نتایج بدست آمده، غشاهای نانوفیلتراسیون ساخته‌ شده به روش جدید عملکرد بهتری را به نسبت غشاهای متداول از خود نشان دادند.

ملاحسینی تصریح کرد: به طور خلاصه می‌توان گفت نتایج این تحقیق حاکی از افزایش عملکرد غشا و کاهش صددرصد گرفتگی بیولوژیکی است. این ویژگی به واسطه‌ی رها شدن نانوذرات و یا یونهای حاصل از آنها بر روی سطح غشا و یا درون محیط و جلوگیری از چسبیدن باکتری‌ها به سطح اتفاق می‌افتد.

نتایج این کار تحقیقاتی که توسط آرش ملاحسینی و احمد رحیم پور عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی بابل صورت گرفته، در مجله Biofouling: The Journal of Bioadhesion and Biofilm Research منتشر شده است.
                    
نوع مطلب : تکنولوژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 9 آذر 1392
زهرا زارعی

خوردن كرفس و سیب؛ این دو خوردنی حاوی سلولزهای رشته ای هستند كه مانند یك مسواك طبیعی می توانند به آرامی و بدون ضرر، دندانها را تمیز و سفید كنند. این خوردنی ها اثر رنگدانه های ناشی از مواد غذایی را از روی دندانها پاك می كنند.

استفاده از پراكسید هیدروژن (یا آب اكسیژنه)؛ این ماده كاملا طبیعی و غیرسمی كه تركیبی از مولكول های اكسیژن و آب است و می تواند به شیوه ای بی خطر دندانها را پاكسازی كند و برای بهداشت و سلامت كلی دندانها نیز مفید است. روش استفاده از آب اكسیژنه این است كه پودر ۳ درصد آن را در آب شیر به مقیاس ۵۰ ۵۰ حل كرده و هر شب قبل از خواب دندانهایتان را با این محلول بشوئید. پس از چند هفته متوجه خواهید شد كه دندانهایتان سفیدتر و روشن تر شده اند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 7 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد
به گزارش سی.ان.ان، از این پس تلفن‌های همراه در ردیف مقولاتی مانند دود اگزوز خودروها، مواد شیمیایی خشک‌شویی‌ها و آفت کش د.د.ت قرار می‌گیرد.

نوع اشعه تابشی تلفن همراه مانند اشعه ایکس نیست و بیشتر شبیه اشعه مایکروویو با قدرت کم است. تلفن همراه مغز انسان را می‌پزد به عبارتی موبایل همان کاری را با مغز می‌کند که مایکروویو با غذا می‌کند.

نتایج یک سری مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهد آن دسته از شرکت کنندگان در این تحقیقات که به مدت 10 سال یا بیشتر از تلفن همراه استفاده کرده‌اند، میزان ابتلا به نوعی سرطان مغز موسوم به گلیوما در آن‌ها 2 برابر دیگران بوده است.

البته هنوز نمی‌توان ارتباطی قطعی میان استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان پیدا کرد و آنچه سازمان بهداشت جهانی با بررسی تحقیقات اعلام کرده، صرفا احتمال وجود چنین ارتباطی را تائید می‌کند.

یک نکته جالب توجه دیگر، مقایسه نتیجه گیری‌های تحقیقات صاحبان صنعت تلفن همراه با نتیجه تحقیقات مراکز غیرمرتبط با این صنعت است.

 

در تحقیقاتی که با بودجه مراکز غیرمرتبط با صنعت تلفن همراه انجام گرفته است، 67 درصد شرکت کنندگان در تحقیقات، از تاثیر منفی تلفن همراه بر سلامتی مانند مشکلات باروری، سرطان و برخی اختلالات شناختی خبر داده‌اند، حال آنکه این رقم در تحقیقاتی که با بودجه صاحبان صنعت تلفن همراه انجام گرفته است، فقط 28 درصد بوده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 4 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد
آیا شیطان وجود دارد؟ آیا خدا شیطان را خلق کرد؟

استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به چالش ذهنی کشاند.

آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟

شاگردی با قاطعیت پاسخ داد: "بله او خلق کرد"

استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟"

شاگرد پاسخ داد: "بله آقا"

استاد گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد، پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمایانگر ماست، خدا نیز شیطان است"

شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و خرافه ای بیش نیست.

شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟"

استاد پاسخ داد: "البته
"ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 2 آذر 1392
عاطفه محمدی واحد


 
 
 
دنیای پلیمر